Останні роки в Україні, та й в Черкасах зокрема, з’явилась мода прикрашати парки, сквери та приватні садиби сакурами. Коли сакура розквітає, поглянути на ніжно-рожевий цвіт та зробити фото приходять багато черкащан.

Зазначимо, що перша сакура була посаджена в нашому місті 24 роки тому на території Центрального лісового офісу.

Проте, якщо для Черкас це дерево є досить новим, то японці вже кілька століть вважають цвітіння цього дерева ледь чи не одним з національних надбань. Чому так – розповідаємо.

Квітуча сакура є одним з головних символів Японії. В серцях японців і в їх відношенні до життя сакура займає дуже важливе місце. Для них сакура – це не просто квітуче дерево. Протягом багатьох століть сакуру оспівували поети і письменники, зображували в своїх творах художники і шанували навіть імператори. Це дерево так тісно пов’язане з японською культурою, що цвітіння сакури в Японії відведено окреме свято – ханамі.

У календарях японців немає офіційного свята, присвяченого цвітінню сакури, як немає і спеціальних вихідних днів з цієї нагоди. Але тим не менше, ханамі в Японії – це давня традиція, яка дійшла і до сьогодні.

Дослівно «ханамі» перекладається як «милування квітами». Складно уявити, що в одній з найрозвиненіших країн в світі, де високі технології вже давно стали буденністю, ділове життя на кілька днів завмирає і повністю перетікає в парки, де цвіте сакура.

Ханамі як японська філософія

Традиція милуватися квітучими деревами виникла ще в III столітті. Але в той час японці милувалися не сакурою, а цвітінням сливи. Лише в IX столітті її місце зайняла сакура. Початок цієї традиції поклав один з імператорів, який любив влаштовувати пікніки під квітучими деревами.

Зараз, після стількох століть, ця традиція нітрохи не змінилася: жителі Японії і тисячі туристів, які приїжджають в країну спеціально, щоб застати цвітіння, приходять в парки і влаштовують пікніки, фестивалі або просто гуляють, насолоджуючись видом квітучих дерев.

Цвітіння сакури триває зовсім недовго: від 5 до 10 днів і дуже сильно залежить від погоди. Якщо підніметься сильний вітер або почнеться дощ, то пелюстки квітів опадуть завчасно. Мудрі японці порівнюють такий короткий, але прекрасний період із швидкоплинністю людського життя і закликають всіх насолоджуватися кожним її днем.

Коли цвіте сакура

У ханамі немає чітко визначених дат і часу. Більш того, японці вважають, що весна настає тоді, коли розпускається перша квітка сакури, а в кожному регіоні Японії це відбувається в різний час. Це пов’язано з розташуванням самої країни: Японські острови протягнуті від півночі на південь. На півдні Японії цвітіння сакури починається ще в лютому, а до середині квітня добирається і до півночі. На самому північному острові Японії – Хоккайдо – цвітіння сакури можна застати в середині травня.

До ханамі японці ставляться із властивою їм педантичністю: вони відстежують початок цвітіння в кожному регіоні і заздалегідь повідомляють по радіо і телебаченню про те, де і коли почнеться ханамі. Також існує і сайт, на якому туристи можуть відстежувати цвітіння сакури і планувати свої маршрути з урахуванням «фронту цвітіння».

Традиції святкування ханами

Головна традиція ханамі – це пікніки під квітучими деревами. Всі жителі Японії намагаються насолодитися цим коротким періодом, тому всі якомога більше часу проводять в парках. Багато компаній навіть переносять наради на вулицю і проводять їх під квітучим деревом сакури.

Ще одна річ, без якої не обходиться ханамі – це, звичайно, їжа. Японці просто одержимі їжею і таке важливе свято не могло обійтися без традиційних японських страв. Особливою популярністю користуються бенто, які зручно брати з собою на пікнік і оніґирі – улюблений японський фастфуд.

Однак останнім часом деякі парки стали забороняти пікніки через велику кількость сміття, яке залишають після себе місцеві жителі і туристи. І їх можна зрозуміти: самі по собі дерева сакури вимагають особливо дбайливого догляду і не тільки в період цвітіння, а на протязі всього року. А гори сміття після пікніків вже точно не допомагають власникам підтримувати добробут улюблених дерев.