Центр громадського здоров’я МОЗ України повідомляє, що в сезоні 2023-2024 років передбачається одночасна циркуляція вірусів грипу та коронавірусу SARS-CoV-2, що і визначатиме активність епідемічного процесу. І вже з початку жовтня, починаючи із 40-го тижня цього року, фахівці прогнозують зростання захворювань на грип та ГРВІ.

За інформацією заступника міністра охорони здоров’я України Ігоря Кузіна, за рік Україна реєструє близько 6 мільйонів випадків інфекційних захворювань, 98% — це саме грип та гострі респіраторні вірусні інфекції. До цієї статистики також додаватимуть коронавірусну інфекцію, яка перейшла до категорії сезонних захворювань нарівні з грипом та іншими сезонними респіраторними інфекціями.

Які штами грипу будуть циркулювати у сезоні 2023-24 років

Всесвітня організація охорони здоров’яповідомляє, що як і минулого періоду, цього сезону очікуються віруси грипу типу А й В. А також коронавірусу SARS-CoV-2.

У зв’язку з постійними антигенними змінами вірусу грипу Всесвітня організація охорони здоров’я щороку оновлює рекомендації щодо складу вакцини. Так, для епідемічного сезону грипу 2023/2024 у Північній півкулі (зокрема, й в Україні) ВООЗ рекомендувала включити до складу чотиривалентних вакцин, виготовлених на основі курячого ембріона, такі компоненти:

вірус, подібний до A/Victoria/4897/2022 (H1N1)pdm09;

вірус, подібний до A/Darwin/9/2021 (H3N2);

вірус, подібний до B/Austria/1359417/2021 (лінія B/Victoria);

вірус, подібний до B/Phuket/3073/2013 (лінія B/Yamagata).

Рекомендований склад тривалентних вакцин на основі курячого ембріона для використання протягом сезону грипу 2023/2024:

вірус, подібний до A/Victoria/4897/2022 (H1N1)pdm09;

вірус, подібний до A/Darwin/9/2021 (H3N2);

вірус, подібний до B/Austria/1359417/2021 (лінія B/Victoria).

Кому варто обов’язково вакцинуватись від грипу?

Вакцинуватися від грипу важливо і це можна робити не лише на початку, а й впродовж усього епідсезону, оскільки ризик захворіти на грип і мати важкі ускладнення є досить високим, особливо для людей із груп ризику.

До груп ризику належать:

люди віком 60 років і старше;

діти від 6 міс;

вагітні жінки;

люди з хронічними захворюваннями;

люди з професійної групи ризику (лікарі, вчителі, військові, продавці тощо).

Цим людям рекомендовано отримати щеплення проти грипу, аби уникнути тяжких ускладнень від захворювання, що можуть призводити до смерті.

Ситуація з вакцинами в Україні

Завдяки активній ЦГЗ, МОЗ та міжнародних партнерів вдалося отримати як гуманітарну допомогу 163 тис. доз вакцин ВАКСІГРИП проти грипу, а також 30 тис. доз ДЖІСІ ФЛЮ від міжнародного проєкту PIVI для безоплатного щеплення медичних працівників та військових. Ці вакцини вже розподілені між усіма областями України.

Також ЦГЗ МОз України повідомляє, що на сайті Держлікслужби є інформація про порядок здійснення контролю за відповідністю імунобіологічних препаратів, що застосовуються в медичній практиці.

Зараз на приватному ринку в аптеках українці можуть придбати такі вакцини:

ДЖІСІ ФЛЮ КВАДРИВАЛЕНТ, Корея (32 200 тис. доз);

ВАКСІГРИП ТЕТРА, Франція (50 000 тис. доз).

Це означає, що ці вакцини пройшли реєстрацію та безпечні до використання.