blankМежиріцька ОТГ заборгувала освітянам близько 700 тисяч гривень. Таку цифру нещодавно було озвучено на нараді в облдержадміністрації. Водночас, за словами фінансистів ОДА, у громаді перевиконання дохідної частини станом на 1 жовтня цього року становить більше 400 тис. грн, що дає змогу хоча б частково погасити заборгованість тамтешнім вчителям. Між тим, це робити ніхто не поспішає, натомість «малюючи» премії працівникам апарату самої ОТГ, у що тицьнули носом керівництво громади обласні чиновники.

«Наша школа увійшла у ТОП-10 найкращих шкіл області за результатами ЗНО. Вона є центральною для об’єднаної громади. У той же час нам не виплатили відпускні за літо. Керівництво ОТГ наполягає, що це борг відділу освіти Канівської райдержадміністрації, бо в процесі передачі навчального закладу із балансу райради на баланс ОТГ саме район мав взяти на себе ці витрати, і нібито гроші на це з Держбюджету прийшли. Тому в ОТГ не збираються гасити заборгованість власними коштами, попри рекомендації обласних чиновників. Тим більше, що облдержадміністрація не має важелів впливу на ОТГ. У районному відділі освіти від нас відмахуються і навіть довідки про зарплату не видають, щоб ми не подавали до суду. Бо, бачте, їм дали таку вказівку. А суми заборгованості значні – декому винні до 30 тисяч гривень!» – обурюються самі освітяни.

За їхніми словами, голова об’єднаної громади Іван Чупилка нібито відкрито заявляє, що не збирається гасити «своїми» коштами «чужі» борги. Мовляв, саркастично додають вчителі, береже гроші на премії для себе й апарату. Утім, школа зараз перебуває вже на балансі ОТГ, тож голова громади мав би виявити хоч якусь активність, щоб освітянам борги повернули.

«Він міг би разом з нами звертатись до прокуратури, до облдержадміністрації, озвучувати нашу проблему на всіх можливих рівнях. Це б додало нашим намаганням ваги. Бо ж це, як не крути, проблема закладу освіти, за який він, як голова, відповідає. Хоч якось би «відробляв» ті премії. А так посилає всіх далеко і не переймається», – кажуть у школі.

Той факт, що облдержадміністрація справді не може впливати на ОТГ і їхні рішення, – визнав і голова Черкаської ОДА Роман Боднар.

«В нас є певні непорозуміння з деякими ОТГ. Але ми будемо допомагати ОТГ методично, інформаційно. Але процес оптимізації незворотній, і ми разом з ОТГ над цим працюватимемо спільно. Будемо реалізовувати програму забезпечення шкільними автобусами, щоб освіта була максимально доступна для всіх», – загальними фразами прокоментував ситуацію Боднар, додавши, що зараз в Канівському районі працює комісія з облдержадміністрації, яка на місці розбереться в проблемі і окреслить, які управлінські рішення треба приймати найближчим часом.

І хоч голова ОДА переконаний, що подібні проблеми не спіткають більшість закладів соціальної інфраструктури області, які перейшли на баланс ОТГ, а реформа системи освіти не буде супроводжуватись заборгованістю, – із цим в області вже не все гаразд. Бо, як ішлося на згадуваній вище нараді в ОДА, подібні тривожні дзвіночки про утворення боргів по зарплатах вчителів в ОТГ вже почали з’являтись, і Межиріцька громада – тут не єдина. Загалом же дефіцит грошей на зарплати працівникам бюджетної сфери області до кінця року (і в ОТГ, і не в ОТГ) складає близько 30 мільйонів гривень.

Ситуація виглядає ще страшнішою, якщо врахувати, що за офіційними даними тієї ж ОДА, 70% об’єднаних громад області є дотаційними, які живуть за рахунок субвенцій, не маючи достатніх власних ресурсів. Тож, виходить, перспектива всієї соціальної сфери у їхніх межах виглядає досить примарною, бо на школи-ФАПи-амбулаторії там часто дивляться як на зайвий тягар, який необхідно терміново «оптимізувать».

«Ми тут – мало не вороги народу. «Нахлібники». Хоч нам і не доплачують жодних надбавок, як-то роблять у багатих громадах. До громади належить три школи, окрім Межиріцької, – ще Конончанська і Хмільнянська. Тож рано чи пізно, керівництво громади захоче нас всіх оптимізувать», – бідкаються вчителі з Межиріча.

І, напевне, успішність шкіл в подібній ситуації навряд чи гратиме велику роль. Бо ж визначальною стане банальна відсутність грошей на них. І навчальні заклади стануть заручниками свого територіального розміщення: пощастило «відійти» до багатої громади із відповідальним керівництвом – залишаться, до бідної і кволої – «оптимізуються». Ну, слабко віриться, що представники «нецікавих» з точки зору бізнесу територій зможуть самотужки залучити якихось інвесторів, щоб їхні податки перекривали видатки. Про серйозних навіть не говоримо, бо вони в нинішніх економічних умовах в усій країні – на вагу золота.

Недаремне в уряді говорять про те, що підняття зарплат вчителям можливе при скороченні їх кількості. Напевне, саме це і збираються зробити урядовці, але руками ОТГ. І що залишаться кращі із кращих – далеко не факт.