З 2015 року тривають суперечки за криницю, що нині розташована в дворі пенсіонерки Любові Попович. Довгий час мешканці вулиці вважали її громадською й черпали з неї воду, хто скільки хотів. Однак настав момент – і розпочались непорозуміння. Пишуть Вісті Черкащини.

– Вже три роки живемо без води. Їздимо по неї аж на Студінку. Дехто вже й помер, не дочекавшись води напитись, як не давали нам брати там воду, так і не дають. Ні селищна влада, ні районна, ні поліція, ні суд, ніхто нічого не може вдіяти, – скаржиться Надія Йосипівна Ходзіцька.

У Любові Попович своя правда:

– Що значить громадська криниця? У них документи, що підтверджують їхні слова, є? Цю криницю спорудила ще моя баба у 20-х роках минулого сторіччя. Вона була заможна й могла собі це дозволити. В інших людей таких коштів не було, тому наша родина довгий час дозволяла усім брати тут воду. Так тривало б і далі, якби дехто не почав колотити. Цю криницю разом із хатою я отримала в спадок. І весь час доглядала за нею. Сніг іде, я розчищаю, східці поламалися, я ремонтую і так далі. Аж тут комусь не сподобалось, що ми вкинули в неї насос, буцімто води всім не вистачить. Напали на мене, витягли того насоса, і почалось…

Попович каже, що приватизувала землю біля хати разом із криницею. Всі документи виготовляли й оформляли компетентні органи, у тому числі й селищна рада, а нині цей акт приватизації скасовано за ініціативи тієї ж селищної ради. Мета – відокремити з ділянки криницю та надати їй статус громадської.

– Вони ж самі видавали мені документи під приватизацію. Я там нічого не дописувала й не домалювала. А тепер виходить, що приватизація недійсна, неправильна. Як це можливо? Я кошти платила за правильний акт, чому вони мені його зробили неправильний? Добре, акт ми робили у 2013 році. А технічна документація? Технічна документація йде із 20-го року. І ця криниця із 20-го року у мене у дворі. Це так можна в людини будь-яке майно при бажанні відібрати, чи як? – дивується Любов Іванівна.

Її опоненти наполягають, що приватизація криниці відбулась незаконно. “Якщо криницю копала баба, то чому в далекі 50-і роки вона чистилась громадою? В 1964 році громада купувала кільця, вони були встановлені для бабиної криниці? Чому більше 80-ти років ця криниця була громадською? Бо всі громадою її доглядали. Ні баба, ні Любині батьки, ні сама Люба до 2015 року не претендували на її власність. А ж поки не зробила незаконним шляхом приватизацію землі. В документах на домоволодіння Люби Попович (а воно вже неодноразово успадковувалось від баби до її батька, а потім до неї самої) не було криниці – це вона сама прекрасно знає. І от цю криницю тепер успадкував Любин син Роман”, – йдеться в зверненні мешканців Набережної, опублікованому два роки тому у виданні “Містечко над Тікичем”.

Попович каже, що люди, які воюють з нею за її власність, усі приїжджі. Тож вони не можуть достеменно знати, чия та криниця і хто її копав.

Тим часом у селищній раді потішають, що до Нового року проблему вирішать:

– Попередній акт, реєстрація, технічна документація – все скасовано судом, бо вони виготовлені з порушенням земельного законодавства. Наразі готуємо документи, щоб узаконити криницю як комунальну власність. Будуть документи на руках, знатимемо, що далі робити. Сподіваюсь, до Нового року з цим впораємось, – каже Ірина Сивак.

Любов Іванівна з таким рішенням не згодна:

– Я собі викопала свердловину й іншим раджу. А в тій криниці, поки ми сварились, води вже давно нема. Де ділась, хто туди що кидав, не знаю. Я не бачила, то нікого й не звинувачую. Але вода зникла. Побачити, що там на дні неможливо, бо дуже глибока.

Незалежні експерти, у яких ми поцікавились думкою з цього приводу, сказали таке:

– Найшла коса на камінь, та й годі. По-хорошому, по-сусідськи давно вже треба було б усім покаятись, усмирити гординю і помиритися. Літні люди, а вони сваряться, б’ються, нерви одне одному мотають, а потім на ліки та лікарні витрачаються. Куди це годиться?