Один з найкрасивіших палаців Черкащини – садиба Даховських у селі Леськове Монастирищенського району нині перебуває в досить занедбаному стані. Палац руйнується і нині зкритий для відвідувачів (свого часу тут розміщувалась військова частина і палац досі перебуває у власності Міністерства оборони). Проте вже скоро це може змінитися. Садибу Даховських включено до президентської програми “Велика реставрація”, нині ведуться роботи над проектно-кошторисною документацією. Всього ж реставрація через великий об’єм роботи може зайняти 2 – 3 роки.
Садиба у готичному та англійському стилі
“Сам палац будувався в кілька етапів, переважно в класичному готичному стилі. Будівництво зайнято майже 100 років. – розповідає директор Монастирищенського краєзнавчого музею Катерина Бульба. – На цеглинах досі можна побачити маркування Даховських, вони самі виготовляли цеглу”.
Сьогодні архітектурно-ландшафтна пам’ятка садиба Даховських займає 89 га землі. Окрім палацу, є ще комплекс приміщень, парк в англійському стилі, старі стайні, на річці, що протікає поряд, є так званий острів Кохання.
Всередині палацу було близько 20 залів для прийому гостей, зимовий сад, бібліотека. Останній власник Тадеуш Даховський був гарним наїздником, тому поряд з палацом була стайня.
“Тадеуш Даховський був прихильником здорового способу життя, зовсім не вживав алкоголю. Навіть в селі поряд збудував чайну, де пригощали чаєм, цукерками і печивом, аби й оточуючі призвичаювались до здорового способу життя”, – наводить цікавий факт Катерина Бульба і додає, що нині є живі нащадки Даховських, але вони проживають не в Україні та не мають претензій щодо спадку.
Цікавий факт – Леськівський палац чи не єдиний, який не має свого… привида.
“Даховські були виховані в англійському стилі, не були романтиками. Тому цікавих історій кохання про них немає. Навіть острів Кохання побудували лише тому, що була така мода”, – зазначила Бульба.
Буремне 20-те століття
На початку революції Даховський емігрував за кордон.
“У революційні 1917-1918 роки селяни спробували пограбувати маєток, але в часи гетьмана Скоропадського Тадеуш Даховський повернувся і попросив жителів села зберегти маєток, пообіцявши побудувати фарфоровий завод, хоча цьому не судилося збутися”, – розповіла Катерина Бульба.
Останній власник повернувся на історичну батьківщину – до Польщі. Помер Даховський у 1951 році. Похований у Кракові.
У радянський час у садибі був будинок відпочинку для робітників Київського цукротресту, а влітку – піонерський табір.
У Катерини Бульби збереглися фото тих часів. Молоді відпочивальники на фоні палацу. Всі усміхнені, з гармошкою. Палац здалеку, через велику кількість статуй і клумб, нагадує кримські будинки відпочинку.
В роки війни Другої світової війни німці організували тут госпіталь. Опісля тут був санаторій, госпіталь для радянських військових, до 2000 років тут були військові склади.
Велика реставрація і військовий музей
Останні кілька років йде мова про відродження палацу. Наразі Верховна Рада України розглядає можливість включення об’єкту до програми президента України “Велика реставрація”. Разом з Леськівським, на реставрацію очікують ще два палаци Черкащини – Корсунський та Тальнівський.
“Леськівський палац – це унікальна пам’ятка архітектури 19 століття в селі Леськове Монастирищенської територіальної громади. Він входить у ТОП-10 найкрасивіших замків та фортець України. – розповідає очільник Уманської (а до адмінреформи – Монастирищенської) РДА Ігор Миклащук. – Цьогоріч військові, на балансі яких цей об’єкт, вже повністю розчистили парк, і ми вже можемо наочно побачити залишки минулої величі. Зараз же ведуться роботи із включення цього об’єкту до програми Президента України “Велика реставрація”.
Миклащук зазначає, що реставрація є надзвичайно дорогою в фінансовому плані, лише на виготовлення проектно-кошторисної документації підуть мільйони.
Про позитивні зміни говорить і Катерина Бульба.
“Зараз палац краще охороняється, сюди не пускають сторонніх. Крім того, влітку повирізали чагарники, якими був захаращений парк. Дуже хочу, аби палац відреставрували, щоб і мої внуки його побачили”, – зазначає жінка.
Після реставрації найімовірніше на території садиби буде розташовано музей військової техніки. Сама реставрація триватиме щонайменше кілька років.
Наталя Писарева
КОМЕНТАРІ
Цікаво, а скільки отримали чиновники з міської ради за те, що вже багато маршрутів віддали ОДНОМУ перевізнику? Ці дебіли не розуміють, що цього робити не можна? І де у перевізника така кількість...
Ще один маршрут у Черкасах отримав нового перевізника · 2 weeks ago
А скільки ж мишей та крис згоріло оце так!!!!
Через необережне поводження з вогнем в пожежі загинуло два кролі · 2 weeks ago
Бажаю успіхів. Можу допомогти, не знаю адреси.
Завели господарство та заклали сад: подружжя переселенців почало на Черкащині нове життя · 1 month ago
залу...ний і зелу...а два вилупки!
“Нові безпекові альянси як альтернатива світовому порядку диктатур…” – Валерій Залужний · 1 month ago
Молодці. Низький уклін за Вашу відвагу. Будьте здорові, живіть довго і щасливо.
Команда МСК "Дніпро" - володарі Кубка "Дніпро Честь" з волейболу сидячи - "ДЗВІН" · 1 month ago
Я бачив цю Пантеру в тому музеї.
Втонувши на Черкащині, німецький танк “Пантера” став… скарбом (Фото) · 1 month ago
Сподіваємось, що так)
У лісі на Черкащині знайшли таємниче поховання 1812 року · 2 months ago
Я хотів би поцікавитись чи буде далі розвиватись історія Залізняка ? Бо тема дуже цікава
У лісі на Черкащині знайшли таємниче поховання 1812 року · 2 months ago
Ё...ый карась.
Карась звинуватив переселенців, що ті не звикли платити за тепло · 2 months ago
Коли людям дозволять встановлювати автономне опалення?????
Карась звинуватив переселенців, що ті не звикли платити за тепло · 2 months ago