Радник голови ОП заявив, що зараз немає жодних підстав для переговорів делегацій, а також лідерів України та РФ. Кожна сторона зараз намагається отримати вигідніші умови. Радник глави Офісу президента Михайло Подоляк упевнений, що бойові дії перенесуться на територію Російської Федерації, зокрема через провокації власне росіян усередині країни. Він упевнений, що інтенсивність воєнних дій на території України однозначно призведе до такого повороту подій. Про це Подоляк розповів в інтерв’ю “Радіо свобода”.

“І неважливо, хто там воюватиме. Можливо, вони там провокації свої створюватимуть, можливо, вони будуть підривати”, — сказав чиновник.

За словами Подоляка, вибухи на російських базах паливно-мастильних матеріалів лише збільшуватимуться. І навіть якщо Київ буде до цього причетний, то з цікавістю спостерігатиме “як падає велика та потужна російська вертикаль влади”.

“Вони вважали, що ця війна десь там відбувається, а ми тут сидимо — шампанське, ікра і так далі — розмірковуємо, ходимо в гості, тусуємось у нічних клубах”, — заявив Подоляк.

Про переговорний процес України та Росії

Михайло Подоляк розповів, що нині підстав для зустрічі російсько-українських переговорних груп немає. За його словами, переговорний процес триває повільніше після зустрічі у Стамбулі 29 березня. На це є дві причини:

Після Стамбульського комюніке Україна дізналася про звірства російських військових на території звільнених територій у Київській області, зокрема Бучі. Це дуже вплинуло на емоційне тло спілкування.

Росія ще має достатньо ресурсів для того, щоб проводити активні бойові дії на сході України. У Кремлі хочуть здобути певні тактичні перемоги, щоб довести, що вони вміють воювати, для того, щоб у Росії боялися.

Зустріч президентів Володимира Зеленського та Володимира Путіна також не передбачається найближчим часом. Подоляк заявив, що зараз не час для переговорів лідерів України та РФ. Проте згодом вони, ймовірно, відбудуться. В ОП хочуть, щоб позиції Києва на переговорах були якомога потужнішими.

“У нас просто президент вольовий: тобто він хоче приїхати на переговори і поводитися так, як він повинен поводитися — як лідер дійсно глобального плану. І в нього має бути дуже потужна юридична позиція. Ми повинні її підготувати”, — додав він.

Нагадаємо, 28 квітня Подоляк заявив, що Україна завдаватиме ударів по складах і військових базах Росії, так захищаючи себе. За його словами, країни Заходу визнали за Києвом право атакувати ворожі військові об’єкти.

Раніше, 26 квітня Володимир Путін заявив, що бажає дипломатичного вирішення війни в Україні. За його словами, на зустрічі в Стамбулі вдалося досягти серйозного прогресу.

Про спецраунд переговорів у Маріуполі

«Безумовно, шанси (на проведення спецраунду – ред.) залишаються. Для нас принципово було б забрати людей наших: не тільки цивільних, а й військових, які сьогодні є символом незламності України.

Російська Федерація націлена на максимальне знищення Маріуполя в цілому… На жаль, Російська Федерація поки що все це (пропозиції щодо звільнення цивільних і військових у місті – ред.) ігнорує, бо росіяни на сьогоднішній день репутаційно все втрачають. Тому їм, в принципі, я так розумію, немає різниці: вб’ють вони тисячу цивільних чи 10 тисяч».

Про обмін Медведчука

«Медведчука в Україні хтось брендував як людину впливову і важливу для Російської Федерації. А з’ясувалось, що він їм практично не потрібний…

Цінність зламати Маріуполь, знищити його, вбити там практично всіх захисників, для них набагато більша (як вони вважають з пропагандистської точки зору), ніж забрати Медведчука чи будь-кого. Тому, на жаль, Медведчук – не актив. На жаль, ми його обміняти на наших хлопців не можемо.

Тобто, на умовному столі переговорів про обмін лежать усі пропозиції, включаючи можливість обміняти Медведчука. Просто ми бачимо реакцію російської сторони, що для них Медведчук не є цінним активом. Взагалі».

Про прямий договір України і Росії

«Документ буде прописувати логіку виходу з війни: припинення вогню на всій території України, відвід військ російських з території України, обмін полоненими… Тобто там мають бути усі пункти, як країни виходять з війни.

Зрозуміло, що у нас вже не буде якогось «договору про дружбу і мир». Але нам треба зафіксувати позиції, які будуть для Росії червоними лініями, що на територію України жодного разу ця країна більш зайти не змогла

Про росіян

«Немає очей у росіян. В них білі очі, білки, немає там нічого: вони не мають в них світла, не мають в них розуму і в них читаєш лише нелюдську жагу до вбивств.

На жаль, це практично є символом Росії – білі пусті очі.

Але я бачу просто неймовірні очі українців. І мені цього достатньо».