Лише уявіть, що за кілька хвилин за допомогою суперсучасного устаткування тепер можна розкрити злочин та пролити світло на будь-яку таємницю. «Черкаський край» побував в одній із кімнат Черкаського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України. Тут уздовж стіни — залізні шафи, де зберігаються десятки тисяч зразків відстріляних гільз та куль із тієї зброї, яка офіційно є на території області. А поряд біля вікна працює диво техніки — балістична ідентифікаційна система «Балскан», яка відцифровує кожен такий зразок та формує базу даних. Нею вже може скористатися правоохоронець з будь-якої області та знайти, кому належить зброя, з якої стріляли. А в кімнаті через коридор якраз досліджують сліди злому. Завідувач сектору трасологічних досліджень Віктор Герішенко настроює збільшення нового стереомікроскопа «Лейка» й пояснює, які сліди мали б залишити на поверхні, що під пильним оком мікроскопа, інструменти зловмисника. В цьому ж кабінеті — стенд зі зразками різноманітних пломб, які ставлять на лічильники, а внизу на столі — електролічильник: його досліджують — чи намагався хтось відкрити апарат? Поряд — кімната, де з допомогою сучасних приладів можуть визначити хімічний склад та кількість будь-якої речовини — наприклад, чи подрібнена висушена речовина — наркотична марихуана, або чи це дорогі віскі й коньяк чи дешева підробка. Всі апарати тут новітні, пояснює завідувач відділу досліджень матеріалів речовин і виробів Сергій Шкурдода. Один із апаратів якраз заворушився, сам узяв пробірку й завантажив у аналізатор. Це — хроматомасспектрометр, призначений для проведення досліджень органічних речовин з подальшою ідентифікацією. Найбільше тут досліджують зразки наркотичних засобів, вибухових речовин, сильнодіючих отруйних лікарських засобів, спиртовмісних рідин. Прилади «трудяться» цілодобово. Одне таке диво техніки опрацює близько ста проб за дві доби й визначить — яка саме речовина надавалася на дослідження. — Є старі методи — крапельні аналітичні реакції та інші, — пояснює фахівець. Але всі вони потребують багато часу й зусиль. Тут же майже все робить техніка — точно й досить швидко. Але експерт повинен розшифрувати результат і зробити правильний висновок. Нещодавно розслідували випадок отруєння клофеліном, і цей апарат дуже допоміг розкрити злочин, створивши доказову базу проти злочинців. У самому апараті закладена бібліотека від ста тисяч до мільйона різних речовин, з її допомогою він і визначає, що в пробірці.

Додержуючи вимог євростандарту

Про те, як живеться сьогодні експертам, чого досягли та що турбує фахівців — розповів директор Черкаського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України Василь Аксьонов.
— До своєї незалежності як експертів ми йшли років десять. По-перше, ми акредитовані як експертна установа. Цьогоріч уже всі експертні підрозділи в структурі МВС України отримали необхідну акредитацію за євростандартами. В той же час вимоги європейських стандартів такі, щоб НДЕКЦ могли давати незалежну оцінку та висновки, — розповів Василь Васильович. — Сьогодні ми можемо ставити на своїх експертизах знак євро­стандарту. А за окремими напрямками можемо робити експертизи й за межами України, з-за кордону звертаються, щоб дослідити, наприклад, зброю. Ми надаємо висновки та копію атестату про акредитацію в НААУ. Такі дослідження високо котуються й за межами території нашої держави. По-друге, ми використовуємо виключно ліцензоване обладнання та програмне забезпечення. По-третє, поняття лабораторної установи передбачає окремі оснащені приміщення — в нас є лабораторні комплекси, приміщення для зберігання об’єктів дослідження — а це наркотичні речовини, зброя й інші матеріали. Все це відповідає вимогам щодо збереження, перебуває під сигналізацією. Проводяться перевірки як усередині нашого підрозділу, так і комісіями з ДНДЕКЦ. Важлива роль фаховості експертів — вони проходять чимало теоретичних і практичних навчань.
Дуже велике значення в сьогоднішніх реаліях має обладнання. На це звертається пильна увага. Майже кожен рік, за словами керівника, арсенал експертів поповнюється новим приладом. Особливо розвиваються ті напрямки, в яких центр отримує нові спеціалізації.
— Наприклад, для дослідження металів і сплавів прилад уже маємо, зараз тривають останні приготування, щоб запустити його в роботу. Плануємо на початку наступного року отримати допуск з експертних досліджень металів і сплавів. Тобто будь-хто зможе до нас звернутися й перевірити якість, наприклад, виробів із золота чи інших металів. Паралельно це використовуватиметься й при проведенні криміналістичних, товарознавчих експертиз. Такого обладнання, як у нас, в області — одиниці. Більшість приладів з хімічних досліджень використовуємо під конкретні завдання, приміром, у дослідженні наркотичних речовин.

Кожен зловмисник залишає сліди…

Часті гості в лабораторіях — студенти двох державних вишів Черкас — національного і технологічного університетів. Ось і під час розмови з Василем Аксьоновим тут відбувалася екскурсія для студентів з ЧДТУ у відділах мистецтвознавства, криміналістики й хімії. А троє студентів з ЧНУ проходять тут практику. Дехто з випускників цих закладів виявляє бажання прийти сюди на роботу. Близько 80 відсотків тих, кого беруть в експерти, — випускники цих університетів. До речі, ці заклади почали розвивати спеціальності, які потрібні НДЕКЦ, — це екологія, землеустрій та інші. А дехто з експертів має вже по три вищі освіти, адже намагається розвинути й поглибити свої знання. Здобутого, наприклад, юридичного фаху не вистачає, щоб бути експертом у галузі комп’ютерно-технічних досліджень, те ж стосується й автотехніки.
Хоч у НДЕКЦ приймають замовлення на експертизи від фізичних та юридичних осіб, все ж найбільше тут проводиться криміналістичних експертиз. Це дактилоскопія, трасологія та інші.
— Хоч ми й зняли погони шість років тому, але й досі залучені до визначення збігів стосовно осіб, яких підозрюють у скоєнні злочинів, за слідами взуття й таке інше, — пояснює керівник. — Збільшилася кількість товарознавчих експертиз, адже треба визначати кількість завданої шкоди в грошовому еквіваленті, а також кількість експертиз із будівництва. Збільшилася кількість і судових експертиз. У ході судового засідання, щоб визначити істину, часто потрібна додаткова експертиза. Одна зі сторін, або й сам суддя, може поставити вимогу в проведенні експертного дослідження. Часто це почеркознавчі, психологічні експертизи (в цьому напрямі довелося брати на роботу ще одного фахівця, бо кількість таких експертиз зросла), це й визначення моральної шкоди, мистецтвознавча експертиза (предмети антикваріату, конт­рабанда таких цінностей). Паралельно мистецтвознавці працюють у такому напрямку, як оцінка контенту на наявність порнографічних матеріалів. Це фототехнічна експертиза — досліджуються зображення, наприклад, зі смартфонів, порівнюються, дається висновок, що саме це зображення прийшло з цього мобільного телефону на комп’ютер чи в соцмережу. А ще на добу в області проходить близько 200 експертиз транспортних засобів.
Щоб зробити весь цей комплекс експертиз, постійно потрібно розвиватися й додавати нові спеціалізації.
— За якими експертизами найчастіше звертаються фізичні та юридичні особи?
— Останнім часом почастішали експертизи лічильників обліку. Ми уклали угоди з обл­енерго та на стадії підписання угода з Черкасигазом. Причина — велика кількість виявлених фактів втручання як у засоби пломбування, так і в самі лічильники. Фахівці, які виявляють це, є й на згаданих підприємствах, але в процесі судового засідання потрібна думка кваліфікованого експерта. Такий висновок має надати незалежна сторона, до того ж довести свою правоту результатами досліджень. Час не стоїть на місці, міняються засоби захисту, технології пломбування. Експерт також має постійно вдосконалюватися, мати актуальні знання та вміння. Засоби пломбування теж вимагають навчання для експертів, методичних напрацювань. Збільшилася також кількість експертиз із автотоварознавства — вони теж затребувані в судових процесах, коли йдеться про завдання збитків у результаті ДТП та потрібна оцінка стану автомобіля. Але найбільший акцент наші автотехніки все ж роблять на ввезені з-за кордону автівки, щоб не пропустити ті, де вварені номери кузова, які мають темне минуле.

Убивць допомогли знайти експерти

— Назвіть найрезонансніший випадок за останні роки, коли експертиза допомогла.
— Майже щодня підписую висновки експертиз, а за ними — чиїсь долі, іноді навіть мільйонні збитки. Тому виокремити найбільш резонансний — досить складно. Та навіть мене вразив злочин проти таксистки, яку шукали по всій області й державі кілька років тому. Тоді на слід її вбивць допомогли вийти саме наші експерти.
Загалом експерти стали менше виїжджати на місця подій. Вони присутні там, де є справді резонансні або тяжкі злочини, щоб якомога точніше скласти картину того, що відбулося.
— А ви побачили той факт, що патрульні поліцейські в Черкасах стали швидше оформляти ДТП? — запитує Василь Аксьонов. — У цьому є й наша лепта — два роки тому ми звернулися до керівництва патрульних у Черкасах із пропозицією навчити їх якісно фіксувати основні сліди події, щоб зменшити час фіксування, а отже, й уникнути заторів. За годину-дві до початку чергування наші фахівці проводили навчання й інструктажі. Й ця ініціатива дала свої результати. Лави патрульних поповнюються і раз на рік ми повторюємо таке навчання, щоб закріпити навички патрульних. У таких випадках головне, що різні служби — експерти й патрульні — працюють разом на результат.
— Наскільки експерт відчуває тиск відповідальності, адже часто доводиться визначати чиюсь долю чи розбиратися зі справами, де фігурують десятки мільйонів гривень?
— Поняття адміністративного тиску сьогодні мінімізувалося до нуля. Бо наші експерти — цивільні особи в державній акредитованій за багатьма стандартами установі. Ми максимально обмежили доступ сторонніх осіб у нашу установу. Це не відволікає, людина працює, має для цього всі необхідні інструменти, витратні матеріали й засоби. На відповідальність експерта, яка залишилася на високому рівні, позитивно впливає й система якості, запроваджена в нас. Додає впевненості й те, що кожна експертиза перевіряється кілька разів, будь-яку експертизу можуть взяти на рецензування в Київ і дати оцінку виснов­кам наших експертів, скажімо так, перевірити вже перевірене, навіть перевірити до надання висновку. Наприклад, молоді спеціалісти кілька років консультуються зі старшими співробітниками, які мають відповідні допуски. Такі експертизи направлялися на перевірки й в інші області. Якісний експерт формується протягом п’яти років після того, як він отримує спеціалізацію. Отримавши такий досвід, він може спиратися на власні сили.
— В чому ще можна покращити роботу експертів центру?
— Звичайно, зручніше було б працювати, якби була власна простора будівля. Зараз завдяки порозумінню з міською владою та ГУНП нам вдалося розширити робочі площі, тривають ремонти в цих приміщеннях. Але як орендарі ми не можемо провести весь комплекс ремонтних робіт, здійснювати капітальні ремонти. Зараз також звернулися до міської й обласної влади, щоб так, як і інші правоохоронні служби, отримати певні субвенції. Хоч нашу роботу ніби й не видно, проте є випадки, коли завдяки нашим експертизам мільйони гривень повертаються у бюджети держави й міста. Так, нас достатньо забезпечує профільне міністерство, але є певні витратні матеріали, придбання яких пришвидшить проведення експертиз, зробить їх ще більш якісними. Ми були б раді й новітньому обладнанню. Зараз розробляється програма розвитку експертного підрозділу Черкаської області, яку плануємо представити на розсуд депутатів обласної ради. Сподіваємося на розуміння з боку народних обранців. Програма «Безпечне місто» в будь-якому разі вимагатиме також доказової бази, а це робота саме наших фахівців. Сьогодні є юристи, які в суді намагаються розбити справу, наше ж завдання — довести істину, зміцнити аргументи слідства.

Досягнуте — ще далеко не межа

— Які критерії національних конкурсів, де останні кілька років НДЕКЦ у Черкаській області входять у трійку лідерів? І завдяки чому вдається займати провідні позиції?
— Ми цілеспрямовано працювали над підвищенням якості тих послуг, які надає центр. Перший критерій конкурсу — якість та терміни виконання експертиз. Одна зі складових — навчання фахівців. Також важливі аспекти — наукова робота, кадрове забезпечення. Діяльність оцінюється раз на півріччя. Але складові успішної діяльності тісно пов’язані з таким поняттям, як довіра людей до нашої роботи й оцінок. Такий авторитет напрацьовується роками. Сьогодні трудиться 125 працівників, з яких експертів — 102 особи. Є підрозділи в Умані, Звенигородці, Корсуні, Каневі та Золотоноші — це наближує послуги до споживачів, робить проведення експертиз швидшим. Певний час ми були на 18 місці в рейтингу експертних підрозділів. Та вже другий рік поспіль тримаємося в трійці найкращих. І це — заслуга всього колективу. Багато бажаючих потрапити до нас на роботу ще й тому, що рівень оснащення — на достойному рівні, і тому, що мікроклімат у колективі — належний. Навіть студенти, які проходять практику чи тут на екскурсії, обіцяють прийти до нас. Ми раді цьому, але всі в нас знають, що життя не стоїть на місці й те, що вчора було новаторством, сьогодні звичайна робота. Тож кожен прагне розвиватися, не стояти на місці, заспокоївшись отриманими позитивними результатами. На порядку дня сьогодні — розвиток таких напрямків експертизи: дослідження деталей транспортних засобів (деталь механізму зламана навмисно чи це наслідок ДТП, або, наприклад, наслідок довготривалої експлуатації), вже згадане дослідження металів і сплавів, вже впроваджений напрямок — дослідження волосся (експертиза навіть може підтвердити чи це норкова шуба чи підробка). Ще один напрям, який впровадимо цьогоріч, — дослідження рослин (зможемо дослідити і склад кави, і зернові культури, і виявити амброзію тощо).