Проблеми з водою у Колодистому тягнуться вже не перший рік. Саме тому, тільки прийшовши на посаду у 2014 році, сільський голова Олексій Сарана зайнявся питанням будівництва мереж водопостачання у Колодистому. Розповідає видання Вісті Черкащини.
-Криниць небагато, більшість повисохали, покинуті. В інших, нітрати у воді перевищують норми у 6-7 разів. Така вода для вживання людям заборонена, тим більше дітям. І це по всьому селі така проблема. Воду на аналіз брали у центрі, на цих вулицях вода з нітратами. На інших – взагалі води немає, криниці висохли, – скаржиться сільський голова Колодистого Олексій Сарана.
Неабиякими зусиллями розробили сам проект, яким передбачено підключити до запроектованих мереж водопостачання 102 житлових будинків в селі та забезпечити якісною водою 284 жителів села. Для реалізації даного проекту виготовили проектно-кошторисну документацію, яка вартувала 400 тисяч гривень.
-Щоб на рік були раніше цим зайнялися, була б у нас вода. Як тільки я прийшов на посаду, люди звернулись і запропонували: «Давайте проводити воду». Тоді діяла державна програма «Питна вода». Надіялись, що пройдемо, почали виготовляти проектно-кошторисну документацію, подали до Державного фонду регіонального розвитку. Допомогти нам обіцяли і наші депутати у Верховній Раді, і в обласній. Скільки виїздили з дружиною, побували і на особистих прийомах у народних обранців. Поки виготовляв проектно-кошторисну документацію програма «Питна вода» закрилася. Наш проект вартує 5 мільйонів 700 тисяч гривень (90% мала б фінансувати деражва). Його розбили на 3 черги, знову зробили нову проектно-кошторисну документацію зі змінами, подали документи. Тепер щоб ми взагалі не вилетіли з проектів Державного фонду регіонального розвитку маємо щороку вносити зміни до документації. Це теж коштує грошей: то 30 тисяч гривень, то більше, – ділиться Олексій Сарана.
Проект на будівництво мереж водопостачання у Колодистому – серйозний. З бюджету на нього витрачено багато коштів. Та й людські сподівання на якісну питну воду у селі – великі.
-Майже весь бюджет пустив сюди у проект. У 2017 році масштаб роботи провели грандіозний. Якщо в подальшому буде хтось інший на посаді голови сільради, треба проект не кидати, а протягувати водогін, – додає сільський голова.
У разі початку будівництва мереж водопостачання у Колодистому, місцевому бюджету потрібно буде дофінансувати будівництво у 10 % (570 тисяч гривень) від загальної суми проекту (5 мільйонів 700 тисяч гривень).
Така сума коштів складає меншу половину всього бюджету села. Але на те, що проект не розроблений дарма і «Питна вода» ще запрацює покладають великі надії селяни.
-З дорогою пощастило, адже і вона була серед проектів Державного фонду регіонального розвитку Черкащини. І вже сьогодні її нам ремонтують. Так само віримо, що з водою все буде добре, – сподіваються у сільській раді.
Пенсіонер з Колодистого, якого зустрічаємо біля сільради, про проблему з водою знає з власного досвіду.
-Тут ще в центрі вода є, а там де я живу по вулиці неподалік кладовища, води немає. Криниця засохла, як хлопці полізли чистити, махнули рукою і кажуть: Не буде діла, води лишилось з метр. Тому взимку сніг топимо, щоб худобу напоїти. Влітку коли води йде більше, возиками, підводами привозимо з центральних криниць, – скаржиться чоловік.
Сільський голова говорить: Ми тут усі живі люди, скільки б нас у селі не жило, вода треба усім, тому маємо надію, що все буде добре.
Щоб пробити одну свердловину у Колодистому, з кишені потрібно викласти велику суму коштів – близько 70 тисяч гривень. Це не рахуючи купівлю насосу та потрібних матеріалів. Для жителів села така ціна надто велика. Тим більше, що якість води не покращиться, адже вона так і залишиться з перевищенням нітратів.
КОМЕНТАРІ