На початку липня наше видання інформувало про ініціативу громадських об’єднань Монастирищини – вишкільного центру “Гарт”, районної спілки учасників АТО, козацького полку ім. І.Богуна – щодо проведення у цьому році в школах, ліцеях та інших навчальних закладах області низки військово-спотривних заходів, присвячених 400-річчю переможного походу козаків під проводом гетьмана Петра Сагайдачного на Москву. Як відомо, саме чотири століття тому, влітку й восени 1618 року українські козаки  здійснили вдалий похід у Московське царство та мало не захопили його столицю.

У своєму зверненні до місцевої та обласної влади громадські активісти зазначали, що тоді українські козаки показали силу, міць і військову майстерність гідну для наслідування дітьми, молоддю та усіма громадянами нашої країни у нинішній час.

Відтак, монастирищенські патріоти наголошували: «Заходи пропонуємо провести під гаслом: “ГОТУЙСЯ І ПЕРЕМАГАЙ!”, що, на наш погляд, є унікальним на даний момент у вихованні допризовної молоді України. Враховуючи власний досвід роботи, ми знаємо з яким азартом і бажанням змагаються школярі».

В рамках таких заходів пропонувалося проводити змагання з військово-прикладних видів спорту. Також громадські активісти Монастирищини цілком логічно стверджували, що військово-патріотичне виховання нинішнього підростаючого покоління повинно відбуватися саме на прикладі перемог Українського козацтва, українського війська періоду УНР тощо.

Таке звернення монастирищенські активісти надіслали і голові Черкаської ОДА Юрію Ткаченку. Як зазвичай, лист «пішов» по коридорах влади і нещодавно патріотичний актив Монастирищини отримав відповідь із управління освіти та науки обладміністрації за підписом заступника цієї установи пані Сімушіної. Вона докладно розповіла, що за дорученням заступника голови ОДА Сергія Овчаренка звернення розглянуто аж двома управліннями обладміністрації. Одне з них – у справах сімї, молоді та спорту – рекомендує активістам брати участь в конкурсах проектів, а друге – освіти та науки – доповідає, що в області і так проводиться достатня кількість заходів військово-патріотичного спрямування. А тому, обласні начальники відсилають ініціаторів звернення до місцевої влади…

blank blank

Але ж монастирищенські активісти як раз і звернулися до губернатора області, щоб така знаменна подія, як 400-річчя переможного походу козаків під проводом гетьмана Петра Сагайдачного на Москву, була гідно відзначена на загально обласному рівні.  Тим паче, що наш парламент у відповідній Постанові, проект якої розробив Український інститут національної пам’яті, визначив серед пам’ятних дат та ювілеїв, які відзначатимуть на державному рівні 2018 року, зокрема і 400 років з часу походу козацтва на Москву. Чи наші чиновники вже чекають на іншу владу, яка поверне комуністично-імперське бачення історії про дружбу двох братніх народів? Не зрозуміло, чому наші владці не хочуть шукати опертя у патріотичному вихованні молоді саме на прикладах українських перемог, а від так майже весь час тільки те й робимо, що оплакуємо свої поразки, трагедії, зради… От і виходить, що нові покоління українців виростають з генетичним тавром пораженства, меншовартості і безперспективності. А сьогодні, під час збройного протистояння імперській путінській росії, чи не найкращим прикладом для наслідування молоді і мають стати історичні паралелі 400-літньої давнини, коли українці перемагали москалів…

Безумовно, монастирищенські патріоти можуть провести свої військово-патріотичні заходи і без допомоги влади чи то місцевої, чи обласної. Так воно складається, що наші добровольці, волонтери, майданівці, чимало громадських активістів завжди на кілька кроків попереду владних чиновників. Добре, що вони є, бо без них ми б не здобули і багатьох нинішніх перемог…

Яків Немирів