Пустили Ferrari з молотка, бо власник заборгував дитині аліменти. На початку року в Україні почав діяти пакет законів «Чужих дітей не буває». Відтак юстиція отримала більш дієві важелі впливу на злісних неплатників аліментів. Чи вдалося дисциплінувати боржників на Черкащині та як їх карають, з’ясовувало Громадське: Черкаси.

Законодавство передбачило встановлення тимчасового обмеження у праві виїзду за кордон, користування автомобілем, зброєю та у праві на полювання для тих неплатників аліментів, які заборгували своїм дітям гроші до чотирьох місяців, або ж трьох місяців у разі, якщо дитина хвора.

Згодом законотворці ввели ще й штрафи для боржників. Якщо борг перевищив 12 місяців, автоматично доведеться заплатити дитині додатково 20% від суми боргу. Якщо заборгованість сягнула двох років – 30%, а якщо трьох – 50%. Перерахунок здійснюється автоматично.

Низку санкцій прописали також для високопосадовців. Чиновників, які мають заборгованість більше 12 місяців, звільнятимуть з посад. Не зможуть претендувати на посади держслужбовців категорії «А» і «Б» чи балотуватися в депутати громадяни, які мають заборгованість зі сплати аліментів за півроку і більше.

Якщо боржник ухиляється від сплати аліментів, його можуть відправити на суспільно корисні роботи до 360 годин. Передбачена навіть кримінальна відповідальність.

blank

«За 11 місяців 2018 року ми вже стягнули понад 117 мільйонів гривень заборгованості. Я вважаю, що це результат дії законів «Чужих дітей не буває». Якщо порівнювати з минулим роком, то за весь 2017 рік ми стягнули близько 53 мільйонів. Цьогорічний показник більший, ніж удвічі, і така тенденція спостергіається по всій Україні. Закон перекрив лазівки тим, хто раніше викручувався і не платив аліменти, бо офіційно не працював і не мав майна. До нього приходив виконавець, а той відповідав: це майно батьків, мого тут немає нічого. По факту ми ніби то все робили, а результату не було», – зазначає начальник Головного територіального управління юстиції у Черкаській області Олександр Свіренюк.

Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину наразі прирівнюється до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. З 1 грудня це 1626 гривень для дітей менше 6 років та 2027 гривень – для дітей 6 років і старших.
Окрім адміністративних механізмів, Мін’юст запустив засоби морального та суспільного тиску – публічний реєстр боржників, які не платять аліменти більше трьох місяців.

blank

«Для багатьох така «дошка ганьби» теж ефективна. Якщо чоловік займає високу посаду чи займається публічною діяльністю, потрапляння до такого реєстру несе репутаційні ризики. Доступ до нього відкритий, тож будь-хто може зайти і перевірити дані», – розповідає начальник Головного територіального управління юстиції у Черкаській області.

Згідно з новим законом, тому з батьків, з ким проживає дитина, вже не потрібно буде отримувати згоду іншого, щоб вивезти її за кордон на термін до одного місяця.

«Раніше виїзд за кордон був можливим винятково за згодою другого із подружжя. І цим чоловіки користувалися, мовляв хочеш виїхати з дитиною в Туреччину чи в Єгипет, забери заяву на аліменти, і я дам таку згоду. Якщо заборгованість складає більше чотирьох місяців, ти автоматично позбавляєшся такого права», – додає Олександр Свіренюк.

За словами Олександра Свіренюка, ефективність заходів передбачених законом, індивідуальна. Проте найдієвішими виявилися заборона виїзду за кордон, позбавлення водійських прав і штрафи.

До прикладу, обмеження змусили сплатити аліменти черкащанина, який за 10 років заборгував понад 116 тисяч. Майже 60 тисяч довелося сплатити черкащанину після того, як по дорозі на море його зупинив патруль поліції та евакуював автомобіль на штрафмайданчик у Запоріжжі. Чоловік не платив аліменти більше 10-ти років. Щоб продовжити дорогу на море, горе-тато того ж дня погасив борг перед дитиною.

blank

Для тих, хто не працює, не має авта чи нерухомості, і їм немає чого втрачати, передбачили примусові громадські роботи. Відпрацювали на таких роботах в області вже 12 осіб та ще 9 працюють. Здебільшого це низькокваліфіковані роботи, те, що потрібно для місцевого самоврядування. Наприклад, у Драбові чоловік підмітав кладовище.

До трійки лідерів серед боржників на Черкащині увійшли дві жінки. Вони мають сплатити понад 277 тисяч та понад 182 тисячі. Ще один чоловік винен понад 226 тисяч. Вони не платили аліменти протягом десяти років.
Натомість законодавство звільняє дітей від обов’язку утримувати непрацездатних батька або матір у випадку, якщо останні не сплачували аліменти на дитину до її повноліття понад три роки і більше.

Членкиня Асоціації жінок-юристок України «ЮрФем» та мама Наталія Фещик виховує восьмирічного Іллю самотужки. Колишній чоловік не спілкується із сином та не виплачує аліменти близько п’яти років. Жінка каже: окрім запровадження жорстких санкцій до неплатників аліментів, потрібно ще й вирішувати питання із «чорними» зарплатами.

«У мене свого часу до прийняття цього пакету законів була одна єдина проблема – це неможливість виїзду дитини за кордон без згоди колишнього чоловіка. Із позбавленням батька батьківських прав це питання закрилося. Є рішення суду про стягнення аліментів, але воно не виконується, тому що батько дитини ніде офіційно не працює. І це основна із ключових проблем усіх, кому аліменти не платять. На жаль, у нас в країні виплата зарплати «у конверті» є досить поширеним явищем. І мені здається, що потрібно першочергово вирішити проблему «чорних» зарплат», – зазначає юристка.

Жінка каже: у її випадку заборона виїзду за кордон та позбавлення водійських прав теж не спрацьовує, бо колишній чоловік не збирається кудись їхати та й автівки не має. Натомість батькові її дитини вже і штраф нарахували у розмірі п’ятдесят відсотків. Разом зі штрафом колишній чоловік вже заборгував близько двохсот тисяч.

«Я дивлюся на довідку із виконавчої служби і розумію, що по суті це рішення неможливо виконати. Якщо в колишнього чоловіка офіційно нічого немає, то йому ніхто нічого не зробить. Тому ще один аспект цієї проблеми – відсутність реальної відповідальності. Кримінальним кодексом передбачена відповідальність за несплату аліментів. Я як адвокат проти позбавлення волі, але підтримую норму, що передбачає громадські роботи. Якби боржників почали частіше притягувати до кримінальної відповідальності, мені здається, це також допомогло б», – зазначає Наталія Фещик.

Загалом юристка схвалює пакет законів «Чужих дітей не буває», але зазначає: окрім показової турботи про дітей, закон може мати і приховані мотиви.

«Тут є ще одна проблема, про яку не говорять. Справа в тому, що якщо хтось із батьків ухиляється від сплати аліментів, дитині призначають тимчасову державну допомогу з урахуванням матеріального стану сім’ї, у якій виховується дитина. Мені у такій допомозі відмовили, мовляв у мене занадто великі доходи, при цьому у мене борг по аліментам 200 тисяч і мінімальна заробітна плата. Я, чесно кажучи, думаю, що таких мам, як я, дуже багато. І, можливо, цей пакет законів, окрім піару, має на меті скоротити виплати на дітей із бюджету держави», – додає юристка.