У Черкаському обласному онкодиспансері на третину готове приміщення для лінійного прискорювача. Цей апарат для променевої терапії працюватиме за сучасними технологіями, а процедури на ньому триватимуть швидше, розповів Суспільному виконувач обов’язків директора медзакладу Ігор Гайдай.

Наразі у закладі користуються “ветеранами” – так медики називають старі апарати променевої терапії. Одному з них уже понад 17 років, розповіла лікарка Наталія Дяченко.

Щодня на процедурах – до пів сотні людей. І хоча це обладнання врятувало чимало онкохворих, нині воно застаріле, зазначила пані Наталія:

“На цей апарат є обмеження по вазі – до 90 кілограмів і все, тому що тут магніти, деталі для фіксації, вони при більшій вазі не фіксуються. У такому випадку стіл розмагнічується і ми не можемо опромінювати пухлини маленьких розмірів, бо дуже велика похибка. Треба додавати додатковий об’єм і тоді йде опромінення здорових тканин”.

Аби розширити спектр послуг, пояснила лікарка, медзаклад потребує новітнього апарату променевої терапії – лінійного прискорювача. Таким, наприклад, користуються у столичному інституті раку.

“Тоді ми зможемо лікувати дітей, опромінювати дуже маленькі пухлини у головному мозку, внутрішні пухлини”, – зазначила лікарка.

Аби встановити прискорювач, восени почали зводити для нього бетонну коробку. Товщина стін – метр, а під землею – півметровий фундамент:

“Стеля буде метрової товщини, це для мене нове”, – розповів виконроб Сергій Степаненко.

Роботи виконані на третину і триватимуть до кінця року. По завершенню приступлять до закупівлі апарата, зазначив виконувач обов’язків директора медзакладу Ігор Гайдай:

“Пройшло вже декілька років, як ми працюємо над цим питанням: рішення обласної ради, обґрунтування потреби в ньому, оформлення технічної документації, проєктної документації. І зараз відбувається будівництво технічних приміщень. Кожен етап має своє значення. І, сподіваємося, що врешті-решт ми матимемо лінійний прискорювач.

Шляхи залучення грошей, додав він, ще шукають: “Можливо, це буде державна програма, можливо, буде забезпечення від Міністерства охорони здоров’я”.