Як повідомляють у Черкаському обласному краєзнавчому музеї, в експозиції відділу етнології проведено інтерактивне театралізоване дійство «Свято Масниці і Колодія» –  одне з праслов’янських свят, яке сягає доби Трипільської культури. Це низка обрядових дійств на честь весняного пробудження природи. З глибин віків до нас дійшли його різні назви: Колодій, Колодка, Колодки, Масляниця, Масляна, Масниця, Сирна неділя, «Ніжкові заговини» та інші.

Масляна отримала таку назву, тому що основною обрядовою стравою були вареники з сиром, які вживалися з маслом чи сметаною. Виготовляли також млинці і пиріжки. Ними частували протягом усього тижня.

Щодо Колодія, то у  прадавньому розумінні це маленький Сонце-Божич, який уже підріс і набрався сили розкручувати Сонячне Коло, тобто став Коло-Дієм.

Свято широко відзначалося на всіх теренах України. І хоча є деякі відмінності у проведенні його в різних регіонах – зміст і характер є однаковими. Це – суто українське свято, і йому немає аналогів у інших народів.

Відтворити колорит Масляниці, як її святкували на Черкащині, взялися працівники краєзнавчого музею. Численні відвідувачі музею не пожалкували, що завітали на це дійство. Вони не лише ознайомилися з традиціями та звичаями наших предків, але мали можливість стати безпосередніми його учасниками.


Через цікаві дійства, пов’язані з «колодкою», гості музею дізналися про давно втрачену суть і значення свята, де прив’язування під час вечорниць «колодки» матері та парубкові були ключовими розважально-обрядовими моментами.

Крім того, учасники дійства обіграли усі обряди, якими наші предки наповнювали кожен день тижня.

smart

А ще відвідувачі долучилися до майстер-класу з виготовлення традиційної страви на Масницю – вареників з сиром. Господарі дійства – Масниця та Колодій пригостили гостей свята смачними варениками.

Свято завершилось урочистою піснею.

За інформацією обласної ради