Перші дзвіночки катастрофи, що насувається, для споживачів КП «Черкасиводоканал» з’явились на початку липня. Тоді з’ясувалось, що запасів рідкого хлору, який використовується для знезараження води, в Черкасах залишилось лише на місяць. А винним у такій ситуації є єдине в країні підприємство — постачальник хлору АТ „ Дніпроазот “, яке припинило своє виробництво, як недоцільне, в умовах значного росту ціни на газ. Принаймні така версія тоді й озвучувалась. Сьогодні є інформація, що цей єдиний та безальтернативний для українських водоканалів постачальник рідкого хлору, поставив підприємство на технологічний ремонт. Що далі і які перспективи чекають на кінцевих споживачів питної води запитуємо у в.о. директора КП «Черкасиводоканал» Світлани Лісковець, пише “Про Все”.

— Уряд обіцяв втрутитись у ситуацію, проте суттєвих змін з часу попередження водопостачальних підприємств про зупинку АТ «Дніпроазот» не відбулось. Нині йдуть лише розмови про пошук якоїсь альтернативи. Є варіант закупівлі рідкого хлору за кордоном, адже іншого підприємства, яке б виробляло цю важливу при знезараженні води сполуку, в Україні немає. Ми зробили заявку на постачання нам рідкого хлору тим постачальником, з яким врешті визначаться відповідні органи. Є інформація, що імпортований хлор коштуватиме на 50% більше ніж той, який вироблявся на «Дніпроазоті».

У такому разі виходить, що українські водопостачальні підприємства будуть знову змушені вирішувати болюче питання зміни тарифів. Адже є суттєва різниця купувати рідкий хлор за 21 тис. грн за тону у вітчизняного виробника та за 35 тис. грн – у зарубіжного. А зміна тарифу, за словами Світлани Володимирівни, то завжди «довгий ящик». Затвердження тарифу в Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зазвичай, займає до півроку часу. У той час, коли водоканали несуть значні збитки та накопичують мільйоні борги. І це взагалі спричиняє загрозу здійсненню самого процесу водопостачання.

На запитання щодо введення графіку постачання води за графіком у Черкасах місцеві водопостачальники однозначної відповіді поки що дати не можуть, але і не виключають такої ситуації у разі, якщо проблему не  «розрулять» урядовці.

— Технічну воду ми містянам однозначно подавати не будемо. Але ж запасів рідкого хлору у нас залишилось до кінця липня. Суттєво економити на ньому ми не можемо, враховуючи стан мереж, які є застарілими і яким по 50 років. До того ж багато що залежить і від складу річкової води на водозаборі на цей час, — підкреслює Світлана Лісковець.

А як у сусідів?

Поки урядовці вираховують ризики для країни від зупинки «Дніпроазоту», який є приватним підприємством і монополістом у цій сфері, частина українських міст вже намагається перейти на знезараження води сіллю. Луцьк та Житомир вже давно вкладають у це гроші. Київ та Харків  натомість мають довгострокові запаси хлору. У Дніпрі хлор планують купувати за кордоном. Нині міська влада уклала договір на 4 млн грн.

Нагадаємо, що директор Черкаського водоканалу Сергій Овчаренко не бачить альтернативи рідкому хлору.

— Альтернативи хлору немає для тих підприємств, які займаються водопостачанням з, підкреслюю, поверхневих джерел, — пояснив він. — Полтава, там де є підземні джерела, може обійтися без хлорування. У нас немає необхідної кількості підземних вод, аби забезпечити потреби нашого міста. Як немає їх у Дніпрі, Запоріжжі, Києві та інших обласних центрах та великих полісах , які розташовані поблизу Дніпра, і які використовують для водопостачання річку Дніпро. Інша причина — хлор дає так званий ефект залишкової консервації , який забезпечує повне знезараження води у бактеріальному плані. Не забуваймо, що ми маємо 450 км водопровідних мереж, більшість яких побудована 50 років тому. Відкладення всередині мереж також впливають на якість питної води. І без хлорування цю проблему ніяк не вирішити.

Натомість Прем’єр-міністр Володимир Гройсман 13 липня під час години запитань до уряду у Верховній Раді запевнив, що рідкий хлор для очищення питної води в Україні буде попри проблеми хімзаводу “Дніпроазот”.

– Підприємства не можуть продавати газ за ціною нижчою за собівартість. На це потрібні серйозні кошти, це десятки мільярдів або сотні мільярдів. І ми зараз шукаємо можливість, в тому числі і міжнародних фінансових ресурсів, тому що Україні зараз це не по карману. Що стосується хлору, я доручив займатися цим системно віце-прем’єр-міністру Геннадію Зубко. І той план, який він мені представив, який затверджений, говорить, що  хлор в Україні буде, – наголосив Гройсман.