Четвер Страсного тижня прийнято називати “Чистим”. Згідно з біблійною легендою, саме в четвер відбулася трапеза Ісуса зі своїми учнями, відома як Таємна вечеря, на якій Юда зрадив свого вчителя. Назва свята пов’язана з обмиванням ніг. У богослужіннях у Страсний четвер згадується омовіння Ісусом ніг своїх учнів на знак смирення і любові до них. Проте в Україні Чистий четвер має свої самобутні традиції.

Традиції

У цей день починають активно готуватися до Великодня: проводять генеральне прибирання, влаштовують прання, викидають все непотрібне і старе. Люди вірили, що велике прибирання в будинку допоможе позбутися негативу і поганих думок.

Крім того, в Чистий четвер тричі перераховували всі гроші, які є в будинку: до сходу сонця, опівдні і після заходу сонця. Вважалося, що після цього цілий рік в сім’ї буде достаток і благополуччя.

Головна традиція Чистого четверга – випічка великодніх пасок і фарбування яєць. Якості випічки надавали великого значення: якщо паска виходила пишною – чекали щасливого і благополучного року, якщо черствою – хвороб і невдач.

Також важливо сходити в храм на сповідь і прийняти причастя.

Краса та здоров’я

Цей день було прийнято починати з купання ще до сходу сонця.

Що цікаво, вмиватися потрібно “зі срібла” – варто кинути будь-яке срібло у воду і після цього нею вмитися. Саме тому предки вірили, що такі обряди зберігають красу та здоров’я віруючих людей.

Ще однією особливістю в Чистий четвер вважають цілющу силу солі, яка називається четверговою.

Після купання члени сім’ї повинні кинути жменю солі до горщика, щоб вона слугувала оберегом будинку на майбутній рік. Для збільшення сили її запікали в печі або освячували в церкві.

Змови і ритуали на Чистий четвер

Чистий четвер — найкращий день, щоб перший раз постригти волосся дитині, якій вже виповнився один рік. Стрижені волосся не викидають, а зберігають у спеціальному полотняному мішечку. Вважається, що це сильний оберіг, який захищає малюка від хвороб і бід. Також в цей день варто підстригти кінчики волосся і жінкам — їх кучері стануть ще красивішими і пишнішими.

З Чистим четвергом пов’язані і численні народні замовляння. Якщо у вас проблеми зі здоров’ям, обілліть себе водою опівночі цього дня — хвороби зніме як рукою. Якщо ви хочете захистити будинок від злих сил, охрестіть стіни і стелі церковної свічкою і прочитайте ту молитву, яку ви знаєте. А жінкам, у яких ніяк не виходить влаштувати особисте життя, люди похилого віку радять в ніч на Чистий четвер зайти по пояс у річку і попросити Вищі Сили зняти з них вінець безшлюбності.

У Карпатах Чистий четвер називали ще “живим”, а тому гуцули з цієї нагоди розпалювали вогонь і тримали його доти, доки не вигоняли тварин на пасовиська. Ним окурювали домашню скотину від злих духів. Ввечері після відправи у церкві люди запалювали свічки і намагалися принести “живий” вогонь до хати ,щоб зробити кіптявою на сволокові чорний хрестик.

Прикмети на Чистий четвер

Якщо в Чистий четвер дощитиме – чекай дощову весну.

Яка погода в Чистий четвер – така ж буде і на Вознесіння.

Якщо ж почати прибирання саме в цей день, то людина зможе відшукати те, що давно втратила.