22 травня 1861 року відбулось перепоховання Тараса Григоровича Шевченка на Чернечій горі поблизу Канева. Щороку цього дня українці всього світу вшановують пам’ять про Кобзаря.

Сьогодні УманьNews.City, за допомогою відділу культури міської ради та Уманського краєзнавчого музею, підготував п’ять фактів про Умань, які пов’язані із постаттю Тараса Григоровича.

Вулиця Шевченка ― незмінно носить свою назву уже 104 роки

В 1902 році, врахувавши побажання жителів міста, Уманська міська дума ухвалила перейменувати вулицю Стару на вулицю Шевченка. Паперова тяганина тривала 14 років і лише в грудні 1916 року на будинках з’явилися таблички: «вулиця Шевченка».

Уманський гуманітарно-педагогічний коледж носить ім’я Т.Г. Шевченка

Свою історію заклад розпочав у 1908 році як чотирикласне училище. При ньому відкрито дворічні курси для підготовки вчителів початкових училищ. Уже 107 років колеж носить ім’я Тараса Шевченка

Сквер імені Шевченка

1954 року в Умані на честь святкування 300-річчя возз’єднання України з Росією відкрили сквер, який спочатку отримав назву «Дружба», а пізніше «300-річчя возз’єднання». Але така назва в народі не прижилась. Коли у 1966 році в сквері встановили пам’ятник Тарасу Шевченку, з’явилася інша — народна назва — сквер імені Шевченка. Так жителі Умані вшанували Великого Кобзаря.

30 травня 2013 року 36 сесія міської ради VI скликання майже одностайним голосуванням прийняла рішення «Про перейменування скверу 300-річчя возз’єднання України з Росією на сквер імені Тараса Григоровича Шевченка». (Номер рішення № 3.7-36/6).

Два пам’ятники Тарасу Шевченку 

Перший пам’ятник Т.Г. Шевченку.

«Уманська зоря» № 69 від 4 травня 1966 року: «30 квітня після обіду в сквері імені 300-річчя возз’єднання України з Росією почалися сходитися люди: учні шкіл та училищ, студенти, представники заводів, фабрик, установ. В цей день тут відкрили пам’ятник великому кобзареві українського народу Т.Г. Шевченку. Відбувся мітинг.  Потім дівчата з педучилища виконали «Заповіт» Шевченка… До підніжжя було покладено квіти. Оркестр виконав мелодію «Реве та стогне Дніпр широкий».

Другий пам’ятник Т.Г. Шевченку.

У 1981 році було відкрито новий пам’ятник Кобзареві (автори монумента — О.П. Скобліков та А.Ф. Ігнащенко). Пам’ятник виготовлений із бронзи. Висота постаті — 4,2 метри. Урочисте відкриття відбулось 9 березня 1981 року, в день загальносоюзного літературно-мистецького свята «В сім’ї вольній, новій».

Портрет Шевченка, пробитий кулею

В фондах художнього відділу Уманського краєзнавчого музею зберігається унікальний експонат: автопортрет Т.Г. Шевченка (саморобна копія невідомого автора), пробитий під час Другої світової війни кулею нацистських загарбників. Портрет висів на стіні сільської хати в одному з сіл Уманського району і його передали до музею нащадки власника. Малюнок експонується під час тематичних виставок до шевченківських днів.

І як бонус — сьогодні в Умані прізвище Шевченко мають 3 423 мешканців.