Олег Баштан – добре знаний на Черкащині, як громадсько-політичний діяч, депутат обласної ради попереднього скликання, успішний підприємець. Про його потужну діяльність як народного обранця говорить той факт, що за опитуванням кількох обласних ЗМІ роботу Олега Баштана за 2019 рік було визнано найкращою серед 84 депутатів облради. Тоді черкащани відзначали активну, систематичну роботу Олега Васильовича на своєму виборчому окрузі та його активну позицію у громадсько-політичному житті області. До речі, пан Баштан обирався у 2015 році депутатом облради від своєї рідної Христинівщини…

На останніх місцевих виборах Олег Баштан став депутатом ради Христинівської ОТГ. Він зайшов в міську раду разом з командою ВО «Черкащани».

Сьогодні наша розмова із Олегом Васильовичем про актуальні проблеми Христинівської громади, про перші підсумки роботи депутатського корпусу та перспективи розвитку ОТГ.

– Ви маєте чималий досвід депутатської роботи в обласній раді… З висоти цього досвіду, як оцінюєте перші кроки діяльності депутатського корпусу Христинівської ОТГ, керівництва міськради?

– Очевидно, що перші кроки роботи депутатського корпусу і керівництва ради доволі непрості, адже викликів та завдань нині чимало. І все потрібно робити одночасно: кадрові призначення, формування структури виконавчого апарату, виконкому тощо.

Особливо резонансним було питання призначення сільських старост, так як законодавці позбавили людей права їх обирати. І, зрозуміло, що нікуди не ділись господарчі та й політичні питання.

У складі депутатського корпусу, на мій погляд, є амбітні, толкові, досвідчені люди, які віддають свій час, знання, досвід для розвитку Христинівщини, допомагають в роботі голові і виконавчим структурам ради. І це дуже хороший приклад колегам, які мають об’єднуватись навколо прагматичного господарського підходу для розвитку нашої громади. Переконаний, що рада не має бути заполітизованою.

Сьогодні лише початок складного шляху, і є всі підстави для того, щоб він був успішним. А це залежить, в першу чергу, від голови ради і кожного депутата, чи є у них спільне бачення цілей та підходів для їх досягнення. І найголовніше, – всі мають пам’ятати, що підзвітні лише виборцям, які нам довірили представляти та відстоювати їхні інтереси в раді.

– Христинівщина один з трьох районів області, де всі громади об’єдналися в одну ОТГ. Ви вважаєте таке об’єднання правильним, чи слід було створити кілька ОТГ, як це зроблено в інших районах Черкащини?

– З огляду на підходи і рішення влади щодо  процесу децентралізації, вважав раніше і не змінив свою думку, що насправді це є роз’єднанням, а не об’єднанням громад. Простий приклад, – був район зі своєю інфраструктурою, історією, бюджетом, а його поділили на чотири частини. Це було об’єднання? Відповідь очевидна – це роз’єднання. Та і ділили здебільшого так, що багатший хотів до багатшого, а про бідніші села думали в останню чергу. І часто процеси ці відбувались під впливом та контролем місцевих «феодалів». Тому і надважливі управлінські рішення приймались не фахово.

Сьогодні, як наслідок багаторічного недолугого та зловмисного підходу, в першу чергу, центральної влади, українців стало набагато менше. Не обійшло це лихо і Черкащину. Багато сіл занепадали – безробіття, відсутність якісної медицини, молодь виїхала, хати порушились, двори позаростали… Владі потрібно було реагувати на ці реалії. Зайнятись оптимізацією, десь об’єднати сільські ради, зробити зміни в організації надання медичних послуг, освіти, ЖКХ  тощо.

Тому вважаю, що збереження майже всього Христинівського району у форматі єдиної громади, є правильним рішенням. І дякую всім, хто наполегливо працював у цьому напрямку.

– Христинівського району не стало… В результаті територіально-адміністративної реформи на Черкащині із 20 районів утворено 4. Таке укрупнення матиме позитивні наслідки для жителів області, чи це все ж таки поспішний і неправильний крок центральної влади?

