Святкувати чи не святкувати: питання, яке напередодні новорічних свят турбує багатьох українців. Відчуття провини, страх майбутнього, депресія – те, що найбільше непокоїть нині. Саме цього очікує ворог, вважає родина черкаської медійниці та актора. У новорічну ніч вони матимуть спільне бажання – перемоги, як і всі українці. Також Суспільне запитало психолога та бійця з передової стосовно того, чи варто, на їхню думку, відзначати прийдешній рік.

Зі слів психологині Інни Лук’янець, шукати позитив у нинішній час — важливо.

“Десять місяців повномасштабної війни і ми всі у великому стресі. Нам треба десь шукати собі позитив для того, щоб наша психіка трохи за щось «зачепилася» і приймала сигнали – що ми живемо, рухаємося, що все добре. Це може бути те ж святкування Різдва, Нового року, зустрічі з рідними, подарунки. Це все даватиме позитивні емоції. Особливо це важливо для сімей із дітьми. Діти все “зчитують” з дорослих. І, якщо вони бачать, що дорослі спокійні, розуміють, що можна спокійно спати, спокійно жити, що ми справляємося з війною”, – пояснила психологиня.

Втім, з її слів, певних норм все ж треба дотримуватися: “Однозначно це не має бути якесь гучне святкування. Тому що в нас в країні війна”.

Свій офіс пані Інна прикрасила. Втім додала: все ж святкувати Новий рік, купувати подарунки, прикрашати ялинку чи ні – вибір кожного. І якщо бажання цього робити немає, то і змушувати себе не варто.

Новорічні светри, вогнище та ялинка – так зазвичай зустрічають свята подружжя черкасців – Ольга Квятковська та Павло Гончаров.

blank

“Нашій ялинці вже 19 років. Вона приїхала з київської Петрівки (ринок у Києві — ред.). Спочатку вона була у батьків, нині ж — у нас”, – розповіла Ольга.

Новорічні іграшки в їхній оселі теж “з історією”, наприклад, парасолька, зауважив Павло. З його слів, ця прикраса – згадка про виставу “Снігова королева” та власну роль у ній:

“Я починаю виставу, веду і закінчую її як майстер-казкар із чарівною парасолькою, в якій зберігається багато казок. У фіналі, коли перемагає добро, ми закриваємо парасольку до наступної казки”.

Свого року дочекався і плюшевий кролик.

“Якби я один прикрашав, то в мене було б десяток іграшок і все – я за мінімалізм. Мені подобається історія кожної іграшки, кожної прикраси”, – додав Павло.

У родині вирішили, що будуть відзначати свята, як би спільному для всіх українців ворогу цього б не хотілося зіпсувати, зазначив черкасець:

“Думки теж матеріалізуються, і якщо ми будемо бажати добра нашій родині, нашій країні – то так воно і станеться. І ми не маємо бути в депресії, бо цього очікує ворог”.

Атмосфера впливає на дії, думки, ставлення до навколишнього світу і сьогодення, вважає Ольга: “Мене святкова атмосфера ще спонукає до пробудження надії і віри. Ми всі прагнемо перемоги”.

Хоч головної ялинки на Соборній площі у Черкасах цьогоріч не буде, новорічний декор у місті є: оздобу видно на фасадах будівель та скверів.

За сотні кілометрів від Черкас захисники зустрінуть 2023-й в окопах. І нехай в тилу, на відносно спокійних територіях, у новорічну ніч люди відчують свято, втім, не забувають, якою ціною українці можуть це зробити, вважає офіцер Дмитро.

blank

Військовослужбовець до святкувань ставиться в цілому позитивно, однак міру, на його думку, все ж потрібно знати: “Свята – це якраз та нагода, щоб і люди у тилу, і діти відпочили трішки. Але це все, на мою думку, треба робити в міру”.