За рік адміністрування НСЗУ державної програми реімбурсації «Доступні ліки», безоплатні або з незначною доплатою ліки отримали 2,09 мільйонів українців. Вона значно заощадила бюджет родинам з хворими дітьми до 5 років – на понад 63 %, літнім людям – близько 12 % пенсії.

З 1 квітня 2019 року державна програма «Доступні ліки» перейшла під адміністрування Національної служби. НСЗУ стала єдиним платником у програмі. Тоді ж було запроваджено електронний рецепт для всіх громадян. Сьогодні в Україні діють прозорі правила участі в програмі реімбурсації для всіх: від великих аптечних мереж до окремих аптек.

Витрати на лікарські засоби для амбулаторного лікування є одним з основних чинників фінансових труднощів для українських домогосподарств. Вони становлять 56,5 %  від загальної суми коштів на лікування хворого члена родини. Участь у програмі реімбурсації дала змогу значно заощадити родинний бюджет. Зокрема, в середньому щомісяця родини з хворими дітьми до 5 років – на понад 63 %, з хворими дітьми до 17 років – на понад 35 %, літнім людям віком після 65 років – близько 12 % пенсії.

За рік роботи було виписано 14,80 мільйонів рецептів. З них погашено 12,57 мільйонів. Один пацієнт в середньому отримав 6 рецептів.  Найбільше рецептів виписано у Дніпропетровській, Харківській та Львівській областях.

Крім того, значними перевагами стали вільний вибір аптеки, можливість отримати рецепт у лікаря-ФОПа або дистанційно – переваги, які отримав пацієнт з е-рецептом. А в умовах пандемії COVID-19, коли люди з груп ризику повинні перебувати вдома та берегтися, можливість дистанційного виписування рецепту, отримання ліків близькими пацієнта є ще більш актуальною.

Керівниця Національної служби здоров’я україни Оксана Мовчан: «НСЗУ, як єдиний платник, забезпечила безперебійне фінансування програми. Державні кошти почали використовуватися раціонально та ефективно. Так само, як гроші вже пішли за пацієнтом в медичний заклад перинки, вони пішли за пацієнтом в аптеку.

Ліки за електронним рецептом можна отримати у 8  064 аптеках та аптечних пунктах по всій країні. За рік кількість аптечних закладів, що беруть участь у програмі реімбурсації «Доступні ліки», значно зросла. З ними НСЗУ уклала 1107 договорів. З квітня минулого року по лютий 2020 НСЗУ виплатила аптекам вже понад 840 млн гривень».

Програма «Доступні ліки» розрахована на пацієнтів, які мають:
– серцево-судинні захворювання;
– діабет ІІ типу;
– бронхіальну астму.

Оновлена програма реімбурсації «Доступні ліки» має низку переваг для аптек та лікарів. Але головне – вона стала зручнішою для пацієнта.

Пацієнт може отримати рецепт у лікаря, якому було подано декларацію як у комунальному закладі, так і у приватному. Електронний рецепт можна погасити у будь-якій аптеці, яка бере участь у програмі, а не лише за місцем проживання.

За інформацією Черкаської ОДА.