– Завжди хочеться вірити, що все буде добре. Потрібно бачити як такий адміністративний формат працюватиме на практиці. Чи враховані всі «плюси і мінуси» такого укрупнення фахівцями «згори»? Можна буде погодитись з таким рішенням, якщо це укрупнення допоможе організувати ефективне управління, буде налагоджена логістика між громадами і районним центром, люди отримуватимуть необхідну і вчасну медичну допомогу, буде зручним та комфортним процес отримання адмінпослуг тощо.

– Деякі «фейсбучні активісти» намагаються критикувати все і всіх на початках роботи депутатського корпусу ОТГ, в тому числі і Вас… Яке Ваше ставлення до таких виступів і до такої критики?

– Позитивно ставлюсь до критики, коли вона об’єктивна і щира. Але, на жаль, вже давно і часто спостерігаю критику, яка є необгрунтованою і замовною. Особливо прикро, коли цим займаються люди молоді, які також інфіковані вірусом продажності, брехні і лицемірства. Такий підхід сьогодні застосовується в інформпросторі всієї країни. Є, так би мовити, багато «достойних» учителів. Тому активні люди, представники громадянського суспільства повинні дуже зважено реагувати на таку писанину, яка, насправді, може бути  виливом бруду у чиїхось інтересах. Це загалом дуже негативне явище, яке спотворює справжню суть, задурманює людей, провокує деструктив і конфліктість, заважає досягати позитивного результату…

– Які бачите головні проблеми для Христинівської ОТГ та шляхи їх вирішення…

– Проблем ціла низка. Вони пов’язані і з медициною, і освітою, і житлово-комунальним господарством, кадровим потенціалом… Це ремонти, питання опалення лікарні та інших закладів, обслуговування водогонів, прибирання снігу, організація якісного надання адмінпослуг, нарощування технічних потужностей для забезпечення потрібних робіт на території всієї громади, а не лише міста тощо.

Не відкрию велику таємницю, якщо скажу, що для їх вирішення потрібні гроші і кошти чималі. А надходження коштів формуються з податків. Маємо на місці заробляти, сплачувати податки і доцільно їх використовувати, і, відповідно, створювати комфортні умови для розвитку бізнесу, збільшення робочих місць, залучення інвестицій.

– Які завдання ставите перед собою, як депутат ради ОТГ, у цьому році?

– Перше завдання – це аудит бази оподаткування і надходжень самих податків. Та й загалом, маємо знати про все, що є на території громади і ефективно ним управляти. Ця інформація має бути основою, щоб далі рухатись у правильному напрямку.

Як відомо, більшість підприємств на території ОТГ є аграрними. Від так, чимало депутатів нашої ради виступають за прозорість у земельному питанні. На жаль, можемо сьогодні констатувати, що є орендарі, які заключали довгострокові угоди під 3 відсотки оренди, а хтось поруч багато років виплачує близько 10 % і більше. А є й такі, що не оформляють відносини з орендодавцями, так начебто останні самі обробляють свою землю. А є приклади, коли взагалі нічого не оформляється і відповідно нічого не сплачується до бюджету. Таке явище неприпустиме.

Отож, впевнений, що ми маємо додатковий фінансовий потенціал, який потрібно залучити на користь громади. Звичайно ж, треба все для цього зробити, а від так, сподіваюсь і на свідомість самих підприємців.

Переконаний, що Христинівщина повинна не просто виживати, а мати бюджет для свого розвитку. Тому разом з іншими депутатами працюємо, в першу чергу, над питаннями аудиту земельних активів на території громади. Фракція «Черкащани» звернулась з цього приводу до голови Христинівської міської ради, щоб він надав повну інформацію щодо цього питання, залучивши до цієї роботи старост та відповідні виконавчі структури ради. Але хочу наголосити, що аудит має проводитись не лише в площині земельних питань. Він має охоплювати і комунальні підприємства, установи, всіх розпорядників бюджетних коштів. Потрібно взагалі запровадити в нашій громаді реальний внутрішній контроль і аудит згідно норм Бюджетного кодексу України, а при необхідності та доцільності залучати і зовнішній. Найбільш ефективним інструментом для забезпечення внутрішнього аудиту може стати утворений самостійний структурний орган.

Основним спільним завданням депутатів, голови і виконавчих підрозділів ради бачу в налагодженні системи фахового та якісного управління громадою, контролю та комунікації з її мешканцями. У такому разі прогрес у розвитку Христинівщини і покращенні життя людей відбудеться обов’язково.