Наше видання уже присвятило кілька публікацій інциденту, який стався в Христинівці 8 червня після проведення у міському парку дитячого етнофестивалю «Гроно калини». Журналісти, як і кілька відомих українських експертів та політологів, уважно проаналізувавши події того дня, зробили висновок, що це була добре спланована провокація по нищенню авторитету цілком добропорядного громадянина і поважного народного обранця, депутата Черкаської облради від Радикальної партії Олега Баштана, яку організували його опоненти.

Нагадаємо, як писали місцеві та загальноукраїнські засоби масової інформації, після закінчення заходу організатори фестивалю залишились у віддаленій частині парку на імпровізовану вечерю. До них підійшли нібито «пильні громадяни», які почали провокувати присутніх на конфлікт, голосно викрикуючи, що вони «розпивають спиртні напої у громадському місці», і завбачливо знімаючи все аж на три мобільні телефони. Кілька жінок-волонтерок не витримали, і спробували з’ясувати, чому їх знімають та ображають. А далі пішло – поїхало: жінку з мобільником відштовхнув чоловік, який неочікувано як раз перед інцидентом «матеріалізувався» біля компанії депутатів, та почала голосити і вдавати «смертельно травмовану», не забуваючи при цьому продовжувати знімати власне «відео-селфі», високий «пильний громадянин» добряче заїхав кулаком у обличчя жінці-волонтерці, крик, ґвалт, приїхала швидка…

Здавалося б, для чого всі ці істерики? Викликайте поліцію, та й по всьому. Але як тільки посипались перші інформаційні повідомлення в ЗМІ, стало зрозуміло, для чого був потрібен цей «кримінально-політичний» скандал.

Спочатку своїми крикливими заголовками відзначились уманські інтернет-видання, які, до речі, пов’язують із народним депутатом у цьому окрузі Антоном Яценком: «Депутат від партії Ляшка жорстоко побив подружжя, жінка у реанімації», «Олег Баштан вклав на лікарняне ліжко сімейну пару»… Пізніше і на обласних та загальноукраїнських сайтах почали повторювати слово в слово страшилки від уманських колег про «депутата-термінатора». При чому, щоб нагнати ще більше жаху деякі інтернет-видання додавали уточнення – відео 18+. Мовляв, такий жахістик, що і дітям дивитися заборонено… Чимало видань у заголовках описували все нові і нові фантасмагоричні деталі: підскочив і вдарив головою в обляччя, бив ногами, обливав при цьому пивом… Для повної картини «морального розкладання» смакували подробиці про кортеж дорогих авто, про галони алкоголю на столах, про агресію і нахабство…

«Молоде подружжя, що в цей час відпочивало в парку неподалік, зробило зауваження зухвалій компанії: довкола них перебувало багато дітей, і нікому не цікаво дивитися, як хтось заливається алкоголем і відповідно себе поводить. Замість того, щоб вибачитися, Олег Баштан наніс чоловікові удар лобом в ніс. Розпочалася бійка, у результаті якої сімейна пара потрапила на лікарняні ліжка. Чоловік отримав множинні травми, а його дружина опинилася у реанімації», – нагадаємо подробиці, які повторили всі ЗМІ.

Добре знаний в Україні політичний експерт Володимир Цибулько, оцінюючи христинівський скандал, наголосив:

«Інстинктивне бажання деяких осіб з нашого нешанованого політикуму будь-що утриматися біля такого бажаного корита до глибокої старості грає з ними злі жарти. Інакше можна подумати тільки одне: депутатам з “Відродження” добряче напекло голову, і вони самі не знають, що діють.

Як ще можна пояснити те, що сталося в Христинівці? Тільки так. Тому що коли глянути на ситуацію виважено і спокійно, одразу помічаєш: “офіційна версія” не має під собою ніякісінької основи. Депутата від Радикальної партії Олега Баштана звинувачують у п’яній бійці. І що в результаті цієї бійки жінка потрапила до лікарні. Правда? З точністю до навпаки. Жінка справді потрапила до лікарні. Але це дружина самого Баштана, якій зламали щелепу. Натомість, та, що вдає з себе жертву, відбулася незначними подряпинами.

Пишуть: Баштан з компанією пиячили і напали на перехожих. Показують відео. Зняте з трьох смартфонів, неначе великодню службу. Правда? Гляньте це відео. Без коментарів, без роз’яснень деяких центральних каналів. Просто достатньо увімкнути мізки. І відкрити очі.

На відео бійки Баштана немає. Його просто немає. Чоловік стояв собі в стороні, і взагалі не просторікував ні з ким. І взагалі вони вели себе тихо, доки їх не дістали.

У кожній подібній справі одразу треба ставити головне питання: Кому вигідно? А тут відповідь просто лежить на поверхні. Хто був центральним нападаючим у команді провокаторів? Тхекхвондист-сбушник Сидорчук з партії “Відродження”. Хто почав першим крутитися у лікарнях та підкидувати “правильні” версії того, що сталося, і нещадно закидати камінням будь-кого, хто не був згоден? Кореш Сидорчука – Роман Похольчук, з того ж таки “Відродження”.

Які видання першими отримали свіжу інформацію, коли герої цієї історії, умовно кажучи, ще навіть до лікарні не дісталися?

Ось і все. І всі гучні заяви екс-регіоналів у фейсбуці та ютубі про те, що, люди, відкрийте очі – не більше ніж психологічна метода роблення твоїх співбесідників ідіотами.

А Олега просто підставили. І хоча зроблено це вкрай недолуго, – брехні багато людей вірять.

Останні роки нас привчили: будь-яку брехню можна представити у вигляді істини в останній інстанції. Сьогодні вже ніхто навіть не заморочується аж правдоподібністю ситуації, яку розгойдують. Приклад з Бабченком – як-то кажуть, на ліцо. Тепер маємо ще й приклад з Олегом Баштаном. І до виборів подібного буде стільки, що ми просто не встигатимемо все запам’ятовувати».

На думку директора Інституту глобальних стратегій Вадима Карасьова, саме в таких провокаціях, яка спіткала депутата Черкаської обласної ради Олега Баштана, певні політичні сили починають випрацьовувати механізм винищення конкурентів.

“В епоху постправди, політична боротьба посилюється, стаючи надзвичайно брутальною та жорсткою. Проте цинізм політиків не повинен спускатись до рівня відвертого криміналу”, – підкреслив експерт.

Ситуацію з Баштаном політолог назвав майже вдалим зразком повного викривлення інформаційного простору і наступом на Радикальну партію, яка на місцях продовжує набирати бали.

“Ми вступаємо на шлях абсолютного політичного та інформаційного цинізму. Наш інформаційний простір – викривляється з кожним днем все більше. Те, що трапилося в Черкаській області – майже вдалий зразок такого спотворення дійсності”, – резюмував Вадим Карасьов.

Враховуючи всі вище викладені факти, стає очевидним, що ситуація із скандалом у Христинівці є нічим іншим, як спланованою, чистої води провокацією з метою політичного знищення депутата облради Олега Баштана. Хто в цьому зацікавлений теж зрозуміло, – дійовими особами та виконавцями виступали особи так чи інакше причетні до народного депутата по Уманському округу Антона Яценка. Зокрема, один із головних учасників конфлікту пан Сидорук є членом партії «Відродження», яку, як ми вже зазначали, в нашій області очолює нардеп Яценко. Так саме, у фракцію «Відродження» облради входить ще один фігурант події – Роман Похольчук. А сам Антон Володимирович зацікавлений, щоб уже сьогодні вибити із виборчого пулу на окрузі цілком ймовірного конкурента Олега Баштана.

Черговим підтвердженням цьому стало звернення нардепа Антона Яценка, опубліковане у Христинівській районній газеті «Трибуна хлібороба». Так, пан Яценко продовжує вперто стверджувати, що «8 червня, ввечері, в парку міста Христинівка відбулась бійка за участі депутата Черкаської облради Олега Баштана…» І це після того, як уже вся Україна побачила те злощасне відео, де чітко видно, що Баштан жодним чином до того інциденту не причетний…

Далі народний депутат стверджує, що «постраждалими визнано подружжя Сидоруків». Цікаво, що жодної офіційної інформації правоохоронні органи щодо постраждалих та винних не повідомляли. Але пан Яценко вказує, хто ті постраждалі, і що чотирьом ініціаторам конфлікту повідомили про підозру… Він навіть наводить перелік прізвищ тих підозрілих за вчинений злочин. Ось так, саме нардеп взяв на себе функцію і слідчих, і прокуратурів, і, напевне, ще й вищого Божого суду. При цьому, він додає, що йому вдалось з’ясувати, що найближчим часом й іншим учасникам теж буде оголошено про підозру. А це вже, мабуть, для того, як у відомому мультику: «Щоб усі боялись, щоб не насміхались…»

Також Антон Яценко повідомив, що інформація про розпиття спиртних напоїв підтвердилась, і що вже винесено постанову про притягнення до адмінвідповідальності ряду осіб. І на сторінках газети нардеп наводить весь перелік тих «нехороших» осіб по прізвищах та іменах…

Ну, і на останок пан Яценко читає мораль усім цим порушникам і скандалістам, мовляв, він вважає ганебним той факт, коли в парку розпивають спиртне, нецензурно висловлюються і при цьому б’ють людей, а головне – жінку. «Депутатів не для того обирали, щоб вони у парку спиртне розпивали та били простих людей», – підсумовує нардеп.

Так і хочеться додати, а нардепів обирали для того, щоб вони, як небожителі, вершили суд над людьми, без слідства і судових рішень призначали винних, порушуючи всі норми законодавства і моралі. Фактично, великий нардеп Яценко дає чітку вказівку прокуратурі, правоохоронцям та й суддям, як треба трактувати інцидент у Христинівці, кого треба вважати винними, кого потрібно притягнути до відповідальності… І нехай спробують не послухатися окружного «божка»!

До речі, у більшості із названих у публікації нардепа «звинувачених» є повідомлення із Христинівського відділу поліції, що адміністративні матеріали за цим інцидентом щодо них не складалися. Зокрема, і щодо ворога №1 для пана Яценка Олега Баштана. Хоча після такої жорсткої вказівки народного депутата правоохоронцям цілком можуть з’явитися…

Отож, і це звернення Антона Яценка у Христинівській «районці» цілком вкладається ще одним пазлом у загальну картину політичного нищення опонентів за схемою «боїв без правил», що, за словами Вадима Карасьова, межує із відвертим криміналом.

На наше переконання, таким епатажним крикливим виступом у газеті Антом Яценко фактично визнав, кого вважає своїм головним опонентом в уманському окрузі на майбутніх парламентських виборах. І не тільки вважає серйозним конкурентом, але й якого дуже й дуже остерігається. Тому й діє на випередження, намагаючись уже сьогодні нейтралізувати усілякими інтригами й провокаціями. Принаймні, нині зруйновано міф про непереможного, єдиного й неповторного нардепа в Уманському окрузі. Зруйновано руками самого ж Антона Яценка…

Яків Немирів