Триває довгоочікуване літо і більшість вже активно відвідує пляж та засмагає на сонечку. Сонячне світло спонукає мозок виділяти гормон серотонін, який може підвищити настрій і сприяти відчуттю спокою.

Вплив сонця допомагає організму виробляти вітамін D природним шляхом. Цей вітамін необхідний, але багато людей не отримують його в достатній кількості. Дефіцит вітаміну D є поширеним явищем, і, за деякими оцінками, його має 1 мільярд людей у всьому світі. Вітамін D допомагає організму засвоювати кальцій, що веде до зміцнення кісток і може допомогти запобігти остеопорозу та артриту.

Однак приймати сонячні ванни варто з обережністю, оскільки невидиме людському оку інфрачервоне та ультрафіолетове випромінювання може завдати серйозної шкоди нашій шкірі, а також організму в цілому.

Засмага – захисна реакція шкіри, потемніння кольору шкіри під впливом ультрафіолетового випромінювання, внаслідок якого в нижніх шарах епідермісу шкіри відкладається пігмент меланін.

Під впливом сонячних променів може розвинутися захворювання — фотодерматоз (сонячний дерматит). Сонячні дерматози бувають гострі і хронічні. Гострий дерматит проявляється через 2-4 години після засмаги у вигляді почервоніння і запалення шкіри.

Більш сильне запалення проявляється через 10-12 годин і тримається 4-5 днів — це опік першого ступеню. Його симптоми: почервоніння і запалення шкіри, жар, свербіж, біль в області почервоніння, загальна слабкість, головний біль, безсоння, втрата апетиту.

Засмагання може призвести до опіків І-ІІІ ступенів. У такому випадку погіршується загальний стан організму, а сильні опіки можуть призвести навіть до омертвіння шкіри. Сонячні опіки, отримані в дорослому віці, підвищують ризик розвитку раку шкіри.

Якщо сонячний опік проявляється тільки почервонінням шкіри, можна обробити пошкоджену ділянку термальною водою з подальшим нанесенням засобів на основі пантенола. Якщо після опіку сформувалися пухирці необхідно звернутися за допомогою до лікаря-дерматолога в медичний заклад.

Щоб уникнути негативних наслідків від прийому сонячних ванн, рекомендується уникати надмірно тривалого перебування на сонці, а також користуватися спеціальними засобами для захисту від сонця.

Правильний час для засмаги:

Не засмагайте натще і відразу ж після їжі. Найкраще це робити через 1-1,5 години після їжі.

Найкращий час для засмаги – час малої сонячної активності: з 6:00 до 10:00 та з 17:00 до 19:00.

Категорично не рекомендується засмагати під час сильної сонячної активності: з 12:00 до 16:00.

Тривалість перших сонячних ванн не повинна перевищувати 10-15 хвилин. Причому спочатку краще не лежати під сонцем більше 5 хвилин. Відступіть в тінь на 20-30 хвилин, а потім продовжуйте приймати сонячні ванни, поступово збільшуючи сеанси засмаги, можна довести їх протягом 7-10 днів до 30-40 хвилин. Більш тривалий час шкідливий для здоров’я. Під час засмаги не можна спати.

Як потрібно захищатися, коли перебуваєте на сонці:

Перед засмагою не очищайте тіло милом, не протирайте шкіру лосьйонами, одеколонами, туалетними водами.

Мило руйнує захисне покриття шкіри і знежирює її. Лосьйон, туалетна вода роблять шкіру чутливою до ультрафіолетових променів. У результаті у вас можуть утворитися окремі коричневі плями.

Краще за все засмагати під тентом, на березі водоймища, від дзеркала якого відбиваються сонячні промені.

За 15-20 хвилин до виходу на вулицю нанести сонцезахисний крем з УФ-захистом не менше 20-25 одиниць, або більше, в залежності від типу шкіри (у перші дні) на відкриті ділянки тіла. Також наносьте крем після кожного занурення у воду.

Пам’ятайте, що вода зменшує інтенсивність сонячних променів тільки на глибині одного метра, тому під час купання ваша шкіра засмагає не менше, ніж при нерухомому засмаганні на пляжі.

Вийшовши з води, обов’язково просушіть шкіру. Якщо цього не зробити, краплі води спрацюють як дрібні лінзи, посилюючи вплив сонця.

Якщо ви засмагаєте лежачи, голова повинна бути трохи піднята.

Регулярно пийте воду, щоб підтримати водний баланс в організмі.

Перед виходом на пляж не варто використовувати дезодоранти, духи: деякі їх компоненти розпадаються під дією ультрафіолету, викликаючи хімічні опіки і провокуючи виникнення пігментних плям.

Не забувайте про захист голови та очей. Віддайте перевагу широкополим капелюхам та якісним окулярам.

Як засмагати дітям?

Для малюків засмага ще більш небезпечна, ніж для дорослих, адже у них слабкий захист від ультрафіолету. Шкіра дитини виробляє мало захисного пігменту меланіну. Повністю цей механізм сформується тільки у віці трьох років. Так що тримайте малюка під тентом і не забувайте про капелюх.

Усі поради, які ми давали для дорослих, дійсні і для дітей.

Педіатри також рекомендують використовувати сонцезахисний дитячий крем з максимальним ступенем захисту. Сонячні промені так само небезпечні і для очей, тому дитині не завадять сонцезахисні окуляри.

Пам’ятайте! Не рекомендовано засмагати людям похилого віку. Протипоказано засмагати при загостренні будь-якого хронічного захворювання, злоякісних пухлинах, туберкульозі легенів у тяжкій формі, захворюваннях центральної нервової системи, гіпертонічній хворобі, гострих інфекціях, хворобах печінки та нирок, важкій формі цукрового діабету, порушеннях мозкового кровообігу, атеросклерозі, кардіосклерозі, бронхіальній астмі з частими нападами.

Бережіть себе і своїх дітей, пам’ятайте, що лікування сонячними ваннами принесе користь тоді, коли будуть дотримуватися всі правила безпечної засмаги.