Іще не висохли підписи під українською Конституцією 1996 року, як розпочалися розмови про необхідність її переписати. Свого часу це назвали «політичною реформою», потім «конституційною реформою», «скасуванням реформи» тощо. Громадяни вже заплуталися, яка форма правління нині діє – президентсько-парламентська чи парламентсько-президентська.

«На сьогодні кілька політичних сил, як владних, так і опозиційних заявили, що розроблять або нову Конституцію, або зміни до неї. Політики кажуть, що діють в інтересах держави. Хоча дбають лише про свої приватні інтереси», – зауважує голова обласного осередку політичної партії «Наш край» Анатолій Нужний.

«Наш край» виокремив статті Основного Закону України, які влада порушує найчастіше.

Соціальна політика

Стаття 1 каже, що «Україна соціальна держава», а стаття 22, що «При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод».

Насправді уряди щороку скорочують пільги. Останній приклад – так звана монетизація пільг на проїзд, коли замість права безкоштовно пересуватися міським транспортом, люди отримали 30 поїздок на місяць. Минулого року Міністерство соціальної політики почало по-новому рахувати внутрішньо переміщених осіб та штучно скорочувати їхню кількість. Тоді правозахисники заявили, що для підтвердження статусу ВПО впровадили антиконституційні законодавчі акти та постанови. Та ще й перевірки для цього підтвердження відбуваються із порушеннями прав людини.

Стаття 46 каже, що «Громадяни мають право на соціальний захист… у старості». А пенсійна реформа тільки підвищила пенсійний вік, а не захистила пенсіонерів.

Охорона здоров’я.

Стаття 3 каже, що «Людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю». А стаття 49 каже, що «Кожен має право на охорону здоров’я, медичну допомогу та медичне страхування».

«Ці статті постійно порушуються урядами, особливо МОЗом та Мінсоцполітики. Медицина стала фактично платною й при цьому найвідсталішою в Європі, а соціальна допомога перетворилася на подачки. Медична реформа тільки перерозподіляє кошти, а не закуповує нове обладнання та підвищує фаховий рівень медиків», – пояснює Анатолій Нужний.

Національне багатство.

Стаття 13 каже нам, що «Земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об’єктами права власності Українського народу». А у Статті 14: «Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави».

«Але Уряд та «Нафтогаз» продають українцям український газ не за собівартістю, а постійно піднімають тариф та хочуть наживатися і торгувати ним за закордонними цінами. А політики не тільки не впорядковують земельний кадастр та не захищають українську землю: вони готові продавати її іноземцям без будь-яких соціальних та економічних зобов’язань», – зазначає політик.

Інші країни мають різний досвід ухвалення Конституції. Наприклад, Сан-Марино живе за Конституцією 1600 року. Конституція Ісландії написана громадянами, яких обирали навмання. В Ізраїлі конституція досі в процесі розробки. А Великобританія її немає узагалі. Але різність конституційних традицій не заважає вищезазначеним країнам успішно розвиватися. Головний секрет успіху – усі поважають Конституцію та верховенство закону. А якщо ти політик – то до тебе особлива увага та вимоги!

«Українська влада повинна навчитися виконувати Конституцію. Тоді повернеться довіра до судів, державних органів влади та політиків. Лише після цього можна говорити про можливість удосконалення Конституції. Зміни заради самих змін принесуть лише чергове розчарування громадян», – підсумовує Анатолій Нужний.

«Наш край» теж за модернізацію Конституції. Потрібне чітке розмежування повноважень між Президентом та Урядом, прописати права та обов’язки об’єднаних територіальних громад та інших регіональних влад, доробити судову реформу, ліквідувати депутатську недоторканність. Але  насамперед чиновники та політики мають продемонструвати повагу до чинного Основного закону, а тоді вже вносити зміни.