Контейнери для сміття біля звенигородських багатоповерхівок – то не лише, як вважає дехто, місце для різного роду харчових і побутових відходів, але й своєрідні робочі місця. І не тільки для безхатьків. Серед тих, хто щодень порпається тут, можна побачити й жителів міста, які мають і прописку, і цілком реальне житло, і пенсію. Проте приходять до контейнерів, як на роботу і годинами копирсаються у смітті. Що саме приваблює їх, дізнавалися “Вісті Черкащини“.

У кожного своя спеціалізація

Сміттярі – народ мовчазний і потайний. Трапляться, правда, більш балакучі. Це, як правило, жінки, які «спеціалізуються» на харчових відходах.

– Тримаю в обійсті кроликів, – розповідає одна з них, вибираючи з-поміж відходів, просяклих гниллю, лушпиння картоплі, рештки буряків та капусти. Жінка біля своєї хати практично не має землі. На базарі ж городина дорога, от і збираю для кролів, що люди викидають.

І багато назбируєте? – запитую.

– Як коли. От того тижня хтось півмішка капусти викинув, вчора майже відро картоплі напівгнилої. Перебрала – то й маю що в клітки покласти. Треба тільки раніше виходити сюди, поки не переколошматять тут нічого.

– А хто ж переколошмачує?

-Є кому. Людей тут чимало буває, кожен щось для себе шукає.

Як довідуюся вже згодом, сміттярі діляться умовно на різні «ранги». Найнижчі – в тих, хто вибирає, як уже згадана жінка, харчові відходи. Це звичайні господарки літнього віку, які шукають додаткові джерела для свого, досить скромного домашнього бюджету. Дещо вищі «ранги» мають ті, хто збирає скляні та пластикові банки і пляшки. Скляний посуд йде на приймальні пукти, а пластикові пляшки можна побачити на ринку – у них продають молоко. Попит на них не зменшується, якщо взяти до уваги, скільки пляшок молока продається як на базарі, так і на вулицях Звенигородки.

Потрапляє на ринок й інший «товар» з контейнерів: металобрухт, старі металеві вироби та різний господарський інструментарій. Це вже трофеї так званих «металістів», які мають прямі зв’язки з місцевими народними умільцями. Перекуплений товар реставрують чи, в крайньому випадку, доводять до більш-менш нормального вигляду, аби потім продати. Такий бізнес досить прибутковий. Таким чином, «металісти» йдуть уже по вищому «розряду», випереджаючи тих, хто збирає макулатуру – на приймальних пунктах за картонні коробки та різноманітні паперові упаковки платять жалюгідні копійки, і треба добряче потрудитися. Вторгувати грошей на пляшку алкоголю вдається особливо витривалим. Тому «макулатурники», ядро яких складає місцевий декласований люд, здавши свою здобич, гуртом скидаються на чим дешевше хмільне зілля. Вже тривалий час вони збираються біля колишнього кінотеатру «Україна».

Сміттярі за покликанням

З-поміж різного люду, котрий вештається на місцевих смітниках, різко виділяються «професіонали», для яких це основний спосіб виживання. Їх вважають безхатьками, але це не завжди так. Бо, якби можна було глянути у їхні паспорти, то виявилося б, що «професіонали» мають реальну реєстрацію і помешкання, проте з тих чи інших причин саме таким чином заробляють на прожиття. Розговорити таких якоюсь мірою можна лише після завершення їхньої роботи. І то, замаскувавшись певною мірою під «свого». Провівши відповідну підготовку, підходжу до чоловіка, котрий, проревізувавши декілька контейнерів, вже закидає за плечі пошарпану господарську сумку.

-Народ стає заможнішим, – філософствує чолов’яга. – Хто б там що не говорив. Хіба раніше викидали б на смітник майже нові двері чи вікна? А в них і скло неушкоджене. Воно ж зараз дороге. Викидають, буває, старі електропраски, електроплитки, радіоприймачі. Навіть телевізори, у яких діоди-катоди, інші деталі, дорогі метали. А скільки взуття тут можна знайти! Ось бачиш мої черевики? Я їх он в тому баку знайшов, тільки замки нові вшив.

А щось більш цінне знаходив?

– Якось на золоту сережку натрапив. Правда, без камінчика. Траплялися й гроші.

Багато?

– В основному гривня-дві. Але надія є. От читав якось в газеті ( я її теж на смітнику підібрав), безхатько знайшов на смітнику пакунок, а в ньому –80 тисяч гривень.

По всьому видно, що мій співрозмовник не дочитав до кінця замітки: таку суму той безхатько справді знайшов, проте «гроші» виявилися грубою підробкою, виготовленою на ксероксі. Та я не став розчаровувати його. Натомість запитав, скільки ж заробляє він таким робом за тиждень чи за місяць. І почув:

А ти, часом, не з податкової?

Буває, що сміттєвими контейнерами цікавляться співробітники правоохоронних органів. Так було якось і в Звенигородці, коли саме там знайшли труп новонародженого немовляти. Як свідчать повідомлення в ЗМІ, сміттєві контейнери приховують в собі й інші «кримінальні» речі. Це трапляється, як правило, у обласних центрах і великих містах.