У неділю – 19 червня Верховна Рада України після достатньо тривалої перерви, обумовленої євроінтеграційною роботою багатьох парламентарів, повернулась до роботи у пленарному режимі і прийняла в цілому 15 законів та 3 постанови, а в першому читанні – 2 законопроекти. Про це розповів народний депутат Віталій Войцехівський.

blank

Детально про деякі рішення.

1. Законом 7417 тимчасово на період з 24 лютого до 31 грудня 2022 року зупинили норму щодо здійснення фінансування поточної діяльності та матеріально-технічного забезпечення Українського культурного фонду та його експертних рад в обсязі до 16% річних надходжень Фонду з усіх джерел.

2. Законом 7432 скасували сплату військового збору для військовослужбовців ЗСУ, Нацгвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, осіб рядового, начальницького складу, працівників МВС, Управління держохорони, Держслужби спецзв’язку та захисту інформації, інших військових формувань та інших осіб – у разі їх участі у відсічі та стримуванні збройної агресій росії в умовах воєнного стану.

3. Законом 7459 заборонили ввезення і розповсюдження в Україні видавничої продукції з рф, білорусі, тимчасово окупованих територій України, а для видань, виданих мовою держави-агресора, що ввозяться з інших країн, – запровадили дозвільний порядок ввезення, який досі діяв для видань, що ввозяться з росії.

4. Законом 7273-д визначили поняття національного музичного продукту, запровадили програми його підтримки та розвитку, в т.ч. шляхом грантування, заборонили публічне виконання, показ, демонстрацію, сповіщення фонограм, відеограм та музичних кліпів, які здійснені співаком (співачкою), який після 1991 року був громадянином держави-агресора або зареєстрованим у рф фіз/юр особам (крім колишніх, які є або на момент смерті були громадянами України і не мають або не мали на момент смерті рф-громадянства), збільшили до 40% частку пісень та до 75% добового обсягу ведення новинно-аналітичних та розважальних передач державною мовою при здійсненні радіомовлення, а також заборонили проведення гастрольних заходів виконавцями/співаками – громадянами рф (крім тих, які засуджують агресію проти України та внесені до відповідного Переліку).

5. Законом 7328 скоротили з 12 до 6 місяців строк, після спливу якого (після припинення воєнного стану) набирають чинності норми закону про публічні закупівлі щодо органів оскарження та функціонування Комісії (комісій) з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель.

6. Законом 7293 врегулювали функціонування професійно-технічної освіти, зокрема, дозволили здобувати її без одночасного здобуття повної загальної середньої освіти, здобувати профосвіту за іншими професіями безоплатно впродовж життя через 3 роки після попередньої освіти за наявності страхового стажу від 2 років та вільних місць після зарахування здобувачів першої профосвіти, спрямовували освітні програми на здобуття як повних, так і часткових професійних кваліфікацій, скасували прив’язку до реєстрації місця проживання особи до території відповідної терГромади.

7. Законом 6287 запровадили стимулювання розвитку українського книжкового ринку як важливого фактору гуманітарного розвитку та національної безпеки, зокрема, передбачили з 2023 року надання держсубсидії (у розмірі до 20% доходу) для відшкодування витрат на оренду нерухомого майна, що використовується суб’єктом видавничої справи (який продаватиме книги укр.мовою, мовами ЄС та корінних народів з використанням РРО), а також встановили надання громадянам України натуральної допомоги у вигляді сертифіката на придбання книг на 0,3 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (зараз це 800 грн).

8. Законом 7337 удосконалили порядок виплати пенсій військовослужбовцям, закріпивши виплату пенсії у грошовій формі не пізніше останнього дня місяця за який вона виплачується, а також скасувавши монополію Ощадбанка та дозволивши пенсіонеру самому вказувати місце фактичного проживання і місце виплати пенсії.

9. Законом 7325 зупинили на час воєнного стану положення законів щодо загальної середньої освіти в частині граничної верхньої межі кількості учнів у класі, зміни типу, ліквідації закладу у сільській місцевості, прав засновника державного чи комунального закладу продовжити без проведення конкурсу строк дії строкового трудового договору (контракту) з керівником на строк не більше ніж на 6 місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану, а також визначення Кабінетом Міністрів під час воєнного стану тривалості навчального року, дати його початку та/або закінчення.

10. Законопроектом 7310, прийнятим за основу, запропонували спростити провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій діє воєнний чи надзвичайний стан, та передбачити негайне виконання судових рішень, а також звільнити від судового збору заявників.

11. Законопроектом 7398, прийнятим за основу, запропонували побудувати мережу надійних укриттів, які захищатимуть людей від повітряних чи хімічних атак, зокрема, включати до складу містобудівної документації на регіональному та місцевому рівнях та відповідно проектної документації на будівництво об’єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками – розділ щодо інженерно-технічних заходів цивільного захисту, а при недотриманні цих вимог – відмовляти у видачі сертифіката про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об’єкта.