Кримінальні справи, протоколи допиту, речові докази та фото звинувачених у націоналізмі або ж ув’язнених за сфабрикованими звинуваченнями зберігають в архіві в Черкасах. До 1991 року такі матеріали були засекреченими, втім, тепер правду про політичних увʼязнених може дізнатися кожен охочий.
Нині працівники архіву заносять дані до електронного порталу, розповідає Суспільне.
Чорнило на деяких справах навіть не потьмяніло, розповіла фахівчиня Державного архіву області Людмила Матус. Не зблякнули через десятки років і надруковані літери кількох сторінок допитів, ордерів та звинувачень.
“Тут зберігаються кримінальні справи на репресованих людей. Є оригінали справи, які є документи в справі. У залежності про що звинувачували людину, є різний склад документів”.
Вчителі, священники, колгоспники, селяни-націоналісти чи тезки раніше звинувачених. Серед справ пані Людмила розповіла про теку із прізвищем Чучупак. Таке ж було і в головного отамана Холодноярської республіки, який застрелився у бою з більшовиками, розповіла Людмила Матус.
“Більшість людей, які по кримінальних справах проходять — це звичайні колгоспники, частково іде інтелігенція, частково ідуть люди за національністю поляки або німці, які переслідувалися через те, що у них була національність інша”.
Фото самих репресованих є у частині справ. Імена невинно звинувачених тепер можна буде знайти за посиланням в інтернеті. Кожну справу працівники опрацьовують, заносять дані до електронного каталогу, пояснила директорка державного архіву Черкаської області Тетяна Клименко.
“Проєкт під назвою «Український мартиролог 20 століття. Оцифрували ми понад 2 236 справ про постраждалих, незаконно репресованих, кримінальних справ з 1920 по 1991 рік”.
Інформація зберігається на порталі державної архівної служби, пояснила фахівчиня державного архіву області Ольга Пурис.
“Це справи, я говорю, шито білими нитками. З оцих карток, які я зараз набираю, їх там 80-70, були розстріляні: учителі, члени колгоспу – прості люди”.
Загалом, за словами Ольги Пурис, у всеукраїнській базі 140 тисяч справ про жертв політичних репресій в Україні.
КОМЕНТАРІ