Із Канівського Успенського собору на Черкащині 14 лютого вийшли представники УПЦ МП та надали доступ фахівцям Шевченківського національного заповідника. Тепер там планують дослідити живопис, відновити богослужіння та розробити тематичні екскурсії, розповіла Суспільному вчений секретар Шевченківського національного заповідника Людмила Сокур. Це робитимуть, аби повернути собор до релігійного та туристичного життя.

Нині собор тимчасово закритий та богослужіння не проводяться. Це потрібно, аби святиню спочатку обстежили фахівці, розповів юрисконсульт Шевченківського національного заповідника Дмитро Богачов:

“Від 14 лютого 2025 року за результатом тісної співпраці від Міністерства культури та стратегічних комунікацій, правоохоронних органів, які супроводжували цей процес і державної виконавчої служби Шевченківському національному заповіднику в межах виконавчого провадження вдалося отримати фактичний доступ та розпорядження цією пам’яткою”.

Попереду — обстеження стану пам’ятки, древніх фресок та розписів, пояснила Людмила Сокур:

“Буде обстеження станкового живопису, монументального живопису, стану збереження мозаїк, фресок – це те, що становить неабияке значення для науковців. Чекаємо, щоб створити комісію, залучити реставраційні майстерні з Києва – фахівців, які розуміються на цих розписах, фахівців із Софії київської, Києво-Печерської лаври”.

Опісля — планують відновити службу в соборі. Богослужіння проводитиме священнослужитель Православної церкви України. Настоятеля храму оберуть на конкурсній основі, зазначив Богачов.

Окрім богослужінь, канівський храм планують включити до туристичного маршруту Шевченківського заповідника, розповіла Людмила Сокур, аби про найстаріший собор України дізналося якомога більше людей.

Нагадаємо, попередні 20 років майнові права на Канівський Успенський собор належали Київській митрополії УПЦ (МП). 6 вересня 2024 року Верховний суд України ухвалив рішення про передачу храму у власність держави. Новим його упорядником стало Міністерство культури і передало храм на баланс Канівського національного Шевченківського заповідника, розповіла Суспільному вчений секретар заповідника Людмила Сокур.