Історія герба міста Черкаси, на думку більшості істориків, починається з ХVIII століття. Елементи зображення відбивають символіку українського козацтва. До дня міста цікаве дослідження підготували в обласному краєзнавчому музеї.
Перший відомий в історії Черкас герб був наданий місту привілеєм польського короля Станіслава-Августа 10 листопада 1791 року.
У «Жалованной грамоте Речи Посполитой вольному городу Черкассам 1791г.» подається опис герба, який мав зображення «среди поля воина, на снаряженном коне скачущего, в польський военный мундир одетого, копие в правой руке к поражению неприятеля устремленное держащего».
Герб зображував в срібному полі озброєного списом вершника. Обладунки вершника біло-червоні, штани сині, чоботи жовті, кінь вороний.
Інший вигляд мав герб, затверджений 26 грудня 1852 року. На ньому щит розділений на дві рівні частини. У верхній – на голубому фоні – герб Київської губернії із зображенням архістратига Михаїла, а в нижній частині червоного кольору – сріблястий кінь, що скаче. Щит увінчаний міською короною з п’ятьма вежами.
У 1864 році Б. Кене розробив проект нового герба міста Черкаси. У червоному полі срібна кінська голова з чорними очима та дві золоті підкови. У лівій верхній частині герб Київської губернії. Щит увінчаний срібною міською короною з трьома вежами і обрамований двома золотими колосками, з’єднаний Олександрівською стрічкою. Цей проект так і не був затверджений, хоча, на той час, вважався одним з найкращих.
Указом сенату від 5 листопада 1878 року введені в дію герби міст, затверджені раніше, але з деякими змінами. На гербі Черкас в лівому куті щита зображено архістратига Михаїла, на червоному тлі – сріблястий кінь, що скаче. Зверху – міська корона з трьох гладких зубців. Навколо щита – обрамлення: пшеничні колоски з’єднані Олександрівською стрічкою.
За радянської влади герб міста був затверджений 18 вересня 1985 року рішенням сесії Черкаської міської ради. За описом в його основу покладено щит слов’янської форми, який перетятий лазуровим та червоним. У щиті – срібний вершник на срібному коні, що тримає в піднятих руках золотий сніп колосся. Під вершником зображено три золотих хвилі Дніпра. У голові золотого картуша – чорним назва міста українською мовою, у його базі – серп та молот. Кінь – це елемент історичного герба, символ степових просторів і козацтва. Вершник-юнак художній образ Черкас, наймолодшого обласного центру України. Автори герба – М. Теліженко, А.Петренко та О.Костогриз.
Сучасний герб міста Черкаси затверджений 11 січня 1995 року рішенням сесії Черкаської міської ради. У верхній частині щита в лазуровому полі стоїть козак у червоному одязі, тримаючи рушницю на плечі, з шаблею та порохівницею на поясі. У нижній частині – в червоному полі срібний кінь, який скаче в бік. Козак вказує на безпосереднє відношення міста до формування козацтва в Україні. Геральдичний кінь – узагальнювальний образ, що поєднує хоробрість лева, зір орла, силу вовка, швидкість оленя, спритність лисиці, відтворюючи таким чином якості людей, що жили на черкаській землі. Автори герба – А. Пендюра та О. Толкушин.
Текст: Лілія Чиж, завідувач відділу науково-методичної та пам’яткоохоронної роботи.
Фото з вільного доступу
КОМЕНТАРІ
залу...ний і зелу...а два вилупки!
“Нові безпекові альянси як альтернатива світовому порядку диктатур…” – Валерій Залужний · 1 week ago
Молодці. Низький уклін за Вашу відвагу. Будьте здорові, живіть довго і щасливо.
Команда МСК "Дніпро" - володарі Кубка "Дніпро Честь" з волейболу сидячи - "ДЗВІН" · 2 weeks ago
Я бачив цю Пантеру в тому музеї.
Втонувши на Черкащині, німецький танк “Пантера” став… скарбом (Фото) · 2 weeks ago
Сподіваємось, що так)
У лісі на Черкащині знайшли таємниче поховання 1812 року · 3 weeks ago
Я хотів би поцікавитись чи буде далі розвиватись історія Залізняка ? Бо тема дуже цікава
У лісі на Черкащині знайшли таємниче поховання 1812 року · 3 weeks ago
Ё...ый карась.
Карась звинуватив переселенців, що ті не звикли платити за тепло · 1 month ago
Коли людям дозволять встановлювати автономне опалення?????
Карась звинуватив переселенців, що ті не звикли платити за тепло · 1 month ago
Ти, мудило, зарплату собі зменши, тоді і тарифи на попередньому рівні залишаться
Карась звинуватив переселенців, що ті не звикли платити за тепло · 1 month ago
а на фронті не хочешь половить ?
Скічко приїхав на Черкащину, аби порибалити з дітьми · 1 month ago
Приспати разом з шавкою.
На Черкащині собака покусав дитину, поки хазяїн тварини пив вино на лавці · 1 month ago
1600 родин? Тому дам, тому не дам? Комусь квартира, а комусь дуля з маком? Знову дерибан і хабарі? Доки буде цей совок? Маєте гроші - дайте усім інвалідам порівну. Скільки можна з них знущатися?
Ветеранам виділяють по 2,5 млн грн на купівлю власного житла · 1 month ago