Сурогатне материнство – це процес виношування дитини для безплідної сім’ї. Завдяки сучасним технологіям, жінка, яка виношує дитину, не передає йому своїх генів: біологічний матеріал беруть у пари і підсаджують в утробу ембріон від біологічних батьків.

Сурогатне материнство в Україні ─ спірна і неоднозначна суспільна тема. Вона дражлива для тих, хто має щастя бути батьками і не мав проблем із зачаттям та народженням дітей. Але для тих 20% ─ 25% подружніх пар, які не можуть стати батьками ─ сурогатне материнство одна з можливостей пізнати радість батьківства, виростити і виховати дитину. Багато пар, які не можуть мати дітей, звертаються за допомогою до жінок, щоб ті виносили і народили для них дитину. Історію уманчанки, що стала мамою чужого сина розповідає сайт umannews.city.

Сурогатне материнство в Україні, ціни 2021

Вартість послуг «сурогатної мами» складає до 750 тисяч гривень, сума залежить від досвіду жінки й кількості дітей, яких вона виношує.

Сурогатне материнство в Україні з точки зору законодавства не заборонене, але не дуче чітко врегульоване, що дає підстави спекулювати на ньому окремим політикам і зловживати деяким «благодійникам».

Історія сурогатної мами

Катерині 28 років, вона мешкає в Умані, має 5-річну донечку Олесю і має досвід сурогатної мами, зараз вивчає питання як стати донором яйцеклітин.

На умовах анонімності жінка розповіла, що виросла з бабусею в селі неподалік Умані. Батьки її дуже давно живуть в Росії і вона їх практично не пам’ятає. Після школи намагалася вступити до вишу, але на державне не вистачило балів, а на контракт у них з бабусею не було грошей. Вона трохи працювала то продавчинею, то прибиральницею. Зійшлася з чоловіком, народилася донька, але чоловік покинув їх і вона знову повернулася до бабусі в село. Жили доволі скрутно, в усьому собі відмовляли, намагалися все найкраще дати дитині. Але з часом Катя зрозуміла, що в селі, яке вимирає, вона не зможе забезпечити доньці ні хорошої освіти, ні нормального медичного обслуговування. Почала думати про те, як придбати житло в райцентрі. Десь у той самий час випадково подивилася по телевізору програму про сурогатне материнство, про те як стати донором яйцеклітини, і зрозуміла, що це її єдина можливість вирішити своє житлове питання.

По Інтернету шукала всю інформацію про сурогатне материнство, як стати донором яйцеклітини, відгуки, ціни, умови.

Катерина каже, що ні з ким не радилася і не ділилася своїми думками і планами.Зателефонувала до однієї, другої, третьої клініки, які знайшла в Інтернеті. Обрала ту, де їй найбільше підійшли запропоновані умови і де їй приділили більше уваги ─ організували консультацію з юристом, психологом і лікарем. Тому вже до участі у програмі була повністю готова і морально і психологічно.

Програма для сурогатної матері передбачає кілька основних вимог до кандидатки:

вік від 19 до 37 років;
наявність власної дитини;
хороший стан здоров’я, відсутність хронічних хвороб або інфекційних захворювань (особливо тих, які передаються статетвим шляхом);
відсутність шкідливих звичок.

Але кожен репродуктивний центр може мати свої додаткові вимоги у умови до сурмам. Це вже вирішується в індивідуальному порядку, які і вартість послуг і форма оплати.

Так співпало, що сина для родини з США Катя народила у свій 25 день народження. Хлопчик народився дуже схожим на свого батька. Це дуже потішило і саму Катерину, і лікарів, і батьків дитини.

Катерина згадує, що це було доволі складно психологічно ─ віддати дитину. Хоча вона все знала і була готова до цього. Але заспокоїло те, що батьки були дуже турботливі, вони чекали на свого первістка 15 років. І зараз раз на рік ─ у їх спільний день народження жінці присилають фотографію хлопчика, вона бачить як він росте і це дуже приємно.

За кошти, які отримала по програмі, Катя купила житло в місті і тепер вони з донькою живуть у квартирі. На цю зиму вже й бабусю забрали з села. Бабуся спочатку з насторогою поставилася до того, що онука стане сурогатною мамою. Але потім Катя зуміла її переконати, що насправді добра справа для родини яка не може мати дітей і для неї ─ яка не може самотужки забезпечити все необхідне для доньки.

Як стати донором яйцеклітини

Зараз Катя вивчає питання як стати донором яйцеклітини. Каже, що в залежності від якості і кількості яйцеклітин, за одну процедуру можна заробити від 20 до 40 тисяч гривен. Якщо її візьмуть у програму, доведеться пройти глибоке обстеження, і потім в зазначений день в медичному репродуктивному центрі під загальним наркозом зроблять пункцію і візьмуть яйцеклітини.

─ Якщо все буде добре, каже жінка, то можна буде повторно брати участь у програмі. Її вразило, що донорство яйцеклітин допомогло вже більше мільйону пар стати щасливими батьками і попит на цю послугу постійно росте.

Хто може стати донором яйцеклітин

Стати донором яйцеклітин може будь-яка молода здорова жінка, яка повністю відповідає вимогам до донорів, які пред’являє закон:

вік від 18 до 29 років;
відсутність спадкових захворювань;
фізіологічне і психічне здоров’я;
згода на проходження обстеження.
Тим, кого цікавить сурогатне материнство і хто цікавиться як стати донором яйцеклітини, співрозмовниця радить дуже виважено підійти до цього питання: прочитати все, що можна прочитати, проконсультуватися у декількох репродуктивних клініках, переконатися, що вони здійснюють ліцензовану діяльність. В жодному разі не працювати з підпільними медичними центрами і «спеціалістами». Вони можуть обіцяти більше коштів, але ризики значно більші, вважає Катя.