Військовий із Черкащини Андрій ще влітку 2022 року знайшов цуценя в одному із сіл на Донеччині. Відтоді вони завжди разом і в тилу, і на позиціях. Нині пес попереджає військового про небезпеку та допомагає патрулювати кордон — історію їхньої дружби розповідає Суспільне.

До повномасштабного вторгнення Андрій 10 років жив за кордоном. Та після початку повномасштабної війни повернувся, аби боронити країну. Пригадав: влітку 2022, коли його підрозділ відходив з позицій на відпочинок, до нього підбіг пес:

“Він прийшов до нас і почав просити їсти, він був дуже худий знесилений, шкода стало цього пса і я вирішив його забрати”.

Відтоді, Яків — так назвали собаку, супроводжує Андрія по всій Україні.

“Назвав його мій побратим. Як він мені казав, тому що він чорний, як циган Яша. Він з нами проїхав майже всі кордони це було Придністров’я, Суми після Сум був ще один Донбас”.

Господар часто бере пса із собою на бойові завдання. Яків все розуміє й попереджає військових про небезпеку.

“Коли ми виїжджали на позиції, якщо це був кордон, або пункти пропуску, собака завжди чув, коли наближались люди. Коли він чув, що буде обстріл, спускався в погріб перший, ми по ньому бачили, коли й нам потрібно піти разом з ним”.

За словами Андрія, собака звик до постійних обстрілів, тож у тилу йому не звично. Каже, у натовпі він завжди підходить до військових.

“Він звик до «диких» країв, кордонів, там я ніколи не тримав його на прив’язі він завжди ходив з нами. Часто, коли на вулиці зустрічаю військових, він іде до них і сприймає як друзів”.

Серед прикордонників Яків — повноцінний член сім’ї. З ними він патрулює кордон та їздить на завдання.

“Він міг зранку піти із нарядом по лінії кордону міг в цей же день об’їхати два, три наряди, коли хлопці на автомобілях під’їжджали — він застрибував і ввечері завжди повертався додому. Часто вони навіть не знали, як звати мене, але вони завжди знали як звати собаку. Так ми й живемо з цим Яковом”.