Чи потрібно рятувати птахів, зокрема лелек, які не відлетіли у теплі краї? Чи можуть “добрі люди” замість допомоги лише нашкодити птахам та травмувати їх? Про це розповів Заступник директора з наукової роботи Канівського природного заповідника Віталій Грищенко.

Подаємо розповідь науковця мовою оригіналу:

“Уже знову лунає з різних боків: “Ах, лелека не відлетів, давайте його рятувати!” Люди добрі, якщо птах нормально літає і знаходить їжу, не чіпайте його. Не треба “рятувати” тих, хто цього не потребує. Це варто робити лише в тому разі, якщо птах травмований, хворий чи ослаблений. Зловити ж здорового лелеку нелегко, і для нього в будь-якому разі це стрес (ну уявіть себе на місці птаха – на вас накинулися незнайомці й намагаються скрутити). Більше того, утікаючи від “рятувальників”, бузько може травмуватися, наприклад, налетіти на дроти електролінії і зламати крило чи ногу. Отоді вже він точно залишиться назавжди клієнтом якого-небудь притулку для немічних тварин.

Останнім часом лелеки все частіше залишаються в нас зимувати. Зимові холоди для них не страшні, головне – знайти їжу. Це можуть бути незамерзаючі ділянки водойм чи боліт, а коли нема снігу – то й поля та луки, де і взимку можна зловити мишу або полівку. І по всій Європі лелеки вже стали масово зимувати на сміттєзвалищах біля великих міст. “Ах, лелека ходить по полю біля Креничів, давайте його зловимо і прилаштуємо на зиму”. Ну так поблизу від Креничів (село біля південної околиці Києва) знаходиться найбільше в Україні сміттєзвалище. Лелеки зимують там уже щороку. От ще туди попхайтеся їх “рятувати”.

Бувають і взагалі анекдотичні ситуації. Кілька років тому в новинах було повідомлення про одну таку “рятувальну акцію”. На Івано-Франківщині лелека, який залишився на зиму, прилітав ночувати у гніздо в одному з сіл. Місцеві жителі викликали працівників ДСНС для “порятунку”. При спробі зловити птаха він “злетів і зник у невідомому напрямку”, залишивши рятувальну місію з носом. Ага, а ви думали, що він як курка сам побіжить до людей, варто лише поманити? На жаль, від комедії до трагедії лише один крок. На Дніпропетровщині в одному з міст зимувала велика біла чапля, знаходячи поживу на незамерзаючих ділянках водойм. Птах успішно прожив до лютого, аж поки комусь припекло його “порятувати”. У результаті чапля загинула.

І ще про “ах, лелека не полетів до Африки, як же він тепер виживе”. Та вижити у нього шансів не менше, ніж у тих, хто туди полетів. Думаєте мандрівка до далеких країв – це подорож на південний курорт із all inclusive? Як показали результати кільцювання білих лелек із Польщі та Східної Німеччини, смертність молодих птахів протягом першого року життя може перевищувати 60%. Переважна кількість їх гине якраз під час міграції. Українські лелеки зимують там же і летять тими ж шляхами. Смертність дорослих бузьків значно менша – близько 15%. Чому так? Та все просто – у молодих недосвідчених птахів найбільше шансів потрапити в халепу. Ті, хто прожив хоча б рік, уже “міцні горішки”. Дослідження у країнах Західної Європи свідчать, що в лелек, які залишилися зимувати в середніх широтах, перш за все молодих, смертність менша, ніж у тих, хто полетів до Африки. Так що ще невідомо, що краще.”