Ціанобактерії – це синьо-зелені водорості. Синьо-зеленими їх називають тому, що на поверхні звичайних прісних або солоних вод вони формують синьо-зелену слизову плівку. Таке явище отримало  назву «цвітіння води» і воно становить певну небезпеку для здоров’я людини, зокрема через  токсичний вплив під час контакту.

Ціанобактерії поширені в стоячій воді, в озерах, ставках та річках, що повільно течуть. Під час «цвітіння», вода набуває неприємного запаху, погіршуються її смакові й екологічні якості.  Перевищення критичної маси водоростей активізує процеси відмирання цих водоростей та  їх саморозкладу. Це призводить до зменшення у воді розчиненого кисню, а натомість збільшення концентрації метану, сірководню, аміаку та  інших токсичних речовин.

У результаті цього у водоймі створюються незадовільні  умови для  життя і розвитку риб та інших гідробіонтів. Ті синьо-зелені водорості, які не розпадаються у воді,  поступово осідають на дно і утворюють спори, які знову пробуджуються, коли температура води піднімається до 10-15 градусів. Відомо, що окремі  види ціанобактерій виробляють токсини,  які негативно впливають на здоров’я людей, коли вони вживають забруднену воду, рибу та молюски з такої води, купаються в ній тощо.

Під час купання у воді в період цвітіння синьо-зелених водоростей можуть проявлятися різні симптоми, зокрема  шкірні висипання по всьому тілу, свербіж, алергічна реакція (наприклад кропивниця), почервоніння шкіри, слизової оболонки очей, носа, головний біль тощо. Якщо під час купання випадково ковтнути таку воду – то можуть виникнути  болі в животі, нудота, блювота, діарея та інші симптоми отруєння.

Домашні тварини також можуть отруїтися токсинами  ціанобактерій, зокрема при вживанні такої води. Для них вони також можуть нести  смертельну небезпеку. Відомі випадки масового отруєння домашніх тварин, які пили воду із водойм із синьо-зеленими водоростями.

Причини масового  поширення ціанобактерій

Цвітіння води насамперед є наслідком впливу діяльності людини, а саме – потрапляння у водойму значної кількості органічних і біогенних речовин. Безумовно, на розмноження й розвиток синьо-зелених водоростей впливають екологічні умови, серед яких: метеокліматичні – температура середовища, інтенсивність сонячного випромінювання, опади; гідрологічні – прозорість води, швидкість течії; біологічні – водяна рослинність тощо.  Ще одна причина – потепління та стояча вода. Літо у країні стає все тривалішим та спекотнішим, а опадів усе менше. Це також створює сприятливі умови для розмноження синьо-зелених водоростей.

На сьогодні доведено, що бурхливе цвітіння води також спровоковане масовим використанням фосфатовмісних мийних засобів, а також використанням мінеральних добрив на розораних землях, які  потім потрапляють у водойми. Відомо також, що один грам фосфатної сполуки сприяє зростанню 5–10 кг синьо-зелених водоростей.

Фахівці  ДУ «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» проводять постійний моніторинг води водойм у межах  Черкаської області. За результатами досліджень вода водойм в місцях рекреаційного водокористання населення зазнає слабкого та помірного  ступенів забруднення, проте в місцях масового розвитку синьо-зелених водоростей, а також там, де вони скупчуються (плями «цвітіння») у відкритих частинах водосховища та в зонах нагону (бухти і узбережжя) якість  води може погіршуватись до високих ступенів забруднення.

Із метою уникнення захворювань та отруєнь, викликаних впливом синьо-зелених водоростей на пляжах та у місцях рекреаційного водокористання, фахівці Черкаського обласного центру контролю та профілактики хвороб рекомендують:

  • для безпечного відпочинку використовуйте тільки спеціально облаштовані місця для купання. Уникайте води, що цвіте, з домішками або на вигляд брудна;
  • не ковтайте воду при купанні, застерігайте від цього дітей;
  • не використовуйте воду з водойм для миття рук, овочів, фруктів, посуду, дитячих іграшок тощо;
  • майте з собою достатній запас чистої питної води гарантованої якості;
  • дотримуйтесь правил особистої гігієни: мийте руки чистою водою перед вживанням їжі, після туалету, використовуйте антисептики, контролюйте дітей;
  • промивайте обличчя та очі після контакту з річковою водою чистою водою;
  • після пляжу мийте руки з милом та приймайте душ.