7 днів у дорозі, 4 країни, десятки перевірок, тисячі кілометрів заради життя без страху. У Гуманітарному центрі ЧМР дві молоді жінки – Руслана та Альона, із маленькою непосидою Кірою, вже посміхаються. Але ще з жахом згадують про життя в окупації та виснажливу подорож із Луганщини у безпечні Черкаси, йдеться на сторінці Центру у “Фейсбук”.

“Виїжджали через Росію, далі – Литва, Латвія, Польща й, нарешті, Україна. Це був єдиний варіант. В Україну з Луганщини нас би живими не пустили. Не одного перевізника з пасажирами розстріляли, коли намагались виїхати”, – розповідає мама Руслана і з сумом згадує. – Всього 6 днів пожили з чоловіком і Кірою у свіжо відремонтованій власній квартирі як почалася війна… Потім він – на фронт, а ми з донькою і Альоною – в рідне село”.

Альона – її подруга. Познайомили їх чоловіки-прикордонники, які разом служать. Самі залишилися воювати на східному напрямку, а дружинам наказали рятуватись і вивозити маленьку Кіру.

blank

– Страшно було – жорсткі «зачистки»проу країнського населення, арешти, захмарні ціни, відсутність найнеобхіднішого і засобів до існування, примусова паспортизація… Але й виїжджати боялись. Чоловіки – військові. На кожному блок-посту доводилось брехати, що їдемо до подруги в Польщу, а з коханим давно не живемо й не знаю де він. Найбільше боялась за донечку, — розповідає Руслана. – Нас обшукували, перевіряли телефони, а мене й допитували, бо все ж “по базі” пробили, що чоловік військовий. Казали, що я їду теракти в Москві організовувати. А один раз перепитала щось українською – так визвірились, ледь не побили!.. Говорити, що їдемо в Україну – категорично не можна. Могли зробити все, що завгодно. Люди для них – ніщо…

Коли їхали на росії, їх скрізь запитували: чому в Польщу їдуть, тут же краще?! Ледь стримувались – бо крім війни, пам’ятників і лозунгів про війну та жахливого, грязного “совка” нічого там не побачили.

В Україні нарешті довгоочікувана тиша, спокій і рідні люди! У Черкаси приїхали в пошуках безпеки та з вірою, що вже скоро дочекаються тут Перемоги.

Гуманітарний центр ЧМР: вул. Благовісна, 170.

Прийом допомоги: Пн. – Пт.: з 9:00 до 18:00, Сб.: з 9:00 до 15:00, Нд. – вихідний.

Телефон для довідок (з 9:00 до 18:00): 098 343 16 46.