В Умані у серці хасидського кварталу працює кафе, де готують єврейську випічку та український борщ. Там готують не лише кошерні страви, тобто приготовлені відповідно до юдейського вірування, а й українські, розповіла Суспільному його співвласниця закладу Адель Бавлі.
Поки чоловік Адель Бавлі грає українські пісні на музичному інструменті, вона перевіряє як на кухні випікається хала — єврейський традиційний святковий хліб. Розповіла — ніколи не думала, що займатиметься випіканням хліба:
“Коли ти занурюєшся в цей процес і бачиш як тісто просто живе, коли ці піти підриваються — “бомба, вау”. Коли ти бачиш як хліб оживає на очах, який золотавий колір він має і коли він пахне, то тут така радість на душі і ту радість передаєш уже людям”.
Найбільшим попит, як розповіла Адель, у них мають булочки. Максимальна кількість, яку випікали за зміну — це пів тисячі:
“Основний секрет у приготуванні страв — це душа, це настрій”.
Також готують у кафе кошерний борщ, додала Адель. Інгредієнти такі ж як в традиційному рецепті: буряк, морква, капуста. А от процес приготування страви — відрізняється:
“Перед тим, як ми починаємо готувати борщ, капусту ми розбираємо. Але розбираємо не всю, а рівно стільки, скільки маємо потреби і саме ці листочки ми заливаємо водою, додаємо мийні засоби і вони так залишаються 10-15 хвилин. Потім після цього кожен листок перебирається, промивається і відкладається для кухарів, для шинкування і приготування борщу”.
Адель Бавлі пояснила, що на приготування усіх страв має спеціальний кошерний сертифікат — документ, який підтверджує, що їжа готується відповідно до єврейських переконань:
“По-перше, для того, щоб вона була дійсно кошерною, у нас є спеціальна посада — людина, яка виконує функції контролера випуску продукції за правилами кеш-рута. Він починає свій день з того, що приходить до нас і запускає всі процеси, включає плити, включає печі, контролює заміс тіста і робить перший афрашат, тобто перше благословення хліба. Без його відома ніяка продукція не потрапляє до кухаря”.
Даліп Літічевський — хасид родом з Умані, тут проживає все життя і любить саме українські страви, тож замовляє борщ. Та перед тим, як смакуватиме кошерною стравою, — молиться.
“У цьому закладі дуже смачний борщ”, — прокоментував Даліп Літічевський.
КОМЕНТАРІ