У Черкасах вже “виростають” купчасто-дощові хмари з яких випадатимуть локальні зливові дощі різної інтенсивності. І там, де хмари досягатимуть великого вертикального розвитку, слід очікувати грози та навіть град, розповіли у Черкаському гідрометцентрі.

До речі, як виникають грози? Щороку на землі буває до 15 000 000 гроз, а приблизно 2000 відбувається щогодини.

Грозові хмари утворюються, коли густе холодне повітря знаходиться над вологим і більш розрідженим. Спека, атмосферний фронт, зміна рельєфу — усі ці фактори сприяють тому, що тепле вологе повітря починає підніматися угору проходячи крізь більш холодне. Виникають повітряні потоки, і теплова енергія що міститься в повітрі та водяній парі перетворюються у вітер і електричну енергію.

Здебільшого атмосферні умови, необхідні для утворення грози, трапляються в нижніх широтах. Саме це пояснює той факт, що грози найчастіше бувають у Південній Америці і Африці, а Центральну Африку й Індонезію вже довгий час вважають територіями найінтенсивнішої грозової діяльності у світі. У Кампалі (Уганда) зареєстровано рекордну кількість грозових днів — 242 за рік. А втім, грози бувають і в багатьох інших частинах землі. Вони не є рідкістю також в Україні, особливо влітку.

Усі добре знають дві ознаки грози — грім і блискавку. А що ж спричиняє такі захопливі й грізні явища? Електричний заряд, завдяки якому виникає блискавка, накопичується в хмарах за рахунок тертя рухомих частинок – крихітних часточок льоду або водяних крапель. У верхній частині хмари, як правило, накопичуються позитивні електричні заряди. У той же час повітря біля поверхні землі і сама земля набувають негативного заряду. Коли різниця зарядів стає критичною-відбувається коротке замикання.

Блискавка — це просто розряд, який виникає тоді, коли різниця електричних зарядів двох поверхонь настільки велика, що долає ізоляцію, створювану повітрям. Спалах може відбутися всередині хмари, між хмарами або між хмарами та землею. Блискавка моментально розігріває повітря до дивовижно високих температур — 30 000 C° в момент розряду.

Блискавки бувають ракетоподібними, лінійними та плоскими. Розряд ракетоподібної блискавки проходить по єдиному каналу, який чітко вирізняється на тлі неба. Якщо канал роздвоюється або розгалужується, то це — лінійна блискавка. Коли спалах відбувається на поверхні хмар або мерехтливо світиться, то блискавку називають плоскою. Авторитетні дослідники пишуть, що більшість блискавок, які ми бачимо, проходять між хмарою і землею.

Блискавки можуть принести багато біди: вони завдають поранення людям і тваринам і, навіть, спричиняють смерть. Найбільшу небезпеку блискавки становлять на пляжах, відкритих майданчиках та в сільській місцевості просто неба — там, де люди не захищені від електричного заряду.

Як захиститися просто неба
▪ Заховайтеся в автомобіль з міцним дахом або у будинок; тримайтесь як можна далі від малих будівель, тентів, зроблених з тканини, та від поодиноких чи невеликих груп дерев.
▪ Якщо немає де сховатися, сядьте на землю (окремо від інших), ліпше у якомусь заглибленні, ноги стисніть та познімайте металеві предмети з голови й тіла. Не лягайте, але слідкуйте за тим, щоб не бути вищим від довколишніх предметів.
▪ Якщо волосся піднімається вгору або чути гудіння від предметів, що поблизу, як-от каменів чи парканів, негайно знайдіть інший сховок.
▪ Не запускайте повітряних зміїв та кордових авіамоделей.
▪ На відкритому місці не беріться за довгі чи металеві предмети, як-от вудки, парасольки та киї для гольфу.
▪ Не торкайтеся і не підходьте до металевих споруд, дротяних парканів чи ліній зв’язку, вкритих металом.
▪ Не можна їхати верхи, а також на велосипеді чи у відкритому автомобілі.
▪ Якщо ви в автомобілі, сповільніть рух або поставте машину подалі від таких високих об’єктів, як дерева та лінії електропередач. Не виходьте з автомобілів та причепів, які мають міцний дах, але не торкайтеся металевих деталей і не спирайтеся на них.
▪ Якщо ви пливете або займаєтесь серфінгом, негайно вийдіть з води і сховайтесь.
▪ Якщо ви у човні, якнайскоріше вийдіть на берег. Коли це небезпечно, спробуйте заховатись під високу споруду, наприклад, міст або пристань. У воді обов’язково заземліть щоглу та штаги.

Як захиститися у приміщенні
▪ Не торкайтеся вікон, електроприладів, труб та інших металевих пристроїв.
▪ Не користуйтесь у цей час телефоном. Якщо виникла нагальна потреба у телефонній розмові, вона повинна бути якнайкоротшою.
▪ Перш ніж гроза дійде до вашого місцеперебування, вимкніть радіо й телевізори та від’єднайте від них антену, встановлену назовні. Вимкніть комп’ютерні модеми. Відтак тримайтесь подалі від електроприладів.

Однак з тих, кого вдарила блискавка, помирає лише приблизно 30 відсотків, і кількість серйозних поранень можна зменшити, якщо вчасно надати першу допомогу. Проте всупереч загальнопоширеному повір’ю блискавка може неодноразово вдаряти в одне й те ж саме місце!

Удари блискавки спричиняють багато пожеж, які іноді охоплюють величезні території. Приблизно 10 відсотків пожеж у Сполучених Штатах Америки виникли саме від блискавки. У результаті у вогні загинуло понад 35 відсотків лісу та необроблених земель цієї країни.

Проте удари блискавки приносять і користь. Наприклад, для лісу їхній вплив є корисним з декількох поглядів. Якщо пожежі від блискавок несильні, то вони проріджують молодняк. Цим зменшується ризик великої, небезпечнішої пожежі, коли вогонь сягає верхівок дерев. Крім того, завдяки блискавці газоподібний азот змінює свій стан. Рослини не можуть засвоювати його коли він знаходиться у вигляді газу. Блискавка ж перетворює цей газ на складники азоту, необхідні для утворення тканини рослин та розвитку насіння, з якого тварини отримують протеїн. Підраховано, що блискавки виробляють від 30 до 50 відсотків оксиду азоту, який потрапляє на землю з опадами, і таким чином у світі щороку утворюється 30 мільйонів тонн нелетючого азоту. По суті грози є виробниками азотних добрив.

Крім того грози разом з дощем дуже корисні ще й тому, що рясно поливають землю. Велика кількість води всотується в ґрунт та поповнює природні й штучні водосховища. Як показують дослідження, у місцевостях, де грозові дощі є життєво важливими, грози приносять від 50 до 70 відсотків усіх опадів.