Чому не можна робити жасминовий чай з рослини, що росте у вашому саду та чи справді ви їли акацієвий мед. Черкаські екологи Олександр та Оксана Спрягайло розповіли  Суспільному про рослини, які ми сприймали за інші види та називали їх не правильно.

За словами екологів люди часто за схожість на вигляд, запах чи смак називають рослини не правильно. Наприклад кущ, що українці називають “жасмин”, насправді має іншу назву, а в народі отримав таку за аромат, схожий із “заморською” рослиною, квіти якої використовують для ароматизації чаю.

Яка насправді “ромашка”

Олександр Спрягайло зазначив, що королицю звичайну часто сприймають за ромашку:

“Ця назва, ймовірно, мотивується тим, що її суцвіття нагадує корону. Однак, латинська назва означає «біла квітка». Народних назв у неї багато, наприклад, невістка, невістки — пов’язані із білими квітами довкола кошику, схожих на вбрання нареченої. Використовували цю рослину із магічною метою, оскільки вона прирівнювалась до молодої чи молодого на весіллі”.

Олександр Спрягайло додав, що з ромашками називають чимало різних видів рослин з родини айстрових, що мають схоже суцвіття.

blank

Що те так із “жасмином”

blank
“Якщо ви любите пити чай з жасмином, то цей жасмин із фото вище вам не підійде. Ця квітка називається Садовий жасмин, латиною Philadelphus L. Це несправжній жасмин, він належить до родини гортензієвих. Він має чотири білі пелюстки, коли справжній жасмин — рослина з родини маслинові та в його квітці п’ять пелюсток, як на фото нижче”, — розповіла Оксана Спрягайло.

blank

Акація

За словами еколога, ця рослина, яка стала звичною для нас, родом із Північної Америки. Називається вона Робінія псевдоакація або Робінія звичайна. Свою назву вона отримала на честь королівського садівника Жана Робена. Та попри це, у нас цю рослину називають акацією, хоч в Україні, як і у Європі, акації у природі не ростуть.

blank

Мімоза

blank

А ось акацію сріблясту ще з радянських часів знаємо під назвою “мімоза”, пояснила екологиня. Таку акацію вирощують у Криму та в Одеській області.

Справжню мімозу в Україні вирощують лише в умовах закритого ґрунту.

blank

Мальва

“Улюблена в українців квітка мальва насправді теж має іншу назву — рожа рожева або садова. Вона відома лише в культурі та має багато сортів із простими та махровими квітками різних кольорів”, — розповів Олександр Спрягайло.

blank
За його словами, справжня мальва має вигляд непримітних калачиків, як на фото нижче.

blank

Глуха кропива

Оксана Спрягайло розповіла, що народну назву глуха чи нежалка кропива в Україні носить не одна рослина. Справжню ж рослину можна побачити багато де: на засмічених місцях, біля доріг, по ярах та на схилах.

blank

Також екологиня додала, що глуху кропиву часто плутають із м’яточником чорним або бур’яновим. Із справжньою глухою кропивою вони родичі й належать до родини губоцвіті або глухокропивні.

blank

Туя

Олександр Спрягайло розповів, що тую часто плутають з широкогілочником східним:

“Вічнозелену рослину називають туя, хоч її наукова назва — широкогілочник східний. Із туєю вони справді дуже схожі і належать до однієї родини кипарисових. Одна із старих назв — туя східна і не фахівцям відрізнити її від широкогілочника легше всього за шишичками. У широкогілочника вони кулясті і мають відстовбурчені ріжки, коли у туї вони видовжені, овальні”.

blank

blank

Екологи додали, що часто люди плутають рогіз, очерет та комиш.

Рогіз

blank

“Належить до родини рогозових. Має довгі мечоподібні листки та темно-коричневі циліндричні суцвіття. У дитинстві ми їх називали качалочками або бичками”, — пояснив Олександр Спрягайло.

Очерет

blank

Екологиня Оксана Спрягайло розповіла, що очерет належить до родини злакових:

“Має високе, до п’яти метрів порожнисте циліндричне стебло, вкрите плескатими та шорсткими листками та суцвіття волоть”.

blank

Комиш

“А ось комиш належить до родини осокових. У нього порожнисті тригранні стебла, широколінійні листки та суцвіття волоть. Хоч комиш і очерет не родичі, та попри це, їх називають однаково”, — зазначив еколог.