У деяких людей “п’ятниця 13” викликає побоювання та, навіть, страх. У деяких країнах у цей день прийнято відкладати важливі справи та поїздки. Але іноді важко зрозуміти, чому саме “п’ятниця 13” викликає таку реакцію.

Дата п’ятниця 13 випадає не дуже часто. Проте вже у перший місяць цього року випадає містична дата.

Події в історії

Вважається, що 13 жовтня 1307 року за наказом французького короля Філіпа Червертого Красового були заарештовані лицарі ордену Тамплієрів. Далі вони були страчені за звинуваченням у єресі та богохульстві.

Італійський композитор Джоакіно Россіні помер у п’ятницю, 13 листопада 1868 року.

13 серпня 1521 року, п’ятниця – дата падіння імперії Ацтеків, на місці якої зараз знаходиться Мексика.

13 грудня 1907 року сталася велика корабельна аварія. Зазнала краху шхуна Томас Лаурсон. З 18 людей у команді вижили тільки двоє.

13 вересня 1940 року відбулося бомбардування Букінгемського палацу.

13 листопада 1970 року Південну Азію вкрив ураган, який забрав 300 тис. життів.

У різні року у п’ятницю 13-го відбулося декілька авіакатастроф: у червні 1947 році – авіалайнер Douglas C-54, у жовтні 1972 року – крах авіалайнерів FH-227 в Андах та Іл-62 неподалік від Москви, у січні 2012 року – авіалайнер Costa Concordia.

13-14 листопада 2015 року – відбулася серія терористичних актів у Парижі та Сен-Дені.

У релігії та міфах

У цей день був розіп’ятий Ісус Христос.

Вважається, що саме у п’ятницю 13 Єва скуштувала заборонений плід та дала його Адаму. А Каїн вбив свого брата Авеля.

У скандинавській міфології 12 богів зібралися на святкову вечерю, а 13-го бога Локі не запросили. Але той прийшов сам і підмовив сліпого бога темряви Гальдра вбити стрілою з омели бога щастя Бальдра. Коли Бальдр помер, для Землі це стало днем суму.

В Україні вважалося, що на свято Великомучениці Параскеви П’ятниці, вона ходила до людей в образі жінки і дивилася, хто що в цей день робить. Тих, хто займався важкою працею, вона карала.

Повір’я та забобони

За середньовічними повір’ями, усі поважаючі себе відьми в цей день збираються на шабаш.

Погано в цей день розсипати сіль, розбити дзеркало, зустріти на вулиці чорну кішку. До речі, про цих тваринок. Побоювання перед ними пов’язують із словами Папи Римського Інокентія Восьмого у 1484 році. Він сказав, що чорні кішки – язичницкі істоти, що перебувають у змові з дияволом.

У деяких країнах, зокрема в США, немає 13 місця, 13 поверху, 13 номеру в готелі. Скасувують важливі зустрічі, поїздки, ділові справи та операції.

П’ятниця 13 – що не можна робити

Сьогодні не можна грати весілля, інакше така сім’я швидко розлучиться.

Не можна давати і брати гроші в борг, інакше в майбутньому будуть фінансові проблеми.

У цей день краще не залишати дім і не вирушати в далеку подорож.

Не можна сваритися і лаятися. Навіть дрібна сварка в цей день переростає в гучний скандал.

13 числа в п’ятницю не можна стригти і фарбувати волосся.

Перестилати постільну білизну в цей день – не до добра.

Число 13 символізує розпад організованої структури і початок створення нової. Символом досконалої організації є 12, бо з цим числом зручно працювати. Групу з 12 осіб легко розділити на 2, 3, 4 частини. Якщо до такої групи додати ще одного, рівномірна структура руйнується, бо 13 є неподільним числом.

У будь-якому випадку, наукових підтверджень небезпеки п’ятниці, 13 немає. А боятися її чи ні – особиста справа кожного, як і те, у що вірити.