18 листопада Звенигородщина відзначає 100 років від дня народження Михайла Григоровича Іванченка (18.11.1923 – 14.01.2015) – талановитого письменника, поета, художника, краєзнавця, уродженця села Гусакового, що на Черкащині, члена Національної спілки письменників України (2007), лауреата премій імені Василя Симоненка та імені Юрія Горліса-Горського. Про це пише видання «Вісті Черкащини».
Михайло Іванченко був сином сотника Вільного козацтва, що в подальшому вплинуло на його ідеологію та світогляд. Батька в 1938 році репресували й розстріляли енкаведисти. Його найбільшою мрією було здобути самостійність України, за що й поплатився.
Сам Михайло Григорович пережив усі етапи становлення, розквіту та занепаду радянського режиму: «розкуркулення», «колективізацію», Голодомор, під час якого ледве вижив, війну, репресії та розвал срср.
До початку німецького вторгнення він навчався в Тальнівському агротехнікумі. Під час Другої світової влітку 1942 року був арештований поліцаями та вивезений на примусові роботи до Німеччини. За втечу сидів у тюрмі, звідки був переведений в арбайттабір. Там познайомився з підпільниками ОУН. Публікував свої вірші в українських часописах –«Дозвілля», «Українська дійсність», «Голос». Згодом – заочно навчався в Українському технічно-господарському інституті (Чехія), служив у радянській армії.
1947-го року військовий трибунал срср за антисталінські й антикомуністичні вірші в емігрантських часописах засудив Іванченка на 10 років таборів, 6 із яких митець відбув у Заполяр’ї.
Звільнився передчасно, у 1953 році, через перевиконання робочої норми.
По звільненні працював художником-оформлювачем, спершу в Ямало-Ненецькому окрузі, а згодом на Черкащині – у Лисянці.
Перебував під наглядом, постійно зазнаючи утисків через доноси. Шість разів його як неблагонадійного звільняли з роботи. П’ять разів знімали його картини з виставок, викидали родину з відомчої квартири.
Попри це Михайло Іванченко зумів заочно закінчити університетський курс малюнку та живопису. Відраду ж для душі знайшов у міфології й краєзнавстві, публікуючи розвідки в місцевих і зарубіжних виданнях.
І все ж на повну силу його талант та творчий потенціал змогли розкритися лише після здобуття Україною незалежності.
«Мій дідусь, Михайло Григорович Іванченко, був поетом, письменником і навіть художником. Пережив 2 заслання: німецьке, а потім радянське. З клеймом зека перебивався підробітком там і сям, бо на постійну роботу «таких» не брали.
Складне життя… і я дивуюся, що він таки створив родину, мав дітей і внуків.
Та все ж його основною пристрастю була інтелектуальна творчість. Він писав вручну, на машинці, опанував комп’ютер і передруковував свої рукописи», – згадує внучка Тетяна Охріменко.
Іванченко був одним із співзасновників Народного Руху України і «Просвіти» на Звенигородщині. Відродив альманах «Плуг», що був популярним у 1922 році. Написав понад 500 різнобічних статей, а також книги – «Дивосвіт прадавніх слов’ян» (1991), «Таємниця нашої прадавнини» (2000), «Дума про вільних козаків» (2006), «Новели неволі» (2008), «Остарбайтерський вир» (2008), «Сурма і меч» (2012), збірки поезій – «Полиновий квіт» (1998), «Бунчук вітрів» (2001), «Осіннє чересло» (2007).
Болісні спогади «Остарбайтерський вир» та «Новели неволі» були видані за фінансової підтримки підприємця з Тальнівщини Володимира Мовчана, який надзвичайно цінує Іванченка за талант та життєвий подвиг.
Картини Іванченка – здебільшого портрети української історії, насамперед національно-визвольної.
Іванченко був першим, хто репрезентував свої полотна про голод на Всесвітньому симпозиумі «Голодомор-33». Його розвідки на цю тему ввійшли до книг «Голод-33» (1991) та «Голодомори в підрадянській Україні» (2003).
Як ніколи актуально звучить сьогодні «Козацька пісня» Михайла Іванченка, написана 2002 року:
Гей, за лісом задиміли хмари,
Потемніла синя далина,
А до серця крізь лихі примари
України голос долина.
Їй повік не бути у полоні,
Ми її заступимо від зла,
Ген в степу пасуться наші коні
Й гомонить з вітрами ковила.
Тільки-но накаже нам сідлати
До походу золота сурма,
Будь здорова, Україно-мати!
Іншої на світі в нас нема.
Станемо на бій усі герої,
З нами правда й сила молода,
Задзвенить шляхетна наша зброя,
Й побіжить напасників орда.
Гей, вирують на півнеба хмари,
Блиска обрій громовим вогнем,
Ворогам не утекти від кари –
Ми підлоту всюди доженем.
Щиро сподіваємось, що на Звенигородщині ім’я великого патріота, талановитого митця та сина України Михайла Іванченка буде гідно пошановане, адже його життя та творчість цього, безумовно, заслуговують.
Віднедавна Звенигородська публічна бібліотека імені Юхима Степановича Кримського на своїй сторінці у фейсбук публікує твори, світлини картин та спогади про відомого земляка, освітлюючи та популяризуючи його діяльність.
15 листопада у Києві в Національному університеті будівництва і архітектури відкрили виставку полотен і книжок Михайла Іванченка, приурочену до 100-ліття від дня народження сподвижника.
КОМЕНТАРІ
залу...ний і зелу...а два вилупки!
“Нові безпекові альянси як альтернатива світовому порядку диктатур…” – Валерій Залужний · 6 days ago
Молодці. Низький уклін за Вашу відвагу. Будьте здорові, живіть довго і щасливо.
Команда МСК "Дніпро" - володарі Кубка "Дніпро Честь" з волейболу сидячи - "ДЗВІН" · 1 week ago
Я бачив цю Пантеру в тому музеї.
Втонувши на Черкащині, німецький танк “Пантера” став… скарбом (Фото) · 1 week ago
Сподіваємось, що так)
У лісі на Черкащині знайшли таємниче поховання 1812 року · 2 weeks ago
Я хотів би поцікавитись чи буде далі розвиватись історія Залізняка ? Бо тема дуже цікава
У лісі на Черкащині знайшли таємниче поховання 1812 року · 2 weeks ago
Ё...ый карась.
Карась звинуватив переселенців, що ті не звикли платити за тепло · 4 weeks ago
Коли людям дозволять встановлювати автономне опалення?????
Карась звинуватив переселенців, що ті не звикли платити за тепло · 4 weeks ago
Ти, мудило, зарплату собі зменши, тоді і тарифи на попередньому рівні залишаться
Карась звинуватив переселенців, що ті не звикли платити за тепло · 4 weeks ago
а на фронті не хочешь половить ?
Скічко приїхав на Черкащину, аби порибалити з дітьми · 1 month ago
Приспати разом з шавкою.
На Черкащині собака покусав дитину, поки хазяїн тварини пив вино на лавці · 1 month ago
1600 родин? Тому дам, тому не дам? Комусь квартира, а комусь дуля з маком? Знову дерибан і хабарі? Доки буде цей совок? Маєте гроші - дайте усім інвалідам порівну. Скільки можна з них знущатися?
Ветеранам виділяють по 2,5 млн грн на купівлю власного житла · 1 month ago