Двоє дітей – сироти, а провадження про вбивство їхньої матері – зникло. Саме такими результатами може «похвалитись» черкаська поліція та прокуратура у розслідуванні ДТП за участю мотоцикла, унаслідок якого загинула черкащанка Віталія Д. А причина такої нечуваної недбалості банальна до сліз – до справи нібито причетний впливовий працівник Чорнобаївської прокуратури.
Рік тому, 2 серпня 2017 року, близько 4 ранку у Черкасах по вулиці Небесної Сотні між вулицями Благовісна та Надпільна сталася дорожньо-транспортна пригода за участю мотоцикла «Honda hornet», водій якого не впорався з управлінням. Внаслідок ДТП постраждали водій мотоцикла та його пасажирка 28-річна Віталія Д., яка працювала оператором в довідковому центрі. Потерпілих доправили до Третьої міської лікарні швидкої допомоги. Найбільше постраждала Віталія. Унаслідок травм молода жінка знаходилась в комі, а згодом – померла.
На місці ДТП працювала слідчо-оперативна група Черкаського відділу поліції ГУ НП в Черкаській області. Але за дивним збігом обставин про зазначене ДТП не було повідомлено в ЗМІ, будь-яка інформація про нього була відсутня. В засобах масової інформації було лише розміщено звернення сусідки та куми постраждалої, яка просила небайдужих громадян надати посильну допомогу для порятунку життя мами двох неповнолітніх дітей: 7-річного Тимура та 10-річної Домініки. Однак жінку громадський збір коштів так і не врятував, бо травми були несумісні з життям.
Як нашому виданню стало відомо із власних джерел, у той трагічний вечір Віталія з подругою відпочивали в одному із черкаських нічних клубів. Там вони познайомились з двома молодими чоловіками, один з яких нібито працював в прокуратурі. Хлопці були при мотоциклах, тож зголосились підкинути дівчат додому своїм транспортом. Чому Віталія сіла на мотоцикл без шолома – ми вже не дізнаємось ніколи, але це стало для неї фатальним.
На сьогодні відомо лише те, що згідно даних ЄРДР кримінальне провадження за фактом цього ДТП знаходиться у Черкаському відділі поліції, але досі не завершено, винуватця, дії якого призвели до загибелі людини, до відповідальності не притягнуто, навіть після загибелі Віталії провадження не було перекваліфіковано на ч. 2 cт. 286 КК України: порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особою, якщо вони спричинили смерть потерпілого або заподіяли тяжке тілесне ушкодження. Санкція цієї статті передбачає позбавлення волі на строк від трьох до восьми років з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до трьох років або без такого.
Також відомо, що близькі родичі звернулися до юридичної компанії, щоб добитись визнання їх потерпілою стороною та з’ясувати нарешті всі обставин ДТП.
Та джерела в правоохоронних органах дають невтішний прогноз: оскільки до ДТП може бути причетний працівник прокуратури, це провадження не має перспективи, будуть створюватися штучні перепони, щоб він таки уник кримінальної відповідальності. Більше того, буде зроблено все можливе, щоб і роботи в правоохоронному органі він не позбувся.
Близькі до родини загиблої люди кажуть, що зараз представникам названої юридичної компанії відмовляють навіть в ознайомленні з кримінальним провадженням. І це вже перший дзвіночок, що справу справді спускають на гальмах.
Цікаво також, що на адвокатські запити в установлений законом термін відповіді не надано, а начальник слідства Черкаського відділу поліції (згідно виписки з ЄРДР саме він веде це кримінальне провадження) відмовляється спілкуватися з представниками потерпілої сторони.
Підстава відмови ще більше наводить на думку про кругову поруку – кримінальне провадження нібито не можуть знайти, бо воно… зникло!
І тут історія стає ще більш гостросюжетною, бо за «зникнення» кримінального провадження передбачена серйозна відповідальність для слідчого, який його вів. Та і від цієї, здавалося б, невблаганної норми закону поліції вдається безкарно «петлять». І кажуть, не без допомоги тієї ж прокуратури, яка затято «відмазує» від криміналу свого «бійця».
Фактично, відзначають юристи, є всі підстави звернутися до суду для оскарження бездіяльності слідчого, який розслідує кримінальне провадження, та бездіяльності прокурора, що здійснює процесуальний нагляд за цим кримінальним провадженням. І така скарга до суду дійсно була направлена, однак ходу їй там не дали. Та воно і зрозуміло, бо якщо у судовому засіданні буде озвучена «робоча» причина відсутності розслідування – зникнення провадження, то суддя винесе постанову про відкриття кримінального провадження вже стосовно слідчого. А цього якраз черкаській правоохоронній системі дуже не хочеться, оскільки «за задумом», з історії мають вийти сухими всі.
Тож про те, що Віталія загинула в ДТП, на сьогодні свідчить лише запис в ЄРДР. І все. Людину вбили, діти залишились сиротами, однак ані потерпілих, ані винуватців, по факту, на сьогодні немає. Тимура і Домініку до себе забрав їхній батько, що живе у Дніпропетровську, мати Віталії померла, а її батько з ними давно не жив. Тож і виходить, що довбати бетонну стіну «договорняків» черкаських правоохоронців особливо немає кому…
Джерела в прокуратурі також повідомляють, що за скаргами юридичної компанії у відомстві намагалася зробити картинку «дотримання законності», і влаштували заслуховування з процесуального нагляду за цим кримінальним провадженням. Та зрозуміло, що «на вимогу прокуратури» кримінальне провадження представлено не було, у зв’язку з його відсутністю. На підставі цього Черкаською місцевою прокуратурою нібито було «грізно» ініційовано проведения службового розслідування.
Та не треба бути Нострадамусом, щоб передбачити, чим це «службове розслідування» закінчиться. Тим самим, що і, власне, сама справа, – далі записів у відповідних «журналах реєстрації» та відписок нічого не зрушиться.
На сьогодні, кажуть, у справі змінили слідчого, та юристів потерпілих у поліції уперто посилають в прокуратуру, а в прокуратурі – в поліцію. За час, який навмисне затягується, підозрюють обізнані в поліцесько-прокурорських тонкощах фахівці, можливо кримінальне провадження буде відновлене, але в якому вигляді – можна лише уявити. Як би це саркастично не звучало, але згодом може виявитись, що то Віталія «викрала» з нічного клубу невинного чоловіка, гнала не за правилами, та ще й завдала йому фізичних каліцтв і моральних страждань, або раптом з’ясується, що за кермом того дорогого байку був якийсь «бомж», чи що жінка просто йшла і вбилась. Фантазія наших слідчих у подібних випадках інколи вражає глибиною цинізму і безмежністю брехні.
У той же час той прокурор, який, як стверджують родичі загиблої, нібито і запросив Віталію покататися, спокійно «наглядає за законністю» у світлому кабінеті Чорнобаївської прокуратури. Кажуть, злощасного мотоцикла він давно продав, фотки з ним із соцмереж повидаляв, і жодні душевні терзання про дітей, яких він пустив сиротами, його не переслідують…
КОМЕНТАРІ