Кожної зими ми з нетерпінням чекаємо, коли дні почнуть ставати довшими, а ночі підуть на спад. Відбувається це зазвичай після зимового сонцестояння – найкоротшого дня у році. Коли починається зимове сонцестояння 2022, що потрібно робити у цей день, а що заборонено, та чому його вважають доленосним – у матеріалі УНІАН.

Що таке зимове сонцестояння і точна дата

Зимове сонцестояння – це день, коли Сонце займає найнижчу точку відносно земного горизонту. Астрономи кажуть, що в 2022 році зимове сонцестояння відбудеться 21 грудня о 23:48 за київським часом. Ніч з 20 на 21 грудня буде найдовшою у році, а день 21 грудня – найкоротшим, він триватиме всього 8 годин.

Зимове сонцестояння – історія свята

Історія цього свята тягнеться з давніх часів, коли люди жили відповідно до сонячних циклів. Сонце у наших предків було в особливій шані: вони розуміли, що від сонячного світла й тепла залежить життя на землі. Тому день, коли Сонце починало дарувати більше тепла, розцінювався як перемога світла над темрявою й відродження нового життя.

У багатьох народів, у тому числі й у давніх слов’ян, саме цей день вважався початком нового року. У день зимового сонцестояння наші предки відзначали Різдво Коляди – одного з головних слов’янських богів Дажбога, який втілював Сонце. Аби вшанувати божество й допомогти сонцю перемогти темряву, розпалювали багаття, котили палаючі колеса, будинки прикрашали ялиновими гілками й пекли обрядовий хліб у формі сонця.

Зимове сонцестояння – традиції та прикмети 

Вважається, що день зимового сонцестояння має дуже сильну енергетику, тому він гарний для будь-яких починань – у кар’єрі, особистому житті. У цей період прийнято складати нові плани і викидати старі речі, наводити порядок – не лише в домі, а й у своїх думках, відпускати старі образи та загадувати бажання. Існує повір’я, згідно з яким бажання, загадане в день зимового сонцестояння, обов’язково здійсниться.

Також у день зимового сонцестояння можна поставити ялинку. Як вже згадувалося, наші предки прикрашали свої будинки гілками ялини, щоб нечиста сила обходила їх стороною.

Вважалося, що якщо в день зимового сонцестояння на деревах є іній, значить, буде багатий урожай. Яка погода в цей день – така ж і 31 грудня.

Зимове сонцестояння – заборони 

У день зимового сонцестояння потрібно відмовитися від гучних гулянь, алкоголю та важкої їжі. Краще провести його вдома, у колі рідних.

Не можна в день зимового сонцестояння скупитися – якщо щось попросять, обов’язково поділіться. А ось борги краще постаратися віддати до настання зимового сонцестояння.