Домінування високого атмосферного тиску з початку осені – кращий сценарій розвитку синоптичних процесів. Сонячно тепло та сухо. Вже зустрілися кліматична та астрономічна осені, описує характер погоди на Черкащині головний синоптик області Віталій Постригань. А метеорологічна, за рахунок стабільного тепла, ще затримується, і перший місяць осені 2023 ввійде в кліматичну історію з рідкісними аномаліями:

  • Це другий аномально-теплий вересень після 2015 року. Незважаючи на скорочення тривалості світлового дня, наразі, середньодобові температури вище норми на 5-7° та відповідають середині літа.
  • Вперше у другій половині вересня спостерігаються теплі ночі з температурами 15-17°.
  • Температура води у р. Дніпро 20°! Це найвища температура за 60 років спостережень. Існує висока ймовірність, що купальний сезон 2023 завершиться у першій декаді жовтня і буде найдовшим.

На порядку денному проблемними залишаються питання утримання найвищого 5 класу пожежної небезпеки та відсутності дощів. Через дефіцит опадів на більшості площ поповнення запасів продуктивної вологи практично не відбулося. Тож, на половині площ призначених під сівбу озимини та на вже засіяних площах відмічається ґрунтова засуха – запаси продуктивної вологи в орному шарі ґрунту 2-10 мм, що в 3-10 раз менше середніх багаторічних значень.

Які погодні плани надалі?

Наразі, в атмосфері над Черкащиною об’єднали свої зусилля аномальне тепло як з Каспійської низовини (антициклон зі сходу), так і з північних районів Африки (улоговина серії циклонічних вихорів з Європи). За такої синоптичної ситуації у вихідні чекаємо на сплеск аномального тепла.

Середньодобові температури липневі –  21º. Температура вночі 15-17º, вдень 26-28º. Можливі нові температурні рекорди. Тож справжню хвилю тепла матимемо на рівнодення, яка ознаменує астрономічний початок осені.

У фінальний тиждень вересня істотних змін у синоптичній ситуації не прогнозуємо, комфортна, переважно сонячна та суха погода збережеться.

Погожі та аномально теплі дні сприятимуть ремонту доріг, перевірці стану тепломереж перед початком опалювального сезону та іншим господарським і будівельним роботам.

За чисельними прогностичними моделями, похолодання відчуємо на початку жовтня, але це вже інша синоптична історія.