Мабуть, не знайдеться людини у Тальнівському районі, яка б не знала продавця папуг, гризунів та інших екзотичних пернатих Василя Лущевського, який понад 14 років торгує на місцевому ринку, пише видання “Вісті Черкащини“.

-Пам’ятаю його ще зі шкільних років. Щонеділі з мамою підходили на ринок, аби поглянути на різнокольорових папуг, хом’ячків та екзотичних птахів. У Тальному зоопарку не було, тому діти радо спішили до торгового павільйону, де Василь Лущевський продавав птахів. Могли простояти пів години, із зацікавленістю роздивляючись пернатих, – розповідає у неділю вранці моя добра знайома Наталія Савич, зустрічаю її неподалік ятки з папугами.

У малосімейці на житловому масиві Перемога, що в Тальному, пенсіонер Василь Лущевський має маленьку птахоферму. Там і папуги хвилясті, корела, хом’яки, морські свинки, зеброві амадіни.

-На кухні поселяю кошеняток, які забираю на перетримку, тоді віддаю в добрі руки. Адже на масиві багато безпритульних тварин: маленьких кошенят та цуценят, які потребують допомоги волонтерів. Не можемо пройти повз. По-сусідству маю однодумців дівчат, які теж допомагають виходжувати та знаходити родини безпритульним тваринам. Через те, що у квартирі тримаю пернатих, місце для перетримки маю лише на невеличкій кухні.

Чоловік щоранку навідує своїх підопічних. Чистить клітки, провітрює квартиру, напуває та годує тварин, розмовляє з ними.

-Я з дитинства любив тварин, не відмовлявся пасти кози, корови, тримав кролів. За освітою будівельник, 30 років пропрацював на ВАТ «Тальнівська ПМК». Якось був у Черкасах на навчальних курсах, придбав пару папуг. Одного з них навчив говорити: знав поіменно, як звуть кожного із членів родини, промовляв слова, – згадує Лущевський.

Показуючи своїх хвилястих красунчиків, розповідає про те, як зацікавленість папугами переросла у захоплення, хобі.

-У Черкасах придбав першу партію папуг, морських свинок, клітки, корм для тварин. Спочатку возив це все дизелем, потім автобусом. Згодом тварин мені вже привозили додому. Спробував й сам розводити папуг, карел, зебрових амадінів, хом’ячків, морських свинок. Прочитав, як гніздуються птахи, потім вчепив гніздо парці папуг і вони почали гніздитися. Діло пішло, – із захопленням говорить чоловік.

Колись мріяв відкрити власний зоомагазин, але так склалося, що вже більше 14 років пернатими та гризунами торгує на місцевому ринку у павільйоні. Постійно бере участь у виставках птахів в Умані, Звенигородці, Черкасах, Києві. Там зустрічається з однодумцями, обмінюються досвідом та пернатими. Після виставок привозить молодняк різних порід.

– Кілька тижнів тому привіз багато різнокольорових папуг. Є у мене зараз корели або німфи: четверо темних і пара білих, також маю папуг-нерозлучників, таких невеличких, ніби шпаки. Кожну породу тримаю окремо. Маленькі папуги, як діти, їх треба привчати до нашої води та корму. Тому буває залишаюсь ночувати у квартирі з пернатими. Люблять, коли вмикаю їм телевізор, музику. Найчастіше папуги щебетом наспівують якусь мелодію, якщо з ними розмовляти, можуть вивчити слова, – усміхається Василь Лущевський.

Цікавлюсь, чи продає пернатих взимку на ринку.

– Зимою теж торгую, маю спеціальні переноски, які дають можливість простояти з птахами кілька годин не при сильному морозі, – каже продавець.

Найбільший попит на папуг, гризунів восени та перед новорічними святами. Влітку чоловік заготовляє корма для пернатих (просо 200-300кг). Замовляє клітки, різні аксесуари до них. Ціна на папуг неоднакова: хвилясті – 150-250 за одного, парка 350-400 гривень, корели 500-600 гривень, зеброві амадіни 300 гривень парка. До клітки завжди дає в подарунок аксесуар (дзеркальце чи гойдалку). Коли звертаються за консультацією у лікуванні пернатих чи гризунів, Василь Лущевський не відмовляє. Адже знає з власного багаторічного досвіду, що найперше треба робити з хворими птахами, чим їх випоїти, як рятувати.

Біля торгової ятки Лущевського повно бездомних тварин. Поки розмовляємо, чоловік дістає з пакету щойно придбані курячі лапи, дає собакам. Наливає воду, яку приносить щоранку з дому. Говорить, що ніколи не полишає в біді бездомних тварин. Завжди з тальнівськими волонтерами намагається допомогти, обрятувати, нагодовувати. Чотирилапі раді – через те й щобазару виглядають Лущевського з масиву.

-Сьогодні вранці принесли трьох маленьких білченят, які лишились без мами. Підійшла жінка купувати хом’ячків, я їй показав, що маю білченят, вона їх забрала до себе. Навіть якби й не взяла, все одно б вигодував, випоїв, у біді не кинув би, – зізнається.