На межі Черкащини та Кіровоградщини квітують тюльпани дібровні (Tulipa quercetorum Klokov et Zoz), які занесені до Червоної книги України. Відповідні світлини оприлюднив завідувач кафедри біології, екології та агротехнологій ЧНУ імені Богдана Хмельницького Олександр Спрягайло, пише “Вичерпно“.

Тюльпан дібровний (Tulipa quercetorum) — рідкісна багаторічна рослина родини лілійних, належить до складного видового комплексу Tulipa biebersteiniana s.l. Ендемік Східної Європи, занесений до Червоної книги України, також це маловідома декоративна культура.

Квітне у квітні-травні, плодоносить у червні. Розмножується насінням та вегетативно. В останньому випадку від материнської цибулини відростають підземні пагони (столони) завдовжки 15-20 см, на їх кінці формується нова цибулина.

blank
Ареал виду охоплює степові та лісостепові райони Східної Європи — від басейну Південного Бугу до Передкавказзя і пониззя Дону. В Україні найвища щільність популяцій зафіксована на Лівобережжі та біля східного кордону країни. Тюльпан дібровний полюбляє помірно зволожені ґрунти, тому зростає у байрачних лісах, заплавних дібровах, чагарниках.

Як і більшість інших видів цього роду тюльпан дібровний є декоративною рослиною, але саме це часто спричинює зникнення популяцій через нищівне збирання квітів. Крім того, чисельність виду зменшується через вирубування дібров, зміну середовища внаслідок господарської діяльності.

blank