Екстремальна спека небезпечна для здоров’я – в цей час дуже легко “заробити” сонячний або тепловий удар. У зоні ризику в першу чергу літні люди, діти, а також сердечники і діабетики. Як пережити спеку і допомогти оточуючим і собі, якщо раптом стало погано – УНІАН запитує у терапевта Марини Крапівнер.

Як врятуватися від спеки

У дуже спекотні дні потрібно бути надзвичайно уважними до свого здоров’я і стану людей навколо. Так, МОЗ України дає кілька рекомендацій, що робити в сильну спеку:

уникайте перебування на вулиці в найспекотніші години (з 10 до 18);

якомога більше часу намагайтеся перебувати в приміщенні з кондиціонером;

пийте багато рідини, навіть якщо ви не відчуваєте спраги;

охолоджуйте шкіру;

обережно плануйте спортивні активності;

їжте легку збалансовану їжу;

відмовтеся від алкоголю.

Крім цього – ніколи не залишайте дітей чи домашніх тварин у машині.

Що робити, якщо стало погано в спеку – поради експерта

Терапевт Марина Крапівнер, крім усього перерахованого вище, радить також планувати на ранковий або вечірній час дачні роботи. “Зрозуміло, що є люди, припустимо, якихось робочих спеціальностей, будівельники, наприклад, які цілий день змушені по роботі бути на спеці. Це вже інша історія. Вони не можуть цього уникнути”, – каже лікар. У таких випадках особливо важливо одягатися відповідно до погоди: носити натуральні тканини, а не синтетику, і використовувати головний убір.

Дуже важливо, підкреслила терапевт, пити в спеку достатню кількість води. В середньому – це 30 мл води на один кілограм ваги. “У спеку, коли ми щось робимо на вулиці, – робота, якісь фізичні зусилля, – то ми п’ємо 35-40 мілілітрів на кілограм ваги. Тобто, в залежності від ситуації”, – пояснила експерт.

Також бажано робити перерви в перебуванні на спеці, заходячи в приміщення, де більш прохолодно.

Якщо ж все-таки трапився сонячний або тепловий удар, потрібно відразу ж надати першу допомогу:

перенести людину в більш прохолодне місце;

покласти так, щоб голова була на рівні ніг або нижче;

прикласти змочену холодною водою тканину до області великих судин – це пахви, шия, пах;
виміряти тиск.

“Потрібно врахувати, звичайно, вік. Тому що, якщо це молода людина, то скоріше за все, це просто непритомність і все. І цих заходів буде достатньо. Якщо ж це люди більш старшого віку, у яких вже є серцево-судинні захворювання, цукровий діабет, то це більш серйозно”, – підкреслила Крапівнер.

Вона пояснила, що у таких людей на тлі теплового удару може статися, наприклад, гіпертонічний криз або напад стенокардії. В цьому випадку зволікати не можна – потрібно відразу ж звернутися до лікарів.

Якщо ж під палючим сонцем стало погано вам, важливо попередити втрату свідомості: “Потрібно сісти, а краще лягти. На лавочку, куди завгодно. Щоб приплив крові до голови був кращим. Бажано, щоб це було вже прохолодне місце. Як мінімум, тінь, а не на сонці”, – радить лікар.

Також вона закликала в такій ситуації не соромитися і заходити, наприклад, в найближчий магазин, щоб попросити там про допомогу: побути в прохолодному приміщенні та попити води.