Черкаські заклади охорони здоров’я – у першу чергу Черкаська інфекційна лікарня та Уманська міська лікарня – які визначені базовими для лікування хворих на коронавірус, отримали засоби захисту та медичне обладнання з Державного резерву. Про це повідомляє начальник Управління охорони здоров’я Черкаської облдержадміністрації Лариса Кошова у відповідь на депутатський запит голови фракції Радикальної партії в Черкаській облраді Олега Баштана. Проте готові медзаклади лише до “одиничних випадків захворювань”.

“Закладами охорони здоров’я області з державного резерву отримані матеріальні цінності (пульсоксиметри – 43 шт., дихальні апарати – 38 шт, насоси інфузійні – 43 шт, апарати штучної вентиляції легень (портативні) – 2 шт, концентратор кисневий – 1 шт, медичні маски – 270 тис. штук). Розпорядженням облдержадміністрації від 03.03.2020 № 131 з резервного фонду обласного бюджету медичним закладам виділено 2 млн. грн на проведення першочергових (невідкладних) заходів із запобігання виникнення надзвичайної ситуації, пов’язаної з можливим поширенням в Черкаській області випадків захворювань, спричинених коронавірусом, а саме виділено стаціонарній меддопомозі – 1,640 млн. грн, і екстреній та швидкій меддопомозі – 360 тис. грн. Наразі кошти профінансовані, медичними закладами здійснюється укладання договорів на придбання медикаментів, деззасобів та засобів індивідуального захисту”, – йдеться в документі.

Кошова також запевняє депутата, що у “медичних закладах області нині наявний достатній запас лікарських та дезінфекційних засобів, засобів індивідуального захисту, виробів медичного призначення на одиночні випадки гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом”.

Між тим голова Черкаської ОДА Роман Боднар на схожий запит Олега Баштана поінформував, що в області створені три спеціалізовані бригади для надання медичної допомоги хворим, а при облдержадміністрації створена тимчасова протиепідемічна комісія, яка буде оперативно реагувати на ситуацію, та розроблено регіональний план протиепідемічних заходів щодо запобігання поширенню на території Черкаської області коронавірусу.

“Насторожує, що у відповіді Кошової йдеться про одиничні випадки. Тож навіть в ОДА визнають, що до різкого збільшення кількості хворих ми не готові”, – відзначає Олег Баштан.

За його словами, нині, як і рекомендує Всесвітня організація охорони здоров’я, варто найбільше звертати увагу на діагностику і на забезпечення засобами захисту лікарів.

“Як завжди, першими удар отримають лікарі первинної ланки медицини, оскільки в селах швидку на високу температуру викликати не будуть. Отже хворі підуть до сімейних лікарів. Та чи буде лікар належно оглядати пацієнта, вивчати анамнез захворювання, якщо із засобів захисту в нього – лише маски, та й то у недостатній кількості? Питання риторичне. Хворих на коронавірус будуть відправляти додому пити антибіотики. Я спілкувався із головним лікарем Христинівської центральної районної лікарні, то поки що виділені обласною радою кошти не надійшли, із засобів захисту вдалося придбати 100 халатів, що пошило місцеве підприємство, масок бракує, тестів немає. А якщо брати приклад європейських країн, тієї ж Німеччини, то вони за останній тиждень зробили більше 15 тисяч тестів. Так, у них поширюється коронавірус, однак вони вчасно виявляють інфікованих і лікують їх, запобігаючи новим інфікуванням і рятуючи життя, тому смертей в Німеччині значно менше, ніж в інших країнах. Треба проводити лабораторні дослідження на коронавірус всіх, хто повернувся з-за кордону, всіх, хто контактував з ними, не залежно, є симптоми хвороби чи немає. А якщо у нас немає діагностики, то немає і правдивих цифр поширення захворювання, тож насправді ситуація в Україні може бути набагато гіршою. Дуже не хотів би, однак при такому неправильному підході ми можемо отримати серйозну епідемію, з якою наша система охорони здоров’я може не впоратися”, – аналізує Олег Баштан.

Він також наголошує, що лікарні області мають бути забезпечені і ліками, які зараз медики у світі використовують для боротьби з коронавірусом. Нагадаємо, це експериментальні препарати, розроблені китайськими медиками, ліки від малярії, які показали свою ефективність, тощо.

“Ліків таких у нас також немає, а ми мали б уже закупити хоч щось, поки маємо час”, – обурюється депутат.

За словами Олега Баштана, в аптеках немає навіть марлі, щоб налагодити на місцях виробництво масок.

“Маски мають бути щонайменше у 7 шарів. З одного 5-метрового рулона марлі виходить всього 6 штук. І цієї марлі немає. Мені пообіцяли дістати, то почну шити тут власними силами. А поки робимо з бинтів. Що ж до закупівлі масок, то дізнавався в Китаї – там пропонують маски десь в межах 9 гривень за штуку. Однак потрібно ще отримати сертифікат від наших чиновників, і за нього – вслухайтесь – навіть у цей період пандемії чиновники вимагають 25 тисяч гривень хабара! Можете собі уявити? А ще ж розмитнення, авіадоставка, тож виходить, що собівартість китайських масок буде складати десь до 15 гривень за штуку. Тому легше в Україні запустити їхнє масове виробництво”, – каже депутат.

Тому він лише сподівається, що жорсткі карантинні заходи спрацюють і захворювання пройде невеликими кількостями інфікованих.