На вчорашньому засіданні виконавчого комітету Черкаської міськради було розглянуто пропозицію щодо нагородження черкаського ветерана та колишнього діяча Компартії Геннадія Кузьмичова відзнакою “Почесний громадянин Черкас”. Утім не всі у Черкасах позитивно відреагували на це рішення виконкому. Противники нагородження ветерана категорично проти нагородження чоловіка, апелюючи тим, що це суперечить законодавству.

У скандалі розбирались журналісти “Про все”.

За інформацією з відкритих джерел, Геннадій Петрович Кузьмичов (нар. 22 червня 1938, Саратовська область, тепер Російська Федерація) — радянський діяч, секретар Черкаського обласного комітету КПУ, ветеран війни в Афганістані.

– На 1974—1980 роки — 2-й секретар Черкаського міського комітету КПУ. У 1980—1991 роках — секретар Черкаського обласного комітету КПУ з питань соціально-економічного розвитку. У 1985—1986 роках — радник-посланець СРСР при уряді Демократичної Республіки Афганістан, учасник бойових дій, – йдеться в статті про Кузьмичова у “Вікіпедії”. – Потім — на пенсії в місті Черкасах. Член Черкаської міської Спілки ветеранів Афганістану, член президії Черкаської обласної організації ветеранів, член Черкаського обласного комітету військово-патріотичної роботи. Академік Академії проблем безпеки, оборони і правопорядку. Автор книги «Афганістан: біль і безсмертя».

З пропозицією нагородити ветерана до Черкаської міськради звернувся Голова Черкаської міської організації ветеранів Марченко В.Ф..

Вчора ж черкаський виконком погодив розглянути нагородження ветерана званням “Почесний громадянин міста Черкаси” на найближчій сесії міськради за “вагомий особистий внесок у розвиток міста Черкаси, зокрема, науки, освіти та комунальної інфраструктури, активну  громадянську позицію”.

Після публікації цієї новини у місцевих ЗМІ в соцмережах розпочалось її активне обговорення. Більшість користувачів висловила своє обурення тим, що міська влада хоче нагородити високою відзнакою колишнього функціонера Комуністичної партії.

Один з активних противників такого рішення – Голова Черкаської міської організації Всеукраїнського об’єднання ветеранів (державників) Михайло Вакуленко. Чоловік неабияк обурений цим фактом та зауважує, що таке рішення виконкому суперечить українському законодавству.

– Що важливо знати із біографії Кузьмичова? Він понад 20 років працював в комуністичних партійних органах – другим секретарем Черкаського міському КПУ та секретарем обкому КПУ. Виконував «особливі завдання» керівництва СРСР – на ІХ Всесвітньому фестивалі молоді і студентів, у придушенні повстання у Чехословаччині 1968 року, у період вторгнення радянських військ у Афганістан у 1985 році (встановлення «народно влади» у кишлачній зоні, здійснював призов афганців до війська). Брав участь у виведенні радянських полків із Афганістану у 1986 році. Був організатором і керівником школи комунізму для міністрів і апарату ЦК НДПА, – пише ветеран в мережі “Фейсбук”.

Зі слів Вакуленка, в Україні паралельно відбуваються “два процеси: блокування визнання патріотів «Борцями за незалежність України у ХХ столітті» і визнання колишніх КГБістів, партноменклатурників почесними громадянами».

У коментарі “Про все” Михайло Якович зауважив, що, на його думку, персона Кузьмичова підпадає під дію Закону України “Про декомунізацію”.

– У Законі зазначено, що Україна засуджує практику комуністичного будівництва,  яка тривала до 1991 року. І людей – партійних керівників ми не прославляємо. З 2015 року, коли вступив в дію цей Закон, ми не називаємо наші вулиці іменами таких людей і не нагороджуємо їх такими відзнаками. Подобається це комусь, чи ні. Не мали права працівники Черкаської міськради нагороджувати людину, яка підпадає під дію цього закону, – каже Михайло Вакуленко. – Він (Геннадій Кузьмичов – ред.) 20 років перебував на посадах, які підпадають під дію закону “Про декомунізацію”.

Пан Вакуленко додає, що в Черкасах вистачає проблем із впровадженням декомунізації.

– У нас в місті до цього часу не можуть до кінця перейменувати вулиці, які носять імена діячів комуністичного режиму. Це стосується вулиць: Пальохи, Братів Савченків, Галини Буркацької. Ніхто й не ставить питання їх перейменування, – додає чоловік.

На думку Михайла Вакуленка,  комісія, яка розглядала таке подання,  віднеслась до цього питання не уважно.

– Я розумію Тренкіна (голова нагороджувальної комісії – ред.). Його і міського голову Бондаренка підставляють старі кадри міськвиконкому. Але Тренкін мав би розібратися. Адже, коли надають документи на представлення до нагороди, там є біографія людини, яку треба вивчати. Однак він цього не зробив. Тому громадськість висловлює свою негативну думку щодо цього. Це ганьба для міста, – додає Вакуленко.

На прохання прокоментувати скандал Юрій Тренкін – Секретар Черкаської міської ради та керівник комісії, яка уповноважена рекомендувати до нагородження,  повідомив, що  треба “не роз’єднувати, а об’єднувати людей”. Хоча посадовець і зауважив, що ставиться до цього нагородження “неоднозначно”.

– Дана особа має певні заслуги перед містом. Він є очільником ветеранських організацій. Я розумію, що ми вже живемо в іншій державі. Але є й ті добрі справи в той час, коли ми були республікою в складі СРСР, – повідомив Юрій Васильович у коментарі “Про все”. –  Я теж до цього ставлюсь неоднозначно. Але вважаю, що таким рішенням ми об’єднуємо громаду та людей. Все одно це остаточно будуть вирішувати депутати на сесії. В мене є також внутрішні суперечки щодо цього рішення. Будемо збиратися і вирішувати.