Трапляються випадки, коли в містах виявляють диких птахів або тварин. Наприклад, на початку травня в соцмережах черкасці викладали відео з козулею, яка бігала містом. Потому її збила автівка і тварину рятували у місцевому зоопарку. Однак марно — вона померла.

Якщо ви помітили на вулицях міста дику тварину, фотографувати її точно не треба, як і намагатися встановити з нею контакт, зазначають фахівці. Суспільне зібрало поради спеціалістів та з’ясувало, куди телефонувати у таких випадках.

Не намагайтеся зловити тварину

Якщо ви зустріли на вулиці дику тварину уважно спостерігайте з нею і не робіть різких рухів, радить старший психолог відділу психологічного забезпечення та соціально-гуманітарної роботи центру забезпечення діяльності Головного управління ДСНС України у Черкаській області Руслан Бондаренко.

“Якщо ви боїтеся, щоб врівноважити свій психологічний стан, можете використовувати дихальні техніки: глибоко вдихніть, затримайте дихання на декілька секунд і повільно видихніть. За необхідності повторіть декілька разів. Не намагайтеся зловити чи годувати тварину. Ні в якому разі не потрібно її провокувати. Спробуйте спокійно відійти на безпечну відстань. Тварини зазвичай самі не нападають, але можуть бути причини, які їх спровокують. Це, наприклад, самозахист, захист потомства, полювання, шлюбний сезон, травма тощо. Оцініть обстановку та за необхідності покличте на допомогу”, — зазначив він.

Куди звертатися

Те, що ловити чи фотографувати диких тварин на вулицях міста не можна, підтверджує і провідний мисливствознавець Центрального лісового офісу Сергій Щасливий.

“Тварина і так перелякана. Коли вона потрапляє за місто, за межі своєї, так би мовити, стихії, вона уже боїться, бо там багато шуму, людей. У лісі цього немає. Як правило, якщо тварину не чіпати, вона повернеться тим же шляхом, що і прийшла, бо орієнтується по запаху”, — пояснив він.

Також фахівець дав поради, як діяти, якщо тварина поранена і потребує допомоги:

“Спеціальної гарячої лінії як такої нині не існує. Як правило, в таких випадках багато хто звертається до поліції. Поліція має всі наші контакти і телефонує нам. Інші завертаються до ветеринарів, які теж можуть надати допомогу. Якщо тварина не може сама пересуватися, дехто навіть відвозить її самостійно у зоопарк. У них теж є ветеринар. Коли цих звірів виліковують, їх відпускають. Для цього теж телефонують нам”.

Самим щось робити у ситуації, якщо тварина травмована, Сергій Щасливий не радить, наприклад перев’язувала їй ноги тощо:

“Якщо людина має фах ветлікаря, то, можливо, вона й зможе допомогти. А якщо ні, краще цього не робити. Це таке саме, що з травмованою людиною: якщо бачимо, що хтось потрапив у ДТП, ми його не рухаємо і дзвонимо у швидку, бо можна тільки нашкодити”.

У випадку з козулею небайдужі, після того, як тварину збила автівка, зателефонували до поліції. У поліцейських немає якогось чіткого алгоритму, що до таких дій, вони не ловлять диких тварин, пояснила старша інспекторка пресслужби управління патрульної поліції в Черкаській області Людмила Жадан. Однак звертатися до правоохоронців у таких випадках, додала вона, можна:

“Звернутися на лінію 102, звісно, можна завжди. Також, як варіант — викликати інші служби, наприклад, зооконтроль, зоозахисників, ветеринарну службу, волонтерів чи представників якихось компаній, які займаються тваринами. По факту, якщо патрульні приїжджають на такий виклик, вони також будуть звертатися до зоозахисників”.

Тварини у лісі й біля доріг

Нести загрозу для людини тварини можуть і у звичному для них середовищі, пояснив мисливствознавець. Наприклад, у лісах Черкащини для людини може бути небезпечна навіть козуля, а саме самець.

“Його роги знаходяться на рівні живота людини. Ними може пробити рогами людину і нанести значних травм. Олень, наприклад, такого зробити не може. Так само як і безпечний, на перший погляд, заєць: якщо його пробувати ловити, він може сильно подряпати кігтями. Вони в нього дуже великі”, — зазначив він.

Бувають і випадки, коли тварини зі свого звичного середовища виходять до людей на траси. Взимку Суспільне розповідало, як попри насичений рух на дорозі біля Свидівського лісництва, з лісу на “обідню перерву” регулярно виходили дикі кабани. Їх підгодовували як місцеві жителі, так і проїжджі водії.

Робити цього не варто, зазначив мисливствознавець:

“Багато людей вважають, що тварини виходять на дорогу, бо голодні. Це неправда. взагалі звірі годують самі себе тим, що є від природи. Також їм допомагає єгерська служба, забезпечуючи їх кормами, які вони не можуть знайти в природі. А годувати їх самотужки — це неправильно. Це звір і невідомо, що в нього може бути в голові. Якщо це мамка з дітьми, то вона може поводитися спокійно, а якщо вони злякаються людей, запищать, закричать — вона може кинутися захищати їх. Це тварина і передбачити її поведінку неможливо. Бувають випадки, що навіть домашня доросла собака, яка прожила з людиною все своє життя, кидається на власника. А тут дикий звір”.

Також Сергій Щасливий радить остерігатися лисиць, борсуків та єнотів:

“Відповідні служби займаються тим, що розкидають вакцину, але через те, що полювання нині взагалі заборонене і тварин багато, можуть траплятися випадки сказу”

Як правило, лисиця не підійде близько не підійде людини, якщо хвора. Якщо ж іде прямо до рук, це перша ознака того, що вона може бути носієм сказу, пояснив фахівець.