Як і було обіцяно міським головою Сміли Олексієм Цибком, турецькі інвестори презентували громадськості технічний проект модернізації міської системи водопостачання та водовідведення. Спочатку представники турецьких фірм “ARASYA” та “EMTA ENERJI ELEKTRIK” 5 днів жили у Смілі і вивчали роботу нашого водоканалу. Потім, зібравши всю необхідну інформацію, місяць розробляли проект. Про це пише інтернет-видання Сміла.UA.

18 лютого у малій залі Міського будинку культури зібралися представники міської влади, також приїхали фахівці із Черкаської ОДА, міські депутати, працівники КП «ВодГео», громадські активісти, щоб послухати виступ турецьких спеціалістів.

Турецькі інвестори розповіли, що ця робота для них не нова. Вони вже розробили кілька подібних проектів для Туреччини, Азербайджану (там працювали у 60 містах і Баку), для Лівії та Північної Африки.
Проект складається із двох частин: перша – подача води, друга – каналізація.

Потім турок старанно розповідав і показував на красивих схемах те, що ми і так всі знаємо. Що у Смілі зараз живе 52 тисячі осіб, але потреба води розраховувалась на 65 тисяч населення… Скільки у нас свердловин, скільки насосів, про густоту населення і про те, що для багатоповерхівок потрібно більший напір води… Зрештою, він прийшов до висновку, що потрібно модернізувати всі свердловини, треба пробурити 10 нових додаткових свердловин і осучаснити очисну систему каналізації.

На задніх рядах чоловіки гомоніли про те, що доповідь турецького спеціаліста схожа на відповідь студента-другокурсника, якому дали завдання намалювати схему.

Можливо, через складнощі перекладу, дійсно, презентація турецького спеціаліста виглядала не дуже зрозумілою. На допомогу йому прийшов міський голова Олексій Цибко. От він уже нормально пояснив, що вартість проекту модернізації водоканалу – 260 мільйонів гривень. Цінність цього проекту у тому, що він зроблений для міста безкоштовно, ліцензійною фірмою. Такий проект від іншої організації коштував би 14 млн грн. Для кожної насосної станції зроблено технічні розрахунки.

Початок модернізації водоканалу відбудеться у три етапи:
1 – заміна електронасосів на нові економні;
2 – заміна 50 км труб, які взагалі згнили;
3 – удосконалення каналізації, яка зараз взагалі майже відсутня.
Словом, презентований проект – суто технічний, а не економічний. Кошторис цього плану рахуватимуть ще 10 днів.

Депутати і всі бажаючі задавали запитання. Особливо активними були Антон Кривко, Володимир Салов та Костянтин Синьогуб. Директор КП «ВодГео» Леонід Грищенко та начальник управління ЖКГ Павло Смоликов давали досить розлогі відповіді і переконували, що цей проект потрібен нашому місту. За ним майбутнє. Сміла буде розростатись, сюди захочуть зайти нові інвестори, нові заводи. Всім потрібна вода. Тож треба збільшувати потужності водоканалу, це нормально, це по-європейському, потрібно оновлювати своє місто і систему водопостачання та вкладати у це кошти. Наприкінці зустрічі турки показали короткий фільм про сучасну систему каналізації.

Олексій Цибко підбив підсумок: ще 10 днів турецький проект перекладатимуть на українську мову і адаптуватимуть під українське законодавство. Робота над проектом продовжиться. Його ще проаналізує область. Але є надії, що Смілі вдасться реалізувати модернізацію водоканалу.