1 вересня для багатьох дітей, батьків та вчителів стане днем розчарування. Адже не буде необхідних підручників, меблів та обладнання, повідомляють у прес-службі «Нашого краю». А в Черкасах це підкріплено ще й політичними чварами – через неспроможність провести сесію міської ради та співфінансувати програму, першачки можуть лишитися без «Нової української школи».

Кошти на друк підручників бюрократи рік за роком виділяють із запізненням. Чиновники чомусь впевнені, що друкарні спроможні надрукувати 15-17 млн. примірників підручників за 2-3 місяці до 1 вересня. Проте, окрім підручників, школярі та вчителя мають бути забезпечені дидактичними матеріалами (роздатковий матеріал, контурні карти, додаткові довідкові матеріали, тематичні завданні та ін.).

«Сьогодні вже зрозуміло, що до 1 вересня всі підручники не надійдуть до шкіл – вони «доїдуть» протягом вересня–жовтня за найсприятливіших обставин. Ситуація із дидактичними матеріалами для учнів та вчителів ще гірша. Цього року вони можуть взагалі не з’явитися в школах. Причина – нестача коштів. Така сама ситуація і з шкільними меблями», – каже голова обласної організації політичної партії «Наш край» Анатолій Нужний.

Уряд виділив субвенцію на «Нову українську школу» у розмірі 1,385 млрд. грн. Це становить від 70 до 90% від потреб у фінансуванні. Решту мають забезпечити місцеві бюджети. Вартість комплекту дидактичних матеріалів становить 150 тис. грн. Як свідчить практика, більшість грошей ідуть не на навчальні матеріали, а на елементарні парти та стільці, яких катастрофічно не вистачає.

Міністр освіти визнала, що виділених із бюджету грошей не вистачить абсолютно на всі школи в Україні. Тому вона очікує, що органи місцевої влади, до повноваження яких безпосередньо належить забезпечення належних умов для навчання, стануть партнерами у створенні нового освітнього простору. Тобто уряд традиційно перекладає свої зобов’язання на місцеві бюджети.

 «У Черкасах ситуація жахлива – більше місяця депутати не можуть зібратися на сесію міської ради. Місто ж отримало субвенцію для забезпечення перших класів відповідно до програми «Нова українська школа». Але вона передбачає 30% співфінансування від міста. І без сесії міської ради гроші неможливо спрямувати. Початок навчального року – через два тижні. Але через політичні чвари і перетягування ковдри черкаським першачкам вчасно так і не створять необхідне освітнє середовище», – обурюється Анатолій Нужний.

Політик переконаний, що вже цього року потрібно поставити крапку у затягуванні процесу розробки, прийняття та друку нових підручників за новими програмами. Наприклад, у проекті бюджету на 2019 рік передбачити можливі ускладнення та створити спецфонд для вчасного фінансування друку підручників за новими програмами.