Особовий склад Черкаського батальйону територіальної оборони планує на кінець літа навчання. Сьогодні штатна чисельність резервістів складає понад 500 осіб. Всього в області сьогодні 6 батальйонів тероборони, зокрема, Черкаський, Золотоніський, Смілянський, Звенигородський, Уманський і Жашківський, пише “Прочерк”.

Як розповідає командир окремого батальйону територіальної оборони міста Черкаси, майор Володимир Прядко, служба в військовому резерві має важливе значення для оборони, бо за рахунок резервістів військову частину завжди можна в стислі терміни доукомплектувати без тривалого бойового злагодження. Цих людей не треба буде вчити, бо вони вже проходили навчання.

У разі загострення ситуації, зокрема, й через агресію східного сусіда-держави, саме кадрові військові першими вступатимуть в бій, проте резерв повинен бути завжди, бо саме з них можуть доукомплектовувати потім бойові частини.

– До нашого Черкаського батальйону входять представники Черкаського, Канівського і Чигиринського районів. Тероборона стала розвиватися в 2014 році. Сьогодні в кожному батальйоні є два кадрових військовослужбовці – це командир батальйону і начальник штабу. Решта військовозобов’язаних – це ті, хто проходить службу в військовому резерві, і ті, хто просто приписаний до військової частини. І коли у нас збори, від людини вимагається лише прибути в батальйон. Решта покладається на мої плечі: зброя, боєприпаси, доставка людей до місць тренування. Якщо цілий день у нас навчання, то і харчування включається. Якщо роботодавцю потрібен документ, то працівник приносить роботодавцю повістку, де вказано, коли і де резервіст перебував, – роз’яснює комбат.

– Щоб мати можливість захистити свою домівку і свою країну, треба щось вміти. Якщо ти “20 років тому складав автомат” і все, то насправді зараз така людина нічого не вміє і не становить ніякої бойової одиниці, – каже заступник командира батальйону з МПЗ (морально-психологічного забезпечення), капітан запасу Віталій Брик. – Зараз, на жаль, нема великих виявів патріотизму в населення. Водночас, бути в тонусі потрібно завжди, тож якщо ви прагнете нових вражень, хочете долучитися до спільної справи і займатися цікавими речами, йдіть до нас. У нас, зокрема, є тренер з рукопашного бою, який готовий займатися з резервістами. Так само освіжаємо необхідні знання з військової справи, а це і стрільба, й інші тренування.

Контракт в резерві може підписати кожен громадянин України.

До речі, 25 травня 2021 року до парламенту був поданий президентом як невідкладний законопроєкт №5557 «Про основи національного спротиву». У пояснювальній записці йдеться, що документ «врегульовує питання розвитку територіальної оборони, організації Руху опору і відповідної підготовки громадян України до національного спротиву, що є невід’ємною складової всеохоплюючої оборони держави на всій території України».

– Рух опору – дії, які проводять Сили спеціальних операцій ЗСУ та залучені особи на тимчасово окупованих територіях. Це – велика частина роботи Сил спецоперацій, вона триває від початку війни. Як саме ССО працюють на тимчасово окупованих територіях, що роблять, є державною таємницею. Відповідно до нашого бачення, як авторів законопроєкту №5557 «Про основи національного спротиву» – Рух опору складається із: партизанських сил; підпілля; допоміжних сил, котрі спеціалізуються на ненасильницькому опорі, але не обмежуються ним, – повідомив Радіо Свобода член Ради волонтерів при Міністерстві оборони, радник Командувача Сил спеціальних операцій ЗСУ, один із співавторів законопроєкту Денис Поданчук.

ЯК СТАТИ РЕЗЕРВІСТОМ ЧЕРКАСЬКОГО БАТАЛЬЙОНУ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ОБОРОНИ?

Чимало громадян, зокрема без армійського досвіду, цікавляться, яким чином вони можуть долучитись до виконання військового обов’язку та підтримати своє військо.

Чоловікам та жінкам, які не готові залишити звичну професію, але здатні частину свого часу присвятити військовій підготовці, пропонуємо укласти контракт в резерві територіальної оборони. Це дасть змогу систематично проходити навчання в місцевому підрозділі тероборони, щоб при потребі вміти захистити свій дім. Такий контракт передбачає, що під час мобілізації резервіст виконує обов’язки виключно в межах області на своїй посаді. Головними вимогами при цьому є придатність до військової служби за станом здоров’я та вік – від 18 до 57 років.

Отже, щоб стати резервістом Черкаського батальйону територіальної оборони, потрібно зробити кілька кроків:

• звернутись до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (раніше військкомати) за місцем реєстрації, де командир підрозділу ТрО за результатом співбесіди визначить посаду;

• пройти військово-лікарську комісію;

• надати перелік документів та укласти контракт.

Надалі резервіст у складі свого підрозділу здобуватиме і вдосконалюватиме військові навички на навчальних зборах протягом кількох тижнів на рік та щомісячних вишколів.

У період зборів резервіст безоплатно забезпечується харчуванням, проживанням, медичним обслуговуванням і речовим майном. За умов офіційного працевлаштування за ним зберігається середній заробіток та посада. Під час служби резервіст отримує чергові військові звання, може просуватись по службі, підвищувати кваліфікацію та здобути нову військово-облікову спеціальність.

В підсумку за рік сума виплат резервістам, які пройшли місяць підготовки, становить: від 6216 до 8878 грн. – непрацюючим, від 9219 до 11880 грн. – працюючим (залежно від військового звання).