21 листопада в Україні відзначають День Гідності та Свободи. Українці, як ніхто, знають ціну цим двом словам. Свою гідність та свободу ми захищали на двох революціях — Помаранчевій (2004) та Революції гідності (2013), а також уже понад дев’ять років — на фронті.

Цьогоріч День Гідності та Свободи Україна відзначає у стані повномасштабної війни. Ми щодня виборюємо свою свободу на військовому, політичному, економічному, волонтерському та інших фронтах. Тож варто згадати про наш шлях боротьби.

Помаранчева революція (2004)

У цей період українці об’єдналися проти фальсифікації на президентських виборах. Перед другим туром виборів президента України Віктор Янукович, який був одним із кандидатів, зрозумів, що електорат віддає перевагу не йому. Перед повторним голосуванням він намагався покращити своє становище.

Своїми стараннями він зміг цього досягти. Явка у дільницях Луганської області зросла до 89,5%, а в Донецькій — 96,7%. Згодом, 21 листопада, за підрахунками Центрвиборчкому, перемогу отримав Віктор Янукович.

Проте дані ЦВК суттєво відрізнялися від екзитполів, а міжнародні спостерігачі повідомляли про масові порушення на дільницях. Тоді опонент Януковича Віктор Ющенко заявив про фальсифікацію виборів і подав позов до Верховного Суду.

blank

Тоді ж, 21 листопада, на Майдані Незалежності у Києві вже з’явилися намети протестувальників. А наступного дня на Майдані зібралося понад 100 тис. осіб.

Протести проти сфальсифікованих виборів проходили по всій країні. Менш як за тиждень, 27 листопада, Верховна Рада проголосувала постанову про визнання результатів виборів недійсними. Верховний Суд у своєму рішенні визнав численні факти порушення законів і Конституції України. Відбулося повторне голосування.

26 грудня відбулися вибори, на яких переміг Віктор Ющенко, набравши 52% голосів, тоді як Віктор Янукович — 44%.

За рік після Помаранчевої революції Віктор Ющенко встановив 22 листопада Днем свободи.

Революція гідності (2013)

Революцію 2013-го року ще називають Євромайдан. Це наймасштабніша та найтрагічніша подія за часів незалежної України.

21 листопада 2013 року майже 2000 людей вийшли на Майдан. Президент України Віктор Янукович відмовився підписувати угоду про асоційоване членство України в ЄС. Українцям, які прагнули до Європи та її цінностей, це не сподобалося.

Уночі 30 листопада на вулицях столиці залишалися протестувальники, серед яких були переважно студенти. Але загони міліції розігнали їх, проявивши неабияку жорстокість.

Українців украй обурили такі дії, тож наступного дня на Майдані зібралися тисячі людей, і щодня їхня кількість зростала. Ця революція пробудила в людях почуття патріотизму та бажання свободи.

blank

За це українці заплатили високу ціну: 106 людей загинуло і понад 2000 отримали поранення.

Навесні 2014 року розпочалася військова агресія Росії, яка супроводжувалася окупацією Криму та окремих територій Донецької та Луганської областей.

13 листопада 2014 року президент України Петро Порошенко підписав указ №872/2014, згідно з яким 21 листопада відзначається як День Гідності та Свободи.