Черкасець Олександр Компанієць серед міста створив свій оазис краси — з озерцем та різнобарвними петуніями. Він вирощує близько 30 сортів рослини. Поділився: якщо правильно доглядати та вчасно поливати, то петунія буде квітнути до кінця жовтня. Про те, як виростити із насінини власноруч та доглядати за цими рослинами розповів Суспільному.

Для перших ростків — потрібні умови

“Для початку потрібно мати місце, де їх вирощувати. Адже петунії пророщують за температури 24-27 градусів. Насіння повинне зійти. І близько тижня ця температура повинна триматись. Також має бути цілодобове освітлення. У мене є спеціальні шафи, які оббиті термофольгою з довгими LED-лампами — вони освітлюють рослини на відстані. Треба тільки поставити невеликий контейнер з насіниною. Не закопувати та нічого не заглиблювати не треба, адже вона росте зверху. Лише полити водою”, — пояснив Олександр Компанієць

Опісля, закрити плівкою, щоб була волога всередині та чекати, поки зʼявляться перші сходи, ростки:

“Дивитися за ними треба регулярно, а також трохи розпушувати ґрунт. І тільки зʼявилися сходи, то відразу забрати кришечку щоб не зіпріло. Тоді вже можна переносити їх туди, де температура 18 градусів, але, світло має бути постійно. І пильнувати”.

Коли зʼявилися три або чотири листки — можна пересадити в невеликий горщик. Зі слів пана Олександра, не забувати про світло — його зменшити до 18 годин на добу.

Який ґрунт використовувати та скільки поливати?
“На першому етапі петунії я не підживлюю. Найголовніше — це ґрунт. Я використовую верховий торф. Там є всі мікроелементи — все, що необхідно для розвитку квітів. В іншому ґрунті вони будуть рости, але не такими”.

Пан Олександр додав: поливати рослини треба за необхідності:

“Тобто коли побачив, що все сухо, бо почало зморщуватись дуже. Часто не можна — петунію краще недолити, аніж навпаки”.

Профілактика та боротьба зі шкідниками

Якщо розмножувати петунії живцями, а не з насіння, то може зʼявитися павутинний кліщ. Найчастіше це трапляється взимку. Або якщо замовити посилку з квітами, то можна його підчепити. Від цього шкідників найкраще допоможе профілактика.

“Це таке, що ніяк його не здихаєшся. Але з методів тільки травити, кропити. Профілактику від хвороб проводять тоді, коли росток трохи підріс. Я використовую «Фітоспорин» для того, щоб не було чорної ніжки, як і в томатів. Треба розмішати небагато — головне не переборщити. Тобто те, що написано в рекомендації зменшити: взяти десь в два рази меншу дозу і обприскати ґрунт. Павутинний кліщ — це поширена хвороба петунії”.

Також на пізніших етапах росту квітів може зʼявитися тля, зазначив Олександр Компанієць. Але варто розрізняти, що ці шкідники — це зовсім різні інсектициди. Для кліщів треба акарициди, наприклад “Ескаліп” а для тлі, наприклад, найпопулярніші “Енжіо”, “Актара”.

blank

Корінню немає куди рости — квітка загине: вибір горщика та перевалка

“Для петунії треба дві-три пересадки. Горщик обирають залежно від розмірів петунії, а на це впливає сорт. Наприклад, для сортів «Opera» чи «Easy Wave» потрібно приблизно мінімум пʼять-сім літрів. Але зазвичай від семи до десяти літрів. Якщо горщик на пʼять літрів, то квітка буде рости, але не розкриється повністю. Але якщо корінню не буде куди рости, то рослина почне гинути”.

Зі слів пана Олександра, для петунії роблять перевалку — часто, тобто це постійний процес:

“Це потрібно для кущів, які вже дозріли та не поміщаються в горщику. Їхнє коріння дуже велике. Щоб петунія розкрилася, тобто мала форму сфери, то потрібний більший обʼєм горщика. Для рослини так краще”.

Яким має бути горщик

Серед критерії та вимог до горщиків є те, що на дні мають бути просвердлені отвори для того, щоб коріння “дихало” та розвивалося. І для того, щоб стікала вода, зазначив пан Олександр.

“Перш за все — дренаж. Дешевий варіант — зробити з пінопласту: поламати його і насипати на дно, десь три-чотири сантиметри. Це треба, щоб корінцям було легко «дихати». Іноді буває, що отвори забиваються, а пінопласт дасть цього уникнути. Опісля йде будівельна сітка — мій лайфхак. Коли взимку я викидатиму петунії, які вже відцвіли, то мені потрібно ґрунт складати окремо і тут допоможе сітка. Щоб земля легко відділялася і не було пінопласту”.

Для великих петуній в горщик чоловік насипає звичайний магазинний ґрунт. А для менших змішує з верховим торфом та додає добрива:

“Коли великий об’єм та коріння рослини розвинуте, то можна звичайний ґрунт. Насипаємо до половини. Другим етапом є те, що треба взяти ідентичний горщик до того, в якому петунія, яку потрібно перевалити — точно такого розміру. І поставити його у великий горщик так, щоб він був втоплений, а не на рівні. Опісля зверху насипати землю та розрівнювати й, таким чином, досипати по стінах. Горщик повинен бути наповнений до країв. Поті добре втрамбувати по колу. Наступний крок — внесення добрив. Я використовую добриво довгої дії на три місяці. Тут всі необхідні мікроелементи, також азот, фосфор і калій. Приблизно на око насипати, перемішати з ґрунтом й полити водою”.

Петунію для перевалки витягують з землею — вона такої самої форми як і горщик. Це зручно, адже тоді не потрібно “розбивати” коріння. Та переміщують до більшого горщика.

“Петунія дуже любить, коли її обрізають”

“Через три-чотири тижні проводять першу обрізку, це обовʼязково. Петунія випустить три-чотири пагінці й кущ матиме неестетичний вигляд. Якщо обрізали, то пізніше може нарости десять пагонів і тоді десь через місяць треба дивитися. Якщо треба — обрізати ще раз. І після перевалки теж зробити ще одну обрізку”, — пояснив пан Олександр.

Для обрізки слід обовʼязково обробляти ножиці дезінфікувальним засобом. Якщо багато кущів, то треба після кожної рослини окремо збризкувати, щоб не передати ймовірну хворобу.

Добрива після обрізки — важливі:

“Після обрізки рослини в треба більше поживних елементів. Приблизно азоту треба 40, а фосфору і калію по 10. А коли вже зʼявляться квіти, тоді вже треба, щоб було більше фосфору. Кальцій теж дуже потрібен”.

Після обрізки чи перевалки рослину слід поставити в затінок на декілька днів, а потім, коли вона приживеться — на сонце.

“Цвітіння підчищеної петунії залежить від погоди. Якщо буде багато сонця, то через три тижні зʼявиться бутон. Тоді вона вже буде розцвітати повністю. Але буде набагато повнішою”, — розповів Олександр Компанієць